Teatr w kinie – na co skusić się w tym sezonie?

Kiedyś kręciłyśmy nosem na myśl o oglądaniu spektakli teatralnych na szklanym ekranie. Jednak nasze obawy zniknęły już przy pierwszym podejściu, gdy obejrzałam retransmisję Frankensteina w reżyserii Danny’ego Boyle’a z udziałem Jonny’ego Lee Millera oraz Benedicta Cumberbatcha.  Od tego czasu z utęsknieniem wypatrujemy kolejnych londyńskich kinowych premier teatralnych. Tym bardziej, że Londyn nie zawsze jest po drodze … Na szczęście, z roku na rok, repertuar NT Live znacznie się powiększa, dzięki czemu możemy przebierać w nowych spektaklach oraz oglądać powtórki.

W nadchodzących miesiącach miłośnicy brytyjskiego teatru z pewnością spędzą długie godziny w salach kinowych. Na brak ciekawych pozycji z pewnością nie będą narzekać. Oto kilka tytułów, na które warto w tym sezonie zwrócić uwagę.

Szczegółowy plan projekcji znajdziecie na stronie nażywowkinach. My tradycyjnie będziemy Was rozpieszczać zaproszeniami na pokazy do Multikina. Odwiedzajcie regularnie nasz blog i nasz profil na Facebooku.

kulturalnie po godzinach
Ziemia niczyja

Spektakl z udziałem legendarnych brytyjskich aktorów  – Iana McKellena i Patricka Stewarta był  w brytyjskiej stolicy prawdziwym hitem. Bilety na niego rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a sztuka zyskała prestiżowe wyróżnienie – Evening Standard Theatre Award – jako najlepsze wznowienie sezonu (przyjechała  bowiem na West End po spektakularnym sukcesie za oceanem).

Myślę, że nie trzeba Was specjalnie przekonywać do wybrania się na Ziemię niczyją. Tandem  McKellan – Steward to siła napędowa spektaklu wyreżyserowanego przez Seana Mathiasa. Ale ta sztuka ma znacznie więcej atutów, chociażby świeży i wielowymiarowy tekst autorstwa Harolda Pintera i fantastycznie sportretowane postaci – dwojga starzejących się pisarzy Spoonera i Hirsta, których przypadkowe spotkanie w pewnym londyńskim barze, napędzane mocnymi trunkami przyprawi Was zarówno o ból przepony, jak i przyniesie refleksję. O sztuce szerzej pisałyśmy tutaj.

TRAILER

kulturalnie po godzinach
Hedda Gabler

Ale trudno było przejść obojętnie obok artystów, których National Theatre zaangażował do tej produkcji. Ivo van Hove  – najbardziej zapracowany obecnie reżyser teatralny na świecie, Patrick Marber – jeden z najciekawszych brytyjskich dramaturgów, autor scenariuszy filmowych (między innymi: Bliżej) oraz Ruth Wilson – znakomita brytyjska aktorka byli gwarancją sukcesu. Dziś, po styczniowej wizycie w londyńskim National Theatre możemy Was zapewnić, że Hedda Gabler jest warta każdego czasu spędzonego w teatrze lub sali kinowej, czy każdego funta czy złotówki wydanej na spektakl czy kinową retransmisję. Van Hove, dzięki minimalistycznej i stonowanej formie organizuje przestrzeń dla swoich wspaniałych aktorów, którzy wykreowali pełnokrwiste i intrygujące postaci. Ruth Wilson zachwyca jako świeżo upieczona żona, ale  już nieco znudzona życiem małżeńskim, która rozrywkę odnajduje w manipulowaniu ludźmi. Wilson – zupełnie jak bohaterka – raz irytuje i wkurza, by za chwilę zachwycić i zawładnąć widownią. Skupia na sobie uwagę nawet w tych scenach, w których nic nie mówi. Z trójki scenicznych towarzyszy najbarwniej wypada Rafe Spall, nawet jeśli w niektórych scenach ryzykownie szarżuje. Jest głośny, pewny siebie, agresywny i … niezwykle męski. Typowy samiec alfa.

Już cieszę na myśl o kinowej transmisji Heddy Gebler, która lada chwila, pojawi się w części naszych kin. Z chęcią skonfrontuję wrażenia z londyńskiego pokazu z kinowym pokazem.

TRAILER

kulturalnie po godzinach
Rosencrantz i Guildenstern nie żyją

Przygody Rosencrantza i Guildensterna, czyli drugoplanowych postaci szekspirowskiego dramatu Hamlet możecie kojarzyć z filmu z 1990 roku , który Tom Stoppard wyreżyserował na podstawie własnej sztuki. Wówczas główne role zagrali Gary Oldman i Tim Roth, a obraz Rosencrantz i Guildenstern nie żyją zdobył serca krytyków, a na Festiwalu Filmowym w Wenecji  – Złotego Lwa.

