W 2018 roku czeka nas całkiem sporo filmowych atrakcji. Przedstawiamy Wam 11 najbardziej intrygujących zapowiedzi. Przy wyborze kierowałyśmy się tematyką, twórcami, a przede wszystkim intuicją. Nie wszystkie tytuły mają datę polskiej premiery, ale mamy nadzieję, że wkrótce się pojawią (jeden film to produkcja telewizyjna, ale grzech byłoby o nim niej nie wspomnieć).
Kilku obowiązkowych pozycji w tym zestawieniu nie znajdziecie, a to dlatego, że udało nam się już je obejrzeć, chociażby Tamte dni, tamte noce, Wojna płci, I tak cię kocham i Zabicie świętego jelenia (pisałyśmy o nich tutaj). Wymienione filmy za chwilę pojawia się w polskich kinach i gorąco polecamy seans w kinie.

Alexander Payne, reżyser Bezdroży i Nebraski nakręcił właśnie pomysłową satyrę społeczną z ekologicznym przesłaniem. W Pomniejszeniu naukowcy norwescy opracowali rewolucyjną metodę, która może pomóc w walce z przeludnieniem. Twierdzą, że wystarczy … skurczyć się. Jednocześnie proponują trwający 200 lat program przekształcenia rzeczywistości z wielkiej w małą. Ludzie szybko orientują się, jak wygodniejsze i zamożniejsze życie mogą wieść w zminiaturyzowanym świecie. Obietnica lepszego życia kusi kusi Paula Safranka (Matt Damon) – typowego amerykańskiego everymana, któremu ciąży kredyt na mieszkanie i kiepsko płatna praca. Obok Damona w filmie zagrali również: Christoph Waltz, Kristen Wiig, Udo Kier, Neil Patrick Harris i Laura Dern. Pokochałyśmy ten film od pierwszego trailera.
Polska premiera: 12 stycznia 2018

Pierwsze skojarzenie, gdy ogląda się zwiastun Pełni życia – Teoria wszystkiego. Film o Stephenie Hawkingu przyniósł Eddiemu Redmayne’owi pierwszego Oscara. Nie obrazimy się, jeśli scenariusz powtórzy się w przypadku Andrew Garfielda, który w debiutanckim filmie aktora Andy Serkisa wciela się w postać chorującego na polio młodego mężczyzny. Inspirowana prawdziwą historią Pełnia życia zgodnie określana jest przez krytyków jako produkcja podnosząca na duchu, wzruszająca, zabawna i świetnie zagrana. Przy takiej obsadzie, to ostatnie nie jest zaskoczeniem. Obok Garfielda w filmie pojawili się, między innymi: Claire Foy, Tom Hollander i Hugh Bonneville.
Polska premiera: 16 lutego 2018

Okazuje się, że najgorszy film na świecie może stać się tematem jednego z najlepszych obrazów tegorocznych festiwali filmowych. Ale do tego potrzeba mieć odwagę, a takiej nigdy nie brakowało cierpiącemu na twórcze ADHD – Jamesowi Franco. My ogromnie cieszymy się z sukcesu Amerykanina, gdyż jesteśmy fankami jego talentu – i tego prezentowanego przed i za kamerą. Franco przeniósł na ekran prawdziwą historię o tym jak powstał kultowy film The Room. Wcielił się również w postać jego reżysera, Tommy’ego Wiseau – ekscentryka, który za sześć milionów dolarów zrealizował własny scenariusz. The Disaster Artist to przede wszystkim film o dwóch rzeczach: o pasji, która pcha do działania i o sile przyjaźni. Przy okazji Franco przypomina, że nawet za najgorszą produkcją stoją czyjeś emocje.
Polska premiera: 9 lutego 2018

Znają go miłośnicy teatru (dramaty Kaleka z Inishmaan, Kaci) oraz wielbiciele filmowych czarnych komedii (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, 7 psychopatów). Tym razem Martin McDonagh powraca na duży ekran z kryminałem Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Frances McDormand (serial Olive Kitterigde) gra zdesperowaną matkę, która po wielu latach pragnie znaleźć mordercę swojej córki. Kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do nieudolnej lokalnej policji (w rolach stróżów prawa: Woody Harrelson i Sam Rockwell). Film pokazywany był na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, a z Wenecji Martin McDonagh wyjechał z nagrodą za najlepszy scenariusz.
Polska premiera: 2 lutego 2018

Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na wysokie stanowisko w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna przyjaciółka April (Patricia Clarkson) i jej niemiecki partner Gottfried (Bruno Ganz); para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) i Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy). W centrum tego wszystkiego jest mąż Janet, profesor uniwersytecki – Bill (Timothy Spall), który wydaje się kompletnie niezainteresowany tym, co dzieje się wokół niego. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino. Bill ma jednak tajemnicę, której ujawnienie całkowicie odwróci układ sił między bohaterami. Krótka, trwająca zaledwie 71 minut, farsa z życia wyższych sfer w reżyserii Sally Potter powstała w gorącym czasie referendum decydującym o Brexicie. Ponoć stanowi mocny komentarz do sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii.
Polska premiera: 5 stycznia 2018

