Tyle przyjemności za darmo

Kina internetowe w Polsce nie są specjalnie popularne, a przecież oferują całkiem pokaźną liczbę filmów w dobrej jakości za naprawdę niewielkie pieniądze. Co więcej, coraz częściej w ich ofercie pojawiają się obrazy, które nie zainteresowały polskich dystrybutorów i ostatecznie wielkim łukiem ominęły kina w naszym kraju (Ta nasza młodość, Rok przemocy czy Playing It Cool –pojawiły się na platformie cineman.pl). Aby Was zachęcić do zaglądania na strony internetowych wypożyczalni, napisałyśmy wpis o filmach, które można obejrzeć z legalnego źródła całkiem za darmo.

Jeśli już znacie te tytuły, to może najwyższy czas, by je sobie odświeżyć …

Niżej wymienione filmy dostępne są na platformach: kinoplex.gazeta.pl, vod.pl,  iplex.pl.

kultura_kulturalnie po godzianch
BYŁA SOBIE DZIEWCZYNA

Historia stara jak świat: naiwna dziewczyna, która myśli, że wie wszystko, spotyka starszego faceta, który uwodzi ją i obiecuje, że nauczy ją życia i miłości… Te niepowtarzalne lekcje odbywają się w wytwornych salach balowych, zadymionych kafejkach Londynu i pod paryskim niebem. Pełna ciepła, subtelności i iście brytyjskiego humoru opowieść o dorastaniu niesie ze sobą spory ładunek emocjonalny, który bez trudu dźwiga znakomita obsada:  Peter Sarsgaard, Carey Mulligan, Alfred Molina, Dominic Cooper i Rosamund Pike.

kultura_kulturalnie po godzianch
TAKE THIS WALTZ

Take This Waltz opowiada o kryzysie, który rodzi się w bajce. Margot (Michelle Williams) ma to o czym marzy każda dziewczyna – cudowny związek , satysfakcjonującą pracę i dom na przedmieściach. Ale pewnego dnia poznaje innego mężczyznę i pewnie nagłe zauroczenie uleciałoby równie szybko, jak się pojawiło, ale problem w tym, że Daniel mieszka w domu obok i trudno o nim nie myśleć, trudniej się nie skusić. Margot kocha poczciwego Lou (Seth Rogen), jednocześnie nie może oprzeć się rosnącej fascynacji i uczuciu. Obiecuje Danielowi, że spotka się z nim za kilkadziesiąt lat, wówczas, po tylu latach bycia wierną i wspaniałą żoną zasłużyłaby na pocałunek innego mężczyzny i to bez wyrzutów sumienia. Ale czy można oszukać kiełkujące uczucie? Co zrobić – posłuchać szalejącego serca czy pozwolić by zdrowy rozsądek zwyciężył? Z kim ostatecznie zatańczyć tytułowego walca?

kultura_kulturalnie po godzianch
JABŁKA ADAMA

Historia, w której centrum znajduje się … jabłonka, a pod nią wyborne towarzystwo: zwolniony warunkowo z więzienia neonazista, który zamiast krzyżem ozdabia ściany swego pokoju portretem Hitlera; były sławny tenisista, aktualnie pijak; arabski emigrant napadający na stacje benzynowe oraz pastor, który czuwa nad resocjalizacją barwnej grupy. Film Andersa Thomasa Jensena, ze znakomitym Madsem Mikkelsenem w roli duchownego, opowiada o ważnych sprawach z niesamowitą dawką humoru, w totalnie zaskakujący sposób.

kultura_kulturalnie po godzianch
SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY

Emily Blunt, Rosemarie DeWitt i Mark Duplass tworzą jeden z najbarwniejszych trójkątów miłosnych w dziejach niezależnego kina amerykańskiego. Domek na odludziu, dwie przyrodnie siostry i trochę zagubiony mężczyzna – to wystarczy, by nieźle namieszać w życiu trójki bohaterów. Dla Lynn Shelton (reżyserka Jess i chłopaki oraz Laggies) ta zwyczajna z pozoru sytuacja, to doskonały materiał na lekki i – co najważniejsze – mądry komediodramat. Do pośmiania i do refleksji na temat współczesnych relacji międzyludzkich.

