Nie tylko Kingsman, Spider-man i Król Artur – kilka filmów, na które czekamy

W tym roku znajdzie się wiele powodów, by zajrzeć do kina. Już niedługo na ekranie pojawią się superbohaterowie z uniwersum Marvela i DC: Spider – man (choć w młodszej odsłonie) oraz Wonder Woman. Niebawem poznamy dalsze losy brytyjskich agentów w KingsmanZłoty krąg. Nowe produkcje na ten rok przygotowali Christopher Nolan (Dunkierka) oraz Guy Ritchie (Król Artur: Legenda miecza). To też dobry sezon dla miłośników twórczości Stephena Kinga. Niedługo w kinach pojawi się Mroczna wieża z Idrisem Elbą i Matthew McConaughey oraz horror To.

Ale pozostawmy na chwilę mainstream i blockbustery, bo poza nim jest całkiem sporo filmów godnych uwagi. Mamy nadzieję, że wszystkie trafią do repertuaru polskich kin.

kulturalnie po godzinach
Atomic Blonde

David Leitch niegdyś trudnił się kaskaderką i układał choreografię do scen walk. Swoje umiejętności wykorzystał, gdy po raz pierwszy stanął za kamerą przy realizacji Johna Wicka – rasowego kina klasy B.  Teraz miejsce Keanu Reevesa zajęła Charlize Theron. Wciela się ona w postać seksownej agentki MI6, która zostaje wysłana w czasie zimnej wojny do Berlina, aby odnaleźć zaginioną listę podwójnych szpiegów oraz zbadać śmierć jednego z nich. Obok Theron na ekranie zobaczymy również Jamesa McAvoya, Johna Goodmana, Eddiego Marsana, Toby’ego Jonesa, Tila Schweigera i Sofię Boutellę.

Polska premiera: 28 lipca | trailer

kulturalnie po godzinach
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Znają go miłośnicy teatru (dramaty Kaleka z Inishmaan, Kaci) oraz miłośnicy filmowych czarnych komedii (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, 7 psychopatów). Tym razem Martin McDonagh powraca na duży ekran z kryminałem Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Frances McDormand gra zdesperowaną matkę, która pragnie znaleźć sprawcę morderstwa swojej córki. Wypowiada wojnę nieudolnej policji (w rolach stróżów prawa: Woody Harrelson i Sam Rockwell).

| trailer

kulturalnie po godzinach
Baby driver

Baby Driver to historia młodego utalentowanego kierowcy (Ansel Elgort), który zarabia na życie udziałem w napadach. Cierpi on na ostrą formę zaburzenia słuchowego – szumy uszne. Żeby móc normalnie funkcjonować za kierownicą zagłusza je słuchając muzyki. Kiedy poznaje dziewczynę swych marzeń (Lily James), postanawia porzucić przestępczą przeszłość i zacząć żyć normalnie. Zmuszony przez bossa mafijnego (Kevin Spacey), dla którego pracuje, do udziału w z góry skazanym na niepowodzenie skoku, ryzykuje utratą wszystkiego, co dla niego najważniejsze. Za kamerą stanął brytyjski filmowiec – Edgar Wright, reżyser Hot Fuzz – Ostrych psów. Sam określa swój film jako kino akcji napędzane muzyką.

Polska premiera: 7 lipca | trailer

The Beguiled
The Beguiled

Najnowszy film Sofii Coppoli (Przekleństwa niewinności, Między słowami) to remake Oszukanego z Clintem Eastwoodem z 1971 roku. Film opowiada o jankeskim żołnierzu (Colin Farrell), który zostaje uratowany od śmierci przez nastoletnią dziewczynę. Mężczyzna zatrzymuje się w szkole z internatem prowadzonym przez Marthę ( w tej roli Nicole Kidman) Gdy jednak powoli zaczyna dochodzić do siebie, po kolei uwodzi wszystkie panny, co w krótkim czasie prowadzi do wypełnienia atmosfery zazdrością, fałszem i zawiścią. W obsadzie produkcji znalazły się również Kirsten Dunst i Elle Fanning. The Beguiled miał premierę na Festiwalu w Cannes, z którego Sofia Copolla wyjechała ze Złotą Palmę za reżyserię.

