Z Europy do fabryki snów

Od jakiegoś czasu mówi się o brytyjskiej inwazji na Hollywood. Młodzi, wykształceni i niezwykle utalentowani Brytyjczycy szturmem podbijają fabrykę snów i zabierają pracę amerykańskim kolegom. Matthew Goode kiedyś zażartował, że wszystko rozchodzi się o kasę, a aktorzy ze starego kontynentu są po prostu tańsi. Może i są, ale nagrody i zachwyty krytyków oraz widzów mówią same za siebie.

Ale odłóżmy brytyjskie talenty na bok, bo gdybym chciała je uwzględnić w tym poście, nie starczyłoby miejsca dla innych. Tymczasem do filmowej branży przedostają się reprezentanci innych europejskich krajów. Ścieżki przetarli im chociażby Szwed Stellan Skarsgård czy Francuzka Marion Cotillard. Wybrałam 10 osób, które robią obecnie imponującą karierę w szołbiznesie, przyciągając do kin i przed telewizory rzecze wielbicieli na całym świecie.

kultura_kulturalnie po godzinach
ALICIA VIKANDER – SZWECJA

Pierwsze kroki stawiała w telewizji i filmach krótkometrażowych. W 2012 roku usłyszał o niej świat, gdy pojawiła się w Annie Kareninie. W tym samym roku zagrała w Kochanku królowej u boku Madsa Mikkelsena. Potem pojawiła się w kilku głośnych produkcjach, między innymi: Piąta władza i Siódmy syn. W Ex-Machinie zagrała kobietę – robota, a w Kryptonim U.N.C.L.E. piękną agentkę. Dzisiaj kalendarz utalentowanej Szwedki wypełniony jest po brzegi. Na jesiennych festiwalach promuje – skrojoną na Oskary produkcję – Dziewczyna z portretu, w którym towarzyszy Eddiemu Redmayne’owi. Po weneckiej premierze prestiżowy magazyn Variety, wskazywał właśnie ją (a nie Redmayne’a) jako największą gwiazdę filmu. Niebawem piękna Szwedka pojawi się u boku Christopha Waltza w Tulip Fever, w Ugotowanym zagra z Bradleyem Cooperem, a w The Light Between Oceans będzie towarzyszyła swojemu życiowemu partnerowi – Michaelowi Fassbenderowi. Coraz głośniej mówi się o udziale aktorki w czwartej części Bourne’a, ale jej rola wciąż owiana jest tajemnicą. Ponoć, by zagrać u boku Matta Damona, Vikander musiała zrezygnować z udziału w Assassin’s Creed (z Fassbenderem).

kultura_kulturalnie po godzinach
MATTHIAS SCHOENAERTS – BELGIA

Aktorstwo ma we krwi. Jego ojciec, Julian, nazywany był Marlonem Brando z Flandrii. Nic też dziwnego, że do młodego Schoenaertsa, który robi zawrotną międzynarodową karierę, przykleiło się określenie – belgijski Brando. Matthias debiutował na dużym ekranie w wieku 15 lat w Daens, produkcji nominowanej do Oskara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu pokazywany na festiwalu w Cannes w 2012 roku Rust and Bone. Film, w którym partnerował Marion Cotillard, był hitem we Francji, a Schoenaerts zdobył Cezara dla najbardziej obiecującego aktora. W 2014 i 2015 aktor nie próżnował. Zagrał, między innymi w : Więzach krwi u boku Clive’a Owena, Billy’ego Crudupa i Marion Cotillard, wyreżyserowanej przez Alana Rickamana Odrobinie chaosu z Kate Winslet oraz opartym na prozie Dennisa Lehane’aBrudnym szmalu z Tomem Hardy i Jamesem Gandolfini. Pojawił się u boku Michelle Williams w Suite Francaise, walczył o serce Carey Mulligan w Z dala od zgiełku. Na tegorocznym festiwalu w Cannes u boku Diane Kruger promował film Maryland.Tymczasem w programie festiwalu w Wenecji znalazły się aż dwa filmy z pracowitym Belgiem: Dziewczyna z portretuA Bigger Splash z Ralphwm Fiennesem i Tildą Swinton. To tylko część produkcji, w których zobaczymy Schoenaertsa w najbliższym czasie. Aktor najwyraźniej ma w czym wybierać. Trudno się dziwić. Wraz z talentem w parze idzie uroda, dość uniwersalna, która pozwala mu grywać role, zarówno amantów, jak i bandziorów.

