W 2017 roku czeka nas całkiem sporo filmowych atrakcji. Przedstawiamy Wam 20 najbardziej intrygujących zapowiedzi. Przy wyborze kierowałyśmy się tematyką, twórcami, a przede wszystkim intuicją. Nie wszystkie tytuły mają datę polskiej premiery, ale mamy nadzieję, że wkrótce się pojawią. Celowo pominęłyśmy obrazy, nominowane do najważniejszych nagród, które w polskich kinach pojawią się na początku roku oraz całkiem okazałą grupę filmów o superbohaterach (i tak jest o nich głośno!).
Część pierwszą wpisu znajdziecie tutaj.

Historią Jana i Antoniny Żabińskich, dyrektora warszawskiego zoo i jego żony, którzy podczas II wojny światowej uratowali setkę Żydów, zainteresowało się Hollywood. W filmie wyreżyserowanym przez Niki Caro (McFarland, USA) główną rolę zagrała Jessica Chastain. W rolę Żabińskiego wcielił się Johan Heldenbergh – belgijski aktor znany z dramatu W kręgu miłości, zaś Daniel Brühl zagrał niemieckiego zoologa przydzielonego przez Rzeszę do kontrolowania działalności zoo. Choć Azyl… odnosi się do warszawskich wydarzenia, to jednak zdjęcia do filmu powstały w sąsiednich Czechach.
Polska premiera: 24 marca
Zwiastun [klik]

Marc Webb po serialowych i superbohaterskich przygodach powraca do gatunku, który przyniósł mu największą sławę i – przede wszystkim przeogromną sympatię widzów. Twórca 500 dni miłości wyreżyserował dramat Gifted, którego bohaterem jest samotny mężczyzna, wychowujący swoją siostrzenicę. Sprawy komplikują się, gdy pojawia się babcia dziecka. Kobieta ma konkretne plany wobec swojej utalentowanej wnuczki, które mogą doprowadzić do rozdzielenia mężczyzny z dziewczynką. W roli głównej występuje Chris Evans. Na ekranie partnerują mu Lindsay Duncan, Mckenna Grace i Octavia Spencer.
Zwiastun [kilk]

Ostatni przyzwoity film w karierze hinduskiego filmowca – M. Night Shyamalana to Znaki z 2002 roku, znakomity – Szósty zmysł z 1999 roku. Być może wchodzący niebawem do kin Split okaże się być punktem zwrotnym po chudych latach. Film opowiada o Kevinie, mężczyźnie cierpiącym na zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Posiada 23 osobowości, które posiadają odmienne wzorce zachowań, tożsamość, wspomnienia, a nawet płeć, iloraz inteligencji czy preferencje seksualne. Gdy jedna z nich się aktywuje, Kevin porywa trzy nastolatki. Argumentem przesądzającym o zakupie biletu na seans jest odtwórca głównej roli – James McAvoy.
Polska premiera: 20 stycznia
Zwiastun [klik]

Po 26 latach (bo tyle minęło od ostatniej animowanej wersji) Disney postanowił opowiedzieć na nowo historię pięknej Belle, która zakochuje się w strasznej Bestii. W roli głównej zobaczymy Emmę Watson – aktorkę, znaną działaczką feministyczną i ambasadorkę czytelnictwa. Rola pożerającej książki Belle jest więc dla niej idealna.Bestię gra Dan Stevens – Brytyjczyk znany z serialu Downton Abbey i thrillera Gość. Rola pyszałkowatego Gastona przypadła w udziele Luke’owi Evansowi. Zaś crème de la crème brytyjskiego aktorstwa użyczy głosów animowanym bohaterom: Ewan McGregor (Lumiere), Emma Thompson (Pani Potts), oraz Ian McKellen (Cogsworth).
Polska premiera: 17 marca
Zwiastun [klik]

Skeleton Twins (albo jak to woli: Między nami bliźniętami) to jedna z naszych ulubionych niszowych amerykańskich produkcji. Historię rodzeństwa dręczonego myślami samobójczymi opisywałyśmy jako zabawną i przejmującą, głupkowatą i śmiertelnie poważną. Film Craiga Johnsona reklamowany był hasłem: Rodzina to jednak okrutny żart. To samo można powiedzieć oglądając zwiastun jego najnowszej produkcji. Głównym bohaterem jest Wilson (Woody Harrelson) – mężczyzna w średnim wieku, który odnawia znajomość z żoną (Laura Dern) a także dowiaduje się, że ma nastoletnią córkę (Isabelle Amara).
Zwiastun [klik]