Polska premiera: 1 września | trailer

kulturalnie po godzinach (2)
The Bad Batch

W filmie O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, debiutująca za kamerą, Ana Lily Amirpour flirtowała z konwencją wampirycznego horroru, tym razem sięga po dystopijną opowieść z wątkiem kanibalistycznym rozgrywającą się na pustkowiu w Teksasie. W główną rolę wciela się modelka i aktorka Suki Waterhouse. Towarzyszą jej Jason Momoa, Jim Carrey, Keanu Reeves i Diego Luna. Po premierze filmu, która miała miejsce na festiwalu filmowym w Wenecji, oceny The Bad Batch były różne. Wielu krytyków wskazywało jednak, że amerykańska reżyserka urodzona w Anglii podtrzymała reputację jednej z najbardziej obiecujących artystek swojego pokolenia. Jednak na jej prawdziwe artystyczne spełnienie trzeba będzie jeszcze zaczekać.

| trailer

Call Me By Your Name

Pochodzący z włoskiego Palermo Luca Guadagnino zdobył międzynarodową sławę dzięki dwóm filmom z udziałem Tildy Swinton (Jestem miłością, Nienasyceni). W tym roku zachwycił publiczność festiwalu Sundance, a w recenzjach często pojawiało się nawiązanie do oscarowego Moonlight  czy Carol. Call Me By Your Name to historia romansu 18-letniego Włocha i 24-letniego Amerykanina, opartą na powieści André Acimana. W rolę przystojnego, aroganckiego Amerykanina wcielił się Armie Hammer.

movie clip

kulturalnie po godzinach (3)
A Ghost Story

Film Davida Lowery’ego z Rooney Marą grającą pogrążoną w żałobie kobietę i Casseyem Affleckiem w roli powracającego do domu jej widmowego kochanka, wymieniany był przez wielu krytyków jako najlepszy tytuł tegorocznego festiwalu filmowego Sundance. Lowery oraz aktorski duet Mara – Affleck pracowali ze sobą w przeszłości. W 2013 roku nakręcili Ain’t Them Bodies Saints tragiczną historię kochanków z Teksasu.

| trailer

kulturalnie po godzinach (6)
Manifesto

Film debiutował na festiwalu Sundance, a Indiewire opisało go jako „aktorski master class w wykonaniu Cate Blanchett”. Australijka aktorka wciela się w filmie niemieckiego artysty Juliana Rosefeldta aż w trzynaście różnych postaci: gospodyni domowej, nauczycielki, robotnicy, wdowy, wokalistki punkowego zespołu, bezdomnego mężczyzny czy reporterki telewizyjnej. Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów; malarzy i tancerzy; rzeźbiarzy i poetów; filozofów i architektów, między innymi:Jarmuscha, Malewicza, Tzary, Aragona, Bretona, von Triera, Marksa i Herzoga. Manifesto znalazł się w programie letniego festiwalu 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

| trailer

OKJA 048 - 197.arw
Okja

Film wyprodukowany przez Netflixa nie spotkał się z ciepłym przyjęciem na festiwalu w Cannes, który buntuje się przeciwko pokazywaniu filmów nieprzeznaczonych do wyświetlania w kinach. Pierwszy pokaz zerwano i wznowiono, dopiero gdy emocje opadły. Ale festiwalowe zgrzyty nie zagroziły wysokim ocenom jakie obrazowi wystawili krytycy zebrani na Lazurowym Wybrzeżu. Film w reżyserii Boong Joon-ho (Snowpiercer: Arka przyszłości) to spielbergowska baśń z ekologicznym przesłaniem o przyjaźni dziewczynki i gigantycznego stworzenia. W rolach głównych zobaczymy Tildę Swinton, Paula Dano, Lily Collins oraz Jake’a Gyllenhaala.

Premiera (Netflix): 28 czerwca | teaser

Wakefield

Howard Wakefield (Bryan Cranston) ma wszystko – świetną pracę w kancelarii prawniczej, szczęśliwą rodzinę oraz dom na przedmieściach. Ale pewnego dnia porzuca to wszystko. Ukrywa się przed światem, ale pozostaje w pobliżu rodziny … Film wyreżyserowany przez Robina Swicorda, oparty opowiadaniu E. L. Doctorowa, pokazywany był na zeszłorocznym Telluride Film Festival. W prasie pokazały się mieszane opinie, ale krytycy byli zgodni co do wspaniałej formy Bryana Cranstona. Dla niego skusiłybyśmy się na seans.