kultura_kulturalnie po godzinach
MICHIEL HUISMAN – HOLANDIA

Ma nie tylko talent aktorski, ale również muzyczny. Między kolejnym odcinkami holenderskich seriali, grywał na gitarze i śpiewał w zespole Fontane (który porzucił po kilku latach dla solowej kariery). W aktorstwie szło mu jednak znacznie lepiej. Po brytyjsko – amerykańskiej produkcji Młoda Wiktoria z 2009 roku, trafił na plan serii HBO Treme, gdzie towarzyszył miedzy innymi Johnowi Goodmanowi i Melissie Leo. W serialu przydał się muzyczny talent, bo jego bohater – Sonny – grał na gitarze i keyboardzie. Potem Huisman pojawił się w dwóch popularnych serialach Nashville i Orphan Black, zagrał małą rolę w World War Z z Bradem Pittem i trochę większą w Dzikiej drodze z Reese Witherspoon. Największy rozgłos przystojnemu Holendrowi przyniosła praca na planie w Gry o tron oraz drugoplanowa rola w Wieku Adaline, w którym z wdziękiem odgrywał rolę rycerza na białym koniu. Czarowi aktora dostrzegł Baz Luhrmann, który zaproponował Huismanowi udział w reklamie kultowego zapachu Chanel No.5. Kalendarz Holendra nie jest może wypełniony po brzegi, jak w przypadku Vikander czy Schoenaertsa, ale szykuje się kilka projektów z jego udziałem. Ciekawostką może być American Dream, film w reżyserii polskiego operatora – Janusza Kamińskiego. Obok Huismana ma pojawić się ponoć Agnieszka Grochowska.

kultura_kulturalnie po godzinach
NOOMI RAPACE – SZWECJA

Choć jej kariera rozpoczęła się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, to świat o niej usłyszał w 2009 roku, gdy wcieliła się w rolę Lisabeth Salander w popularnej szwedzkiej trylogii Millennium. W 2011 roku Rapace zagrała w filmie anglojęzycznym, Był to Sherlock Holmes: Gra cieni. Rok później Ridley Scott powierzył jej pierwszoplanową rolę  w Prometeuszu u boku Michaela Fassbendera i Charlize Theron. Potem dwukrotnie spotkała się z Tomem Hardym na planie zdjęciowym: w Brudnym szmalu oraz w Systemie. Przed nami w najbliższym czasie aż sześć projektów z udziałem Szwedki, między innymi: Maria Callas (Rapace wcieli się w postać śpiewaczki operowej), What Happened to Monday? – thriller sci-fi z Glenn Close i  Willem Dafoe, Rupture u Stevena Shainberga, Unlocked z Michaelem Douglasem i Orlando Bloomem, w końcu powróci jako Elizabeth Shaw w drugiej części Prometeusza.