Dramat Stopparda na londyńskie deski przeniósł reżyser David Leveaux. Sztuka została wskrzeszona  po 50-letniej przerwie i ponownie zawitała na deski teatru The Old Vic. Angaż do spektaklu, ku uciesze publiczności –  otrzymał utalentowany Daniel Radcliffe, którego nazwisko na afiszu jest niewątpliwie powodem szybko sprzedających się biletów. Wcielił się on w postać Rosenkrantza, który wraz z odtwórcą roli Guildensterna – sympatycznym Joshuą McGuiremem będą mierzyć się z tragikomedią o  egzystencjalnym wymiarze.

TRAILER

kultuaralnie-po-godzinach
Święta Joanna

Klasyczna sztuka kontrowersyjnego noblisty, Bernarda Shawa jest oparta na autentycznych protokołach  z procesu Joanny, schwytanej przez Anglików i przesłuchiwanej jako czarownica. Jej postać wywoła skrajne emocje. Dla jednych Joanna była prawdziwym żołnierzem i przywódcą, wręcz świętą, dla innych – wieśniaczką i heretyczką. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla biegu historii miała ogromne znaczenie. Zwyczajna dziewczyna zakłada rycerską zbroję i niczym wprawiony żołnierz, rusza na ziemie okupowane przez Anglików, by nie tylko wyzwolić miasto, ale całkowicie odmienić losy wojny stuletniej…

Postać Dziewicy Orleańskiej  należy do najczęściej portretowanych kobiet w historii kina i teatru. Gemmie Arterton przypadła zatem rola trudna, ale i atrakcyjna jednocześnie. Niewątpliwie aktorka musi zmierzyć się ze swoimi poprzedniczkami odgrywającymi rolę Joanny, ale z drugiej strony pozwoli jej prawdopodobnie zbudować wizerunek silnej aktorki scenicznej. Nie ma co się martwić, bo piękną aktorkę do sukcesu poprowadzi zdolna reżyserka – Josie Rourke, wcześniej odpowiedzialna za sukces chociażby teatralnego Koriolana z Tomem Hiddlestonem czy Niebezpiecznych związków  z Dominiciem Westem.

TRAILER

kulturalnie po godzinach (1)
Wieczór trzech króli, albo co chcecie

Sezon bez Shakespeare’a w londyńskim National Theatre by się nie liczył. Tym razem postawiono na jedną z najpopularniejszych komedii dramatopisarza – Wieczór trzech króli, albo co chcecie. Shakespeare zabiera nas do tajemniczej krainy o nazwie Iliria. Tam własnie rozbija się statek z główną bohaterką Violą i jej bratem bliźniakiem, Sebastianem. Los rozdziela rodzeństwo, ona trafia w okolice miasta, on gdzieś w niedostępnej części wyspy. Viola, aby przetrwać i odnaleźć brata postanawia przebrać się za mężczyznę i wkroczyć na nieznany teren. Pod imieniem Cesaria przystaje na służbę do księcia Orsino, w którym się zakochuje. Książę tymczasem posyła ją do swej ukochanej Olivii. Dziewczyna zakochuje się w posłańcu, nie przeczuwając, że to przebrana kobieta…

Shakespeare jak zwykle serwuje komedię pomyłek na najwyższym poziomie. A reżyser Simon Godwin (Człowiek i nadczłowiek) jeszcze komplikuje sprawę, bawiąc się na całego zamianą płci bohaterów… Po niedawnej premierze, londyński spektakl dostaje od krytyków same wysokie noty.

TRAILER

kulturalnie po godzinach (2)
Yerma

Bohaterką sztuki Federico Garcíi Lorki jest młoda, mężatka mieszkająca w małej rolniczej wiosce w Hiszpanii. Yerma (jej imię oznacza „jałowa” „bezpłodna”) staje się celem i podmiotem plotek, gdyż nie może mieć dzieci. Sfrustrowana i przygnębiona, po wypróbowaniu wszystkich naturalnych i metafizycznych możliwości staje na rozstaju dróg. Upragnione macierzyństwo staje się dla niej obsesją, która ostatecznie doprowadza ją do popełnienia zbrodni.

Wystawiony w londyńskim Young Vic spektakl był jednym z najgłośniejszych premier 2016 roku. Grająca główną rolę Billie Piper (serial Dom grozy) zdobyła wiele teatralnych wyróżnień (i również nominacje do Oliviera – o statuetkę powalczy między innymi z Ruth Wilson). Nic też dziwnego, że teatr zdecydował się na ponowne umieszczenie go w repertuarze latem tego roku. Niestety, bilety już dawno się wyprzedały, więc dobrze, że z pomocą przychodzi NT Live.