| trailer

Buster’s Mal Heart

Kto śledził serial Mr. Robot, może to potwierdzić. Nikt nie odchodzi od zmysłów tak wiarygodnie, jak Rami Malek.  Pewnie z tego samego założenia wyszła reżyserka Sarah Adina Smith, która obsadziła aktora w głównej roli w thrillerze podszytym czarnym humorem. Buster’s Mal Heart to historia mężczyzny pracującego jako hotelowy konsjerż na nocnych zmianach. Samotność i dłużące się zmiany nie wpływają najlepiej na kondycję psychiczną bohatera i odbiją się później na jego życiu rodzinnym. Jednak największe piętno odciśnie spotkanie z tajemniczym mężczyzną, który pewnej nocy pojawił się w hotelu… Filmu na razie na próżno szukać w zapowiedziach polskich kin. Pojawił się jednak w programie krakowskiego festiwalu Netia OFF Camera.

| trailer

Colossal

Anne Hathaway wciela się w rolę Glorii – nałogowej imprezowiczki, która powraca do rodzinnego miasteczka. Tam odnawia licealną relację z obecnym właścicielem lokalnego baru Oscarem (Jason Sudeikis), z którym spędza praktycznie każdy wieczór na piciu i wygłupach. Pewnego dnia bohaterka odkrywa ścisłą zależność między sobą a pojawiającym się znikąd, na drugim końcu świata potworem.  Przewrotny i feministyczny, tak najczęściej opisywany jest film hiszpańskiego reżysera – Nacho Vigalondo. Póki co, nie ma oficjalnych kinowych planów dystrybucyjnych.

| trailer

Gifted

Marc Webb po serialowych i superbohaterskich przygodach powraca do gatunku, który przyniósł mu największą sławę i – przede wszystkim przeogromną sympatię widzów. Twórca 500 dni miłości wyreżyserował dramat Gifted, którego bohaterem jest samotny mężczyzna, wychowujący swoją siostrzenicę. Sprawy komplikują się, gdy pojawia się babcia dziecka. Kobieta ma konkretne plany wobec swojej utalentowanej wnuczki, które mogą doprowadzić do rozdzielenia mężczyzny z dziewczynką. W roli głównej występuje Chris Evans. Na ekranie partnerują mu Lindsay Duncan, Mckenna Grace, Jenny Slate i Octavia Spencer.

Polska premiera:  30 czerwca  | trailer

Free Fire

Brytyjski reżyser Ben Wheatley nie próżnuje. Niedawno zekranizował powieść J. G. Ballarda High-Rise z Tomem Hiddlestonem i Sienną Miller, a tymczasem w kinach na świecie pojawiło się jego najnowsze dzieło – Free Fire. Fabuła toczy się w latach siedemdziesiątych i opowiada o dwóch grupach kryminalistów, którzy spotykają się w opuszczonym magazynie, by dokonać transakcji. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, dochodzi do strzelaniny i walki o przetrwanie. W Free Fire zobaczymy Sharlto Copleya, Armiego Hammera, Michaela Smileya, Brie Larson, Ciliana Murphy’ego i Sama Rileya. Producentem wykonawczym jest Martin Scorsese. Nie wiadomo, czy Free Fire pojawi się w kinach w Polsce, niedawno można było go zobaczyć na krakowskim festiwalu Netia OFF Camera.

trailer

kulturalnie po godzinach
The Big Sick

Komedia w reżyserii Michaela Showaltera podbiła serca krytyków i publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance. Scenarzyści Emily V. Gordon oraz Kumail Nanjiani (aktor znany z serialu Dolina Krzemowa) postanowili opowiedzieć historię inspirowaną własnymi doświadczeniami. Głównym bohaterem The Big Sick jest pochodzący z Pakistanu Kumail ( w tej roli Nanjiani ) – początkujący komikiem dorabiający jako kierowca Ubera. Pewnego dnia poznaje uroczą Amerykankę, Emily (Zoe Kazan). Z przygody na jedną noc rodzi się głębsze uczucie, ale związek zostanie wystawiony na liczne próby.