kultura_kulturalnie po godzinach
ALEXANDER SKARSGARD – SZWECJA

Trudno nie iść w ślady ojca, gdy jest nim jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów – Stellan Skarsgård. Zresztą, aktorstwem zajęła się czwórka z szóstki dzieci aktora z pierwszego małżeństwa. O Alexandrze póki co jest najgłośniej. Aktorem jest od ósmego roku życia. Ale dość szybko zrezygnował z grania uznając, że sława w tak młodym wieku nie jest dobra. Przez niemal 10 lat odrzucał wszystkie propozycje. Na plan zdjęciowy powrócił dopiero w 1999 r. w serialu „Vita lögner”. Ale świat usłyszał o nim za sprawą innego serialu serialu – Czysta krew, gdzie wcielił się w 1000-letniego wampira Erica Northmana. Dzięki  serii HBO zainteresowanie Alexem wzrosło do tego stopnia, że może przebierać w propozycjach filmowych. W 2009, Skarsgård zagrał w teledysku Lady Gaga Paparazzi. Wystąpił u Larsa von Triera w Melancholii i w Dawcy pamięci. Na tegorocznym festiwalu Sundance pojawił się w entuzjastycznie przyjętym filmie Marielle Heller – The Diary of a Teenage Girl, w którym bezczelnie romansuje z nastoletnią córką (Bel Powley) swojej dziewczyny (Kristen Wiig). W USA Alexander narobił zamieszania, gdy na premierę filmu przebrał się za drag queen (dowód tutaj). W 2016 roku Szwed przebierze się za Tarzana, choć podejrzewam, że skoro bohater wraca do dżungli kostiumy na wiele się nie przydadzą. W filmie Davida Yatesa towarzyszyć mu będą Margot Robbie, Samuel L. Jackson i Christoph Waltz.

kultura_kulturalnie po godzinach
REBECCA FERGUSON – SZWECJA

Zaczynała jako modelka, potem z powodzeniem grała w soap operach. Momentem przełomowym w karierze był 10 – odcinkowy serial BBC – Biała królowa. Za rolę  Elizabeth Woodville otrzymała nominację do Złotych Globów za najlepszą rolę żeńską w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Potem pojawiła się u boku Dwayne’a Johnsona w Herkulesie, zaś w Mission: Impossible – Rogue Nation powierzono jej główną rolę kobiecą. W 2016 roku Szwedka pojawi się w jednej z najbardziej oczekiwanych filmowych ekranizacji Dziewczynie z pociągu (książka autorstwa Pauli Hawkins wyjdzie niebawem i w Polsce). W filmie Tate Taylora – reżysera Służących – będzie towarzyszyła Emily Blunt. Zaś we Florence Foster Jenkins – obrazie Stephena Frearsa (Tajemnica Filomeny, Strategia mistrza) nie będzie mogła narzekać na towarzystwo Meryl Streep i Hugh Granta.

kultura_kulturalnie po godzinach
JOEL KINNAMAN – SZWECJA

Ma obywatelstwo szwedzkie i amerykańskie. Dorastał jednak w Szwecji, w USA przebywał krótko na wymianie studenckiej. Przyciągnął uwagę całego świata dzięki serii filmów Szybki Cash (od 2010 r.)Pragnął wykorzystać swoje 5 minut sławy, dlatego szybko zatrudnił agenta w Stanach Zjednoczonych (ponoć był to agent Johnny’ego Deppa). Niebawem znalazł się w obsadzie serialu Dochodzenie, który przyniósł mu ogromną popularność. W 2012 roku zagrał u boku Grety Gerwig komedii Lola Versus oraz w Safe House – filmie Daniela Espinosy (reżysera pierwszej części Szybkiego…) z Denzelem Washingtonem i Ryan Reynoldsem. W 2014 roku po raz pierwszy przywdział kostium superbohatera. Został policjantem – cyborgiem w RoboCopie. Ale wygląda na to, że to nie koniec superbohaterskiej przygody. W przyszłym roku Kinnaman zasili szeregi Legionu Samobojców wraz Willem Smithem i Margot Robbie. Póki co, wciąż czekamy na kinową premierę filmu Terrence’a Malicka Knight of Cups. Film z udziałem Szweda na razie pokazywany był tylko na festiwalach filmowych.