kultura_kulturalnie po godzianch
Z DYSTANSU

Amerykański reżyser, Tony Kaye, z goryczą opowiada o świecie widzianym oczyma nauczyciela-idealisty, który z trudem zachowuje zdrowie psychiczne w koszmarnych warunkach amerykańskiej szkoły publicznej. Dystans i emocjonalny chłód pozwalają mu przetrwać, zwłaszcza gdy wszędzie czają się demony bolesnej przeszłości. Tym razem kolejna szkoła stawia go w całkiem nowej sytuacji, a skrywane do tej pory emocje uwalniają się za sprawą trzech kobiet. W roli głównej znakomity Adrien Brody.

kultura_kulturalnie po godzinach
LATO MIŁOŚCI

Tamsin (Emily Blunt) pochodzi z bogatego domu, słucha Edith Piaff, gra na wiolonczeli, pije czerwone wino. Podczas wakacji spędzanych koło Yorkshire poznaje Monę (Nathalie Press) – wiejską dziewczynę mieszkającą z bratem (Paddy Considine), który z pubu przynoszącego im kiedyś dochód postanowił uczynić duchowe centrum.  Pochodzące z dwóch różnych światów dziewczyny zaprzyjaźniają się. Wzajemne zainteresowanie szybko przeradza się w fascynację, także erotyczną.

kultura_kulturalnie po godzinach
WYŚNIONE MIŁOŚCI

Francis, upozowany na Jamesa Deana wrażliwy gej oraz Marie, podobna do Bette Davis dziennikarka i poetka są przyjaciółmi. Pewnej nocy poznają Nicolasa i  bez trudu ulegają fascynacji tym powabnym chłopcem rodem z prozy Oscara Wilde’a lub rysunków Leonarda da Vinci. Zacznają zabiegać o jego względy… Xavier Dolan, cudowne dziecko kina, pokazując ten swoisty trójkąt miłosny, nie przemawia znudzonym tonem starych mistrzów. Jego film tryska młodzieńczą energią, zachwyca intensywnymi barwami i dynamiczną muzyką.

kultura_kulturalnie po godzinach
TAJNE PRZEZ POUFNE

Joel i Ethan Coen serwują nam pełną absurdu przypowieść o ludzkiej głupocie. Bo jakże inaczej określić historię agenta CIA, który po latach wzorowej (w jego odczuciu) służby zostaje zwolniony z powodu tak błahego, jak nadużywanie alkoholu. Mężczyzna postanawia się zemścić, opisując różne brudne historie związane z agencją. Niespodziewanie płyta z jego zwierzeniami trafia w niepowołane ręce, a dokładnie w ręce dwojga średnio rozgarniętych pracowników klubu fitness, którzy wyczuwają w tych rewelacjach żyłę złota. Coenowie niespiesznie snują szpiegowską opowieść, podszytą inteligentnym, czarnym humorem i  całkowicie wykorzystują potencjał swojego aktorskiego zespołu … i to nie byle jakiego (John Malkovich, Brad Pitt, George Clooney, Frances McDormand, Tilda Swinton).

kultura_kulturalnie po godzinach
BROKEN FLOWERS

Dona Johnstona (Bill Murray), mężczyznę stroniącego od trwałych związków, rzuca jego ostatnia narzeczona. W tym samym czasie Don otrzymuje tajemniczy różowy list, w którym anonimowy donosiciel informuje go, że ma 19-letniego syna. Za namową kumpla, bohater postanawia rozwiązać zagadkę. Sporządza listę potencjalnych autorek listu, postanawia odszukać każdą z nich i wyjaśnić sprawę… Broken Flowers to nastrojowy, spokojny, zmuszający do refleksji film. Jak zwykle u Jima Jarmuscha jest trochę absurdalnie, ale również zaskakująco zabawnie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s