Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Wam opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.

Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.

Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz klikając pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK

kulturalnie-po-godzinach-3

książka: Nocne życie, Dennis Lehane

film: Nocne życie, reżyseria: Ben Affleck

Książki Dennisa Lehane’a cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filmowców. Nie po raz pierwszy po prozę tego autora sięga Ben Affleck (wcześniej – w 2007 roku aktor nakręcił Gdzie jesteś, Amando?). Affleck gra również główną rolę, a partnerują mu trzy aktorki: Sienna Miller,  Zoe Saldana i Elle Fanning.

Rzecz dzieje się w Bostonie, w szalonych latach dwudziestych, gdzie prohibicja spowodowała pojawienie się splątanej sieci podziemnych gorzelni, nielegalnych lokali, gangsterów i sprzedajnych policjantów. To wielowymiarowa opowieść o wiernych przyjaciołach i zapamiętałych wrogach, bezwzględnych przemytnikach rumu, mrocznych femme fatale i okrutnych członkach klanu, walczących o przeżycie i swój amerykański sen.

Polska premiera filmu w styczniu 2017 roku.

Trailer

książka: Tony i Susan, Austin Wright

film: Zwierzęta nocy, reżyseria: Tom Ford

Tom Ford po raz kolejny mierzy się z adaptacją książki. A ponieważ za pierwszym razem próba zakończyła się sukcesem (rewelacyjny i niezwykle stylowy  Samotny mężczyzna oparty na prozie Christophera Isherwooda z Collinem Firthem w roli głównej), można liczyć, że i tym razem reżyser zaproponuje nam coś równie interesującego. Jednak tym razem obraz będzie zdecydowanie bardziej mroczny, bo taki jest własnie klimat Tony i Susan  – powieści szkatułkowej Austina Wrighta.

Susan – czterdziestoparoletnia wykładowczyni uniwersytecka dostaje od byłego męża Edwarda maszynopis jego powieści. Nocne zwierzęta  to historia rodziny pewnego profesora matematyki, która pada ofiarą okrutnej zbrodni. Ale śledząc losy zmierzającego ku zemście głównego bohatera, jednocześnie wkraczamy coraz głębiej w życie Susan – historię jej rozstania z Edwardem oraz drugiego małżeństwa. Przypadek?

W rolę Susan wciela się Amy Adams. Partnerują jej: Jake Gyllenhaal oraz Michael Shannon.  Polska premiera filmu już w listopadzie.

Trailer

kulturalnie-po-godzinach-1

książka: Daleko od domu, Brierley Saroo 

film: Lion, reżyseria: Garth Davis

Saroo Brierley urodził się w niewielkiej rolniczej hinduskiej miejscowości – Khandwa, gdzie przecinają się najważniejsze węzły kolejowe, a tysiące Hindusów rozpoczyna tułaczkę do lepszego życia w Bombaju czy Kalkucie. Dworzec kolejowy był dla małego chłopca drugim domem, to tu, razem z bratem zbierał od podróżnych datki na jedzenie. Pewnego dnia – gdy Saroo miał 4 lata – został sam na dworcu kolejowym. Przestraszony, w poszukiwaniu starszego brata, wsiadł do wagonu i zasnął. Obudził się z dala od domu – a ponieważ nie potrafił ani pisać ani czytać – nie był w stanie znaleźć drogi powrotnej. Po okresie samotnej tłuczki po obcym mieście, trafił na komisariat, a stamtąd do towarzystwa zajmującego się adopcjami. Nową, kochającą rodzinę znalazł w Australii, ale zawsze marzył o powrocie w rodzinne strony. Dzięki dostępowi do internetu i google maps stało się to możliwe po 25 latach.

Saroo Brierley swoją niesamowitą historię opowiedział w książce – pamiętniku pod tytułem Daleko od domu. Na  szklany ekran zdecydował się ją przenieść Garth Davis – australijski reżyser, znany głównie z seriali (Top of the Lake), angażując znanych i lubianych aktorów (Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman).

Polska premiera filmu 25 listopada.

Trailer

kulturalnie-po-godzinach-6

opowiadanie: Historia twojego życia, Ted Chiang

film: Nowy początek, reżyseria: Denis Villeneuve

Ted Chiang należy do najwybitniejszych współczesnych pisarzy SF. Udowadniał to wielokrotnie zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia (choć do tej pory opublikował zaledwie jedną książką, będącą zbiorem opowiadań). Obok takiego talentu nie mogła przejść obojętnie żadna wytwórnia filmowa. Nic zatem dziwnego, że Fabryka Snów upomniała się o Chianga, przenosząc na szklany ekran Historię twojego życia. To opowieść o Dr Louise Banks – ekspertce lingwistyki (Amy Adams), która po serii lądowań obcych na Ziemi została zwerbowana przez wojsko by ustalić zamiary przybyszów z kosmosu.

Fabularna wersja Historii twojego życia otrzymała tytuł Nowy początek i z dużym powodzeniem zadebiutowała na weneckim festiwalu filmowym, zyskując miano dojrzałego i inteligentnego kina science fiction.  Duża w tym zasługa świetnie napisanego scenariusza Erica Heisserera oraz wprawnej ręki reżysera Denisa Villeneuve’a , który każdym kolejnym obrazem potwierdza swój niezaprzeczalny talent (Pogorzelisko, Labirynt, Wróg, Sicario).

Polska premiera filmu 11 listopada.

Trailer

kulturalnie-po-godzinach-2

książka: Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy, James Bowen

film: Kot Bob i ja, reżyseria: Roger Spottiswoode

James Bowen to brytyjski uliczny grajek i autor książek o kocie Bobie, które zyskały zaskakującą popularność. Bob – niezależny, pewny siebie i chimeryczny zwierzak pojawił się w życiu Bowena zupełnie niespodziewanie. Zjawił się w jednym z najważniejszych dla niego życiowych momentów – gdy chłopak był bez pracy i perspektyw, ale usilnie starał ułożyć sobie życie po wyjściu z nałogu. To właśnie Bob pomógł mu powrócić do życia, które utracił przez narkotyki.

Bestselerową powieść na szklany ekran postanowili przenieść Brytyjczycy. Za kamerą stanął Roger Spottiswoode, a na ekranie zobaczymy- utalentowanego Luke’a Treadaway’a (fantastyczny w spektaklu Dziwny przypadek psa nocną porą), a w tle piękny Londyn.

Polska premiera filmu 13 stycznia.

Trailer

kultura_kulturalnie-po-godzinach

książka: Wielkie kłamstewka, Liane Moriarty

serial : Big Little Lies 

Bohaterkami bestsellerowej książki są Celeste, Jane i Madeline – trzy kompletnie różne kobiety, należące do zupełnie różnych światów i 
wydawać by się mogło, że jedynym czynnikiem, który je łączy są dzieci uczęszczające do jednego przedszkola.

Reżyser Jean-Marc Vallé i aktorka Reese Witherspoon znów połączą siły (wcześniej spotkali się na planie Dzikiej drogi), choć tym razem w projekcie telewizyjnym realizowanym na potrzeby  HBO. W 7-odcinkowej serii zobaczymy również: Nicole Kidman, Shailene Woodley, Laurę Dern, Alexandera Skarsgårda, Adama Scotta i Zoë Kravitz.

Premiera: 2017 rok

Trailer

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Klapserka pisze:

    Zacieram ręce na wszystkie filmy, z książek chętnie przeczytam „Wielkie kłamstewka”:)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s