| trailer

Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner to kolejna propozycja z programu tegorocznego festiwalu Sundance. Scenarzysta Mike White oraz reżyser Miguel Arteta z komediowym zacięciem uderzają w dość poważny ton politycznych i społecznych nastrojów w epoce rządów Donalda Trumpa. Selma Hayek wciela się tu w tytułową postać, imigrantkę z Meksyku, która dzięki własnej uprzejmości i dobroci zrobiła karierę w Ameryce. John Lithgow gra wyniosłego miliardera, który zbił fortunę na nieruchomościach. Para bohaterów spotyka się na kolacji u wspólnych znajomych.  Napięcie rośnie po tym, jak mężczyzna zwraca się do Beatriz z prośbą o podanie mu burbona (Can I get another bourbon, hon?). Do akcji wkraczają gospodarze tłumacząc, że kobieta jest ich przyjaciółką, a nie pomocą domową…

| trailer

kulturalnie po godzinach
Battle of the Sexes

Reżyserzy najlepszej indie – komedii wszech czasów, Małej Miss, powracają. Tym razem Jonathan Dayton i Valerie Faris postanowili opowiedzieć prawdziwą historię z 1973 roku. Wtedy to doszło do legendarnego meczu tenisowego pomiędzy 29-letnią Billie Jean King i 55-letnim Bobbym Riggsem. Ich pojedynek, zwany Bitwą Płci (The Battle of the Sexes) oglądało 50 milionów Amerykanów. Główne role zagrali Emma Stone oraz Steve Carell. W obsadzie znaleźli się również Andrea Riseborough, Elizabeth Shue, Austin Stowell, Alan Cumming i Sarah Silverman. Scenariusz napisał Simon Beaufoy. Produkcją pokierował Danny Boyle.

| trailer

kulturalnie po godzinach
The Glass Castle

Destin Daniel Cretton, reżyser świetnego indie – dramatu Przechowalnia numer 12,  powraca z nowym filmem. The Glass Castle to ekranizacją autobiograficznej książki Jeanette Walls wydanej w Polsce pod tytułem Szklany zamek, w której pisarka opowiada o trudnym dzieciństwie. Ona i jej rodzeństwo byli zaniedbywani przez swoich rodziców. Małżeństwo żyło w swoim świecie – on w świecie fizyki, a ona w świecie malarstwa. Dzieci często chodziły nieumyte i źle ubrane, a w domu wiecznie brakowało pieniędzy, ponieważ ich rodzice prawie w ogóle nie pracowali. Ekranizacja skupia się wokół życia Jeannette, która z każdym dniem walczyła, aby osiągnąć niezależność i wyprowadzić się do Nowego Jorku i oddać się pisarstwu. Rolę pisarki zagrała Brie Larson, zaś jej rodziców – Woody Harrelson i Naomi Watts.

| trailer

kulturalnie po godzinach (1).jpg
Wind River

Taylor Sheridan – warto zapamiętać to nazwisko. Choć na swoim koncie ma wiele ról (głównie telewizyjnych), ale do historii kinematografii przejdzie jako autor świetnych scenariuszy (Sicario, Aż do piekła) i zapewne reżyser klimatycznych thrillerów. Jego najnowszy film Wind River zgarnął właśnie Un Certain Regard na zamkniętym niedawno festiwalu filmowym w Cannes. Jeremy Renner wciela się w postać specjalisty od tropienia dzikiej zwierzyny, który zostaje wezwany na pomoc w prowadzonym przez FBI śledztwie w sprawie brutalnego zabójstwa. Ofiarą jest nastoletnia dziewczyna znaleziona przez myśliwych na mroźnym odludziu gdzieś w głębi lasu. Poza Rennerem na ekranie zobaczymy Elizabeth Olsen i Jona Bernthala.

| trailer

kulturalnie po godzinach (2)
Logan Lucky

Kilka lat temu Steven Soderbergh ogłaszał rozwód z Hollywood, by poflirtować z telewizją (film Wielki Liberace , serial The Knick). Jednak po czterech latach od premiery Panaceum powrócił i to w stylu, za który go najbardziej kochamy. Najnowszy film czerpie pełnymi garściami z przeboju Ocean’s Eleven, choć – jak twierdzi reżyser – nikt tu nie ma pieniędzy, nikt nie ubiera się ładnie, nie ma też dostępu do technologii. Logan Lucky to historia braci – Jimmy’ego (Channing Tatum) i Clyde’a Loganów (Adam Driver), którzy planują dokonać kradzieży podczas wyścigów samochodowych NASCAR w Charlotte. W obsadzie znaleźli się ponadto Daniel Craig, Hilary Swank, Katharine Waterston, Riley Keough i Katie Holmes. Światowa premiera komedii zapowiedziana jest już na sierpień. Czekamy na wieści o planach dystrybucyjnych w Polsce.

| trailer

Reklama

2 Komentarze Dodaj własny

  1. ofierzynka pisze:

    ile super filmów!!! dzięki ❤

    Polubione przez 1 osoba

  2. Anonim pisze:

    Świetna lista! Jest w czym wybierać! 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s