TRAILER (The Young Vic)

kulturalnie po godzinach
Opętanie

Światowej sławy reżyser – Ivo van Hove (Widok z mostu i wspomniana powyżej Hedda Gabler) przygotował sceniczną adaptację filmu Luchino Viscontiego z 1943 roku. Obraz Włocha powstał na motywach powieści Jamesa M. Caina Listonosz zawsze dzwoni dwa razy o tragicznym romansie mężatki i podróżującego w poszukiwaniu pracy przystojnego kierowcy do tego stopnia oburzyła widownię, że film został zakazany przez cenzurę państwową. Ta sama historia wraca w inscenizacji van Hove’a. Atrakcyjnego Gina gra Jude Law. W przydrożnej restauracji spotyka męża i żonę – Giuseppe i Giovannę. Gino i Giovanna wdają się w ognisty romans, który uruchamia serię dalszych wypadków…

Ivo van Hove przyznaje, że Jude Law był numerem jeden na bardzo krótkiej liście aktorów, których zamarzył sobie w roli Gina. Skontaktował się z Brytyjczykiem, gdy ten kręcił w Rzymie odcinki serialu Młody Papież. Ponoć szybko znaleźli wspólny język. Dla Law to będzie powrót na West End po 4 latach nieobecności (ostatnio zagrał tytułową rolę w Henry V). My będziemy oglądać na żywo ostatnie przedstawienie w londyńskim Barbican Theatre (potem spektakl będący brytyjsko – holenderska kooprodukcją jedzie do Amsterdamu). Już nie możemy się doczekać…

TRAILER 

kulturalnie po godzinach (3)
Anioły w Ameryce

Spektakl Anioły w Ameryce opowiada o życiu grupy nowojorskich gejów, którzy żyją w czasach szalejącej pandemii AIDS i konserwatywnych rządów Ronalda Regana, w latach 80-tych XX-wieku. Sprawy tożsamości seksualnej, wielkiej polityki i ideologii, problemów rasowych i społecznych oraz kwestia religii przeplatają się w tej wielowątkowej, epickiej opowieści, a wymyśleni przez autora bohaterowie mieszają się z autentycznymi postaciami historycznymi.

Wspaniały tekst Tony’ego Kushnera w 1998 roku został uznany przez National Theatre za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk teatralnych XX wieku. Nic też dziwnego, że ponownie pojawił się repertuarze teatru. Nową inscenizację sztuki Kushnera, którą zobaczymy w kinach, reżyseruje Marianne Elliott, której realizacje Dziwnego przypadku psa wieczorową porą i War Horse oglądaliśmy w cyklu National Theatre Live w latach ubiegłych. Reżyserka poprowadzi znakomity zespół aktorów, wśród których znaleźli się: Andrew Garfield, Denise Gough, Nathan Lane, James McArdle i Russell Tovey.

kulturalnie po godiznach (1)
Kto się boi Virginii Woolf?

Sztuka Edwarda Albee’go to aktorski kwartet, rozpisany na dwie małżeńskie pary. George to starzejący się profesor historii, stłamszony przez władczą, dojrzałą, ale wciąż atrakcyjną żonę Marthę. Tymczasem Nick  – biolog na początku obiecującej kariery oraz Honey (pieszczotliwie nazywa Myszką) są młodym małżeństwem, które po suto zakrapianej akademickiej uroczystości trafia na after-party do pierwszej pary. Z czasem to dziwaczne spotkanie przybierze charakter małżeńskiej psychodramy. Cała czwórka podejmuje tajemniczą grę, w wyniku której runą od dawna pielęgnowane pozory, a na jaw wyjdą głęboko skrywane tajemnice…

Londyński spektakl z udziałem Imeldy Staunton, Conletha Hilla, Imogen Poots i  Luke’a Treadawaya spodobał się krytykom znad Tamizy. Dziennikarze The Guardian, Evening Standard, The IndependentThe Telegraph wystawili sztuce wyreżyserowanej przez Jamesa Macdonalda najwyższe noty (po 5 gwiazdek).

TRAILER (Harold Pinter Theatre)

To nie wszystkie, ale spora część z nowości teatralnych, które zobaczymy w tym sezonie na ekranach polskich kin. Jeśli chcecie być na bieżąco, zachęcamy do śledzenia strony nażywowkinach oraz profilu na Facebooku.

4 Komentarze Dodaj własny

 1. porta celeste pisze:

  Fajnie, że w każdym sezonie tych spektakli przybywa.
  Ubolewam jedynie, że nie będzie (chyba że cud się jednak zdarzy) retransmisji „Hamleta” z Andrew Scottem, bo to jest mistrzowska adaptacja, spektakl-arcydzieło. Bardzo szkoda. W ogóle inna kategoria niż „Hamlet” jego kolegi z „Sherlocka”. No, ale nie można mieć wszystkiego 🙂 I tak pójdę na wszystko, co wyemitują.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Kulturalnie Po Godzinach pisze:

   Wielka wielka szkoda, że nie ma Hamleta w repertuarze…Tak strasznie liczyłyśmy, że pojawi się w NT. A co teraz masz w planach?

   Polubienie

 2. Marzi pisze:

  NTLive to świetny cykl. Staram się wyłapać wszystkie interesujące spektakle i to czego nie udało się zobaczyć bezpośrednio w Londynie. Właśnie kupiłam bilety na wtorkowy seans „Ziemi niczyjej”.
  PS. Bilety na Hamleta z Andrew Scottem w Londynie nie do zdobycia, więc cała nadzieja w NTL 🙂
  Pozdrowienia.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s