Ta baśń dla dorosłych, przyniosła już meksykańskiemu reżyserowi – Guillermo del Toro nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Akcja Kształtu wody rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins) wiedzie monotonne, samotne życie, nocą pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym, gdzie przetrzymywane jest człekokształtne monstrum. Bohaterka nawiązuje ze stworem porozumienie, a przy pomocy przyjaciół decyduje się go porwać. Poza Hawkins w filmie zagrali również Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer oraz Michael Shannon.
Polska premiera: 19 stycznia 2018

Amerykanka – Tonya Harding zasłynęła nie tylko sportowymi osiągnięciami w łyżwiarstwie figurowym, ale również brutalnym sposobem na wyeliminowanie konkurencji….W 1994 roku Harding wraz z ówczesnym mężem wynajęła zbira, który dokonał napadu na Nancy Kerrigan, obiecującą łyżwiarkę i jej największą rywalkę. Sprawa szybko znalazła ciąg dalszy – ustalono, że za atakiem stoi Harding, którą usunięto z olimpijskiej kadry USA na igrzyska w Lillehammer. Łyżwiarka szybko się jednak odwołała i w Norwegii ostatecznie wystartowała. Zajęła ósme miejsce, podczas gdy Kerrigan wywalczyła olimpijskie srebro. W filmie I Tonya w postać łyżwiarki wcieliła się Margot Robbie (Wilk z Wall Street, Z jak Zachariasz). Ciekawe jak zdolna Australijka poradzi sobie z z potrójnym axlem : )

Film oparty na wspomnieniach brytyjskiego aktora Petera Turnera. Akcja rozgrywa się w Liverpoolu pod koniec lat 70-tych. Śledzimy historię związku Turnera z ekscentryczną zdobywczynią Oscara, amerykańską aktorką Glorią Grahame. Z pozoru niezobowiązujący romans między legendarną femme fatale i młodym mężczyzną szybko przeradza się w głęboką więź. W rolę Glorii wcieliła się znakomita Annette Bening, rolę Petara zagrał Jamie Bell. Póki co, musimy pocieszyć się pięknym zwiastunem i czekać na informację o polskiej premierze.

Richard Linklater (Boyhood) planował realizację tego filmu przez prawie dekadę. Last Flag Flying to nieoficjalny sequel filmu Ostatnie zadanie Hala Ashby’ego z 1973 roku z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. 30 lat po zakończeniu wojny wietnamskiej Doc, Sal i Mueller ponownie się spotykają, by wspólnie stawić czoła tragedii, jaka spotkała jednego z nich. Doc musi pochować swoje jedyne dziecko – syna, który zginął podczas misji w Iraku. Linklater pokazuje bardzo amerykańską rzeczywistość w czasach prezydentury George’a W. Busha, ale przez jej pryzmat opowiada o niezwykle uniwersalnych wartościach. Ten kameralny film, będący połączeniem kina drogi i buddy movie, daje wiele powodów do śmiechu i wzruszeń. Rolę weteranów wojennych grają: Steve Carell, Bryan Cranston i Laurence Fishburne.

Do tej pory grała w fajnych produkcjach i współtworzyła scenariusze filmowe ze swoim partnerem – Noah Baumbachem (Frances Ha, Mistress America). Tym razem Greta Gerwig samodzielnie napisała scenariusz i spróbowała sił za kamerą. Jak twierdzą krytycy – ze świetnym rezultatem. Do tej pory, w dwóch wspomnianych obrazach, Amerykanka skupiała się na kwestii przyjaźni, w Lady Bird analizuje relacje między matką i dorastającą córką. Christine „Lady Bird” McPherson nieustannie kłóci się z mamą, ale w rzeczywistości bardzo ją przypomina – obie są bardzo troskliwe, a do tego mają silną wolę i wyrobione poglądy. Matka Christine jest pielęgniarką i niestrudzenie stara się zapewnić rodzinie byt po tym, jak jej mąż traci pracę. Akcja filmu toczy się w kalifornijskim Sacramento w 2002 r., w okresie gwałtownych przemian w amerykańskiej gospodarce. W roli tytułowej pojawiła się Saoirse Ronan, a partnerują jej Timothee Chalamet (Tamte dni, tamte noce) oraz Lucas Hedges (Manchester by the Sea).

Stephen Frears, twórca takich hitów, jak Królowa, Tajemnica Filomeny czy Boska Florence pracuje właśnie nad produkcją dla BBC. Główną rolę zagra Hugh Grant, który powraca do telewizji po długiej przerwie. Wcieli się w Jeremy’ego Thorpe’a, który w latach 60. i 70. był szefem brytyjskiej partii liberalnej. W 1979 roku polityk stanął przed sądem pod zarzutem spisku i podżegania do zabójstwa byłego kochanka. Rolę partnera polityka – Normana Scotta zagra Ben Whishaw. Zdjęcia do filmu jeszcze trwają, więc musimy uzbroić się w cierpliwość.