kultura_kulturalnie po godzinach
LEA SEYDOUX – FRANCJA

Rodzina Francuzki jest silnie związana z przemysłem rozrywkowym – dziadek Jérôme Seydoux jest znanym producentem i prezesem Pathé, a matka aktorką. Lea początkowo chciała zostać śpiewaczką operową, ale szybko zrezygnowała z tego pomysłu. Zapisała się do francuskiej szkoły aktorskiej Les Enfants Terribles, a później ukończyła kurs aktorski w nowojorskim Actors Studio. Zadebiutowała w 2006 roku, a już dwa lata później otrzymała nominację do nagrody Cezar dla najbardziej obiecującej aktorki w filmie Piękna. Jej talent szybko dostrzegli reżyserzy z Hollywood. Zagrała epizody u Quentina Tarantino w Bękartach wojny i Ridley’a Scotta w filmie Robin Hoodzie. Woody Allen zaangażował ją do O północy w Paryżu, a Wes Anderson do Grand Budapest Hotel. Do tej pory Seydoux niewinnie flirtowała z fabryką snów. Jej role w wymienionych tytułach były wyraziste, ale wciąż jednak niewielkie. W tym roku aktorka pojawi się u boku Daniela Craiga w Spectre. Możliwe, że w nowej odsłonie przygód Jamesa Bonda, Francuzka będzie kimś więcej niż tylko ozdobnikiem. Zaś w 2016 roku zagra główną rolę kobiecą w ekranizacji komiksu MarvelaGambit. W wyścigu po rolę ukochanej Channinga Tatuma pokonała ponoć Rebeccę Ferguson i Abbey Lee.

kultura_kulturalnie po godzinach
NIKOLAJ COSTER – WALDAU – DANIA

W Danii zdobył popularność już w 1994 roku dzięki Nocnemu strażnikowi. Kilka lat później próbował swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko się opłaciło. Jego amerykańska kariera zaczęła się w 2001 roku od roli w oscarowej produkcji Ridley’a Scott’a Helikopter w ogniu. Później zagrał w Enigmie u boku Kate Winslet i ponownie u Scotta w Królestwie Niebieskim obok takich aktorów, jak: Orlando Bloom, Liam Neeson i Eva Green. Po tych wielu filmowych sukcesach Nikolaj zajął się grą w serialach telewizyjnych. Wystąpił w serialu Detektyw Amsterdam i Virtuality. W 2011 roku zagrał w Grze o tron. Choć obecnie silniej związany jest z amerykańską branżą filmową, od czasu do czasu grywa w skandynawskich produkcjach. W zeszłym roku zagrał główną rolę w dramacie wyreżyserowanym przez  Susanne Bier, Druga szansa.

kultura_kulturalnie po godzinach (2)
MADS MIKKELSEN – DANIA

Last but not least. Aktor, bez którego to zestawienie wyglądałoby co najmniej dziwnie. Przez kilka lat był profesjonalnym tancerzem. W 1996 roku wdarł się do duńskiego przemysłu filmowego rewelacyjną rolą skina-dealera w filmie Pusher w reżyserii Nicolasa Windinga Refna. Zwrócił uwagę widzów na całym świecie rolą Tristana w Królu Arturze i gdy zapłakał krwawymi łzami wCasino Royal. W 2012 roku zasłużenie zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes za rolę Lukasa oskarżonego o molestowanie seksualne podopiecznej w filmie Polowanie. Od 2013 roku przez trzy sezony był Hannibalem – kanibalem w mrocznej serii Bryana Fullera. Serial zdjęto z anteny, a żadna inna telewizja nie chciała wziąć pod skrzydła tego ekscentrycznego tworu. Ale Mikkelsena nikt na bezrobocie nie wyśle. Już w 2016 roku pojawi się w Rogue One: A Star Wars Story, a ponadto krążą plotki, że będzie przeciwnikiem Benedicta Cumberbatcha w marvelowskiej produkcji Doctor Strange. Tymczasem musicie zobaczyć, jakie role Duńczyk przyjmuje w swoim kraju. Men and Chicken będzie pokazywany na tegorocznym festiwalu filmowym w Toronto (trailer tutaj).

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s