Stolik 19 to to miejsce dla tych gości weselnych, z którymi właściwie nie wiadomo co zrobić. Reżyser Jeffrey Blitz zostawia tam miejsce dla nietuzinkowego towarzystwa. Mamy tu Annę Kendrick (Pitch Perfect, Tajemnice lasu), Craiga Robinsona (Mr. Robot), Lisę Kudrow (Phoebe z Przyjaciół), Stephena Merchanta (Hello Ladies), Tony’ego Revolori (Grand Budapest Hotel) oraz June Squibb (Nebraska). Scenariusz komedii napisali niezawodni bracia Duplass, których z pewnością znają miłośnicy amerykańskiego kina niezależnego.
Zwiastun [klik]

Obrotny biznesmen, Ray Kroc stara się zarobić na życie sprzedażą obwoźną. Na razie nic nie wskazuje na zbliżający się w jego życiu przełom. Ale Ameryka lat 50-tych to kraj, w którym można zrobić szybką karierę od pucybuta do milionera. McImperium opowiada o spotkaniu sprzedawcy z Illinois, Raya Kroca (Michael Keaton) z braćmi McDonald (Nick Offerman i John Carroll Lynch), które w efekcie doprowadziło do powstania najsłynniejszej sieci fastfoodowej. Pomysł na film zrodził się z inspiracji piosenką Boom, Like That z solowej płyty Marka Knopflera, której słowa odnosiły się do autobiografii Kroca.
Polska premiera: 3 lutego
Zwiastun [klik]

Mocnych kobiecych charakterów w kinie wciąż jak na lekarstwo, dlatego w oko wpadł nam najnowszy film Johna Maddena (Zakochany Szekspir, Drugi Hotel Marigold). Dodatkowym atutem obrazu jest Jessica Chastain, która w Miss Sloane wciela się w postać bezwzględnej lobbystki. Thriller z udziałem Marka Stronga, Gugu Mbatha-Raw i Johna Lithgowa odsłania kulisy politycznych rozgrywek na Kapitolu, czyli to, co jako wielbicielki serialu House of Cards lubimy najbardziej.
Zwiastun [klik]

W 2014 roku Theodore Melfi wyreżyserował całkiem sympatyczny film z Billem Murrayem opowiadający o przyjaźni pijaczyny z dwunastolatkiem (Mów mi Vincent). Teraz powraca z nowym tytułem, który ma większe szanse na sukces (film zdobył już kilka ważnych nominacji aktorskich). Ukryte działania to prawdziwa historia trzech kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. W filmie zobaczymy, między innymi: Octavię Spencer, Taraji P. Henson, Janelle Monáe, Jima Parsonsa, Kevina Costnera, Kirsten Dunst i Mahershala Ali.
Polska premiera: 24 lutego
Zwiastun [klik]

Ewan McGregor podjął się przeniesienia na taśmę filmową głośnej, nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha. Szkocki aktor początkowo miał być tylko gwiazdą ekranizacji. Gdy jednak z produkcją pożegnał się reżyser Phillip Noyce, McGregor postanowił się nie poddawać i zasiadł w reżyserskim fotelu. Miał do dyspozycji superbudżet, gwiazdorską obsadę, świetną ekipę filmową i sporo czasu na pracę nad filmem. Amerykańska sielanka to historia Seymoura Levova i jego rodziny. Przystojny, męski, z piękną żoną u boku (Jennifer Connelly) oraz ukochaną córką (Dakota Fanning) prowadzi spokojne życie z dala od miasta. Sielanka nie trwa jednak wiecznie – brutalnie przerwała ją wieść o tym, że szesnastoletnia córka w ramach sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie podkłada bombę w miejscu publicznym. Po światowej premierze filmu krytycy kręcili nosem wskazując, że McGregor padł ofiarą własnej ambicji, a trudna wielowątkowa powieść okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla początkującego filmowca. Wkrótce będziemy mogli to ocenić sami.
Polska premiera: 27 stycznia
Zwiastun [klik]