Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Z założenia to nie miał być wpis cykliczny. Ale okazuje się, że przez nasze kina przewija się ogromna ilość filmów mających swoje literackie pierwowzory, że trudno to wszystko ogarnąć. Chociażby ostatnio wybrałam się do kina na Bezwstydnego Mortdecai. Nie marnujcie na to czasu, krytykowałam film tutaj. Dopiero pisząc recenzję zorientowałam się, że film powstał na podstawie prozy Kyrila Bonfiglioli. Nic też dziwnego, że przeoczyłam. Pisarz nie jest zbyt popularny w Polsce, a z czterech tomów o aroganckim arystokracie z zamiłowaniem do sztuki, alkoholu i sprośnych dowcipów, wydany został tylko jeden, Nie wymachuj mi tym gnatem, na podstawie której powstała wyjątkowo nieudana i nieśmieszna produkcja. Tymczasem recenzje książki są bardzo zachęcające. Niestety, w mojej głowie tak silnie siedzi postać lorda Mortdecaia z wąsami i głupkowatym uśmiechem Johnny’ego Deppa, że nie mogę się przekonać, by po książkę sięgnąć. No właśnie, bo ja uwielbiam, gdy wyobraźnia działa pełną parą. A potem lubię skonfrontować moje wyobrażenia z reżyserską wizją. Dlatego hołduje zasadzie: najpierw książka, potem film. Ale jak to z zasadami bywa, czasem je łamię…

Kto przespał poprzednie dwa wpisy z serii: Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin, klika tag: EKRANIZACJE KSIĄŻEK. Jest tam jeszcze sporo propozycji, które spokojnie zdążycie przeczytać przed pojawieniem się ich filmowych wersji.

kultura_kulturalnie po godzinach

 J.M. Barrie, Piotruś Pan

Historię osieroconego chłopca, który trafia do magicznej Nibylandii, zna chyba każdy. Filmowa wersja powieści Jamesa Matthew Barriego to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie premier tego roku. Za kamerą stanął Joe Wright (Pokuta, Anna Karenina). Czarny charakter – Czarnobrodego – zagra Hugh Jackman, w roli Kapitana Haka świetny Garrett Hedlund (W drodze, Niezłomny) i Rooney Mara jako Tygrysica Lily. Premiera w lipcu 2015.

kultura_kulturalnie po godzinach

Emma Donoghue, Pokój

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…

Oryginalny pomysł na książkę mógł przenieść na ekran tylko Lenny Abrahamson, twórca głośnego Franka, w którym ukrył twarz Michaela Fassbendera pod maską. Do nowego filmu reżyser zaangażował, znaną głównie z udziału w niezależnych produkcjach Brie Larson (Przechowalnia numer 12, Don Jon) oraz Williama H. Macy.

Andy Weir, Marsjanin

Mark Watney wchodzi w skład ekspedycji marsjańskiej. Jeszcze niedawno był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie, teraz najprawdopodobniej czeka go tu śmierć. Jego współpracownicy uciekli z planety przed burzą piaskową, on został sam. Bohater rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

Ridley Scott podjął się próby przełożenia powieści science fiction na duży ekran. Ma do pomocy znakomity zespół aktorski. Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig i Jeff Daniels, to tylko niektórzy z ciekawej obsady produkcji. PremieraMarsjanina przewidziana jest na listopad 2015 roku.

Mary Shelley, Frankenstein

Pozycja, której nie trzeba streszczać, bo każdy ją doskonale zna. Jeśli nie z oryginalnego tekstu, to na pewno z kina, teatru czy seriali. Wspomnę zatem tylko, że jeszcze w tym roku na ekranach kin pojawi się Victor Frankenstein. Film w reżyserii Paula McGuigana (Apartament, niektóre odcinki Sherlocka) jest w tej chwili w postprodukcji. Na ekranie zobaczymy wielu brytyjskich aktorów: Daniela Radcliffe’a, Jamesa McAvoya, Andrew Scotta, czy Marka Gatissa.

kultura_kulturalnie po godzinach

Tom Rob Smith, Ofiara 44

Trzymający w napięciu, mroczny thriller osadzony w realiach stalinowskiej Rosji. Głównym bohaterem jest oddany władzy oficer służb bezpieczeństwa, Lew Demidow. Pewnego dnia otrzymuje rozkaz zatuszowania sprawy śmierci 4-letniego dziecka. Władze twierdzą, że był to nieszczęśliwy wypadek, podczas gdy rodzina ofiary przekonana jest, że popełniono morderstwo. Ale  śmierć chłopca to nie odosobniony przypadek. Giną kolejne dzieci. Lew zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę.

Już w kwietniu 2015 roku do kin wejdzie film System Daniela Espinosy (Szybki cash) oparty na książce Smitha. W rolach głównych wystąpią Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman, Joel Kinnaman i Vincent Cassel. Niespodzianką jest udział w produkcji polskiej aktorki, Agnieszka Grochowskiej.

kultura_kulturalnie po godzinach

Colm Tóibín, Brooklyn

Eilis Lacey  wiedzie spokojne życie w irlandzkim miasteczku. Uczęszcza na kurs księgowości, dorabia w miejscowym sklepiku. Lepsza praca czy małżeństwo pozostają w sferze marzeń. Kiedy więc pojawia się okazja wyjazdu do Ameryki, Eilis długo się nie waha. Tóibín opisuje trudy emigracji i żmudny proces układania sobie życia od nowa, ocierając się o interesujące dla czasów powojennych tematy – konflikty rasowe i kulturowe, traumę po II wojnie światowej i czyhającą rewolucję seksualną.

Na tegorocznym festiwalu Sundance swoją premierę miał film Johna Crowleya, do którego scenariusz – oparty na książce Tóibína – napisał inny znakomity pisarz, Nick Hornby. W głównych rolach wystąpili Saoirse Ronan (ekranowa Agatha zGrand Budapest Hotel)oraz utalentowany Domhnall Gleeson (Niezłomny, Frank).

kultura_kulturalnie po godzinach

Thomas Hardy, Z dala od zgiełku

Coś dla miłośników klasyki. Bathsheba Everdene odziedziczyła farmę po zmarłym wuju i zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa powinna teraz założyć rodzinę. Ale Bathsheba, to kobieta silna i inteligentna, nie zamierza wiązać się z nikim bez miłości. Wokół niej jednak całkiem sporo kandydatów: bogaty sąsiad William, przystojny hulaka Troy i może sympatyczny, lecz ubogi pasterz Oaks.

Powieść Hardy’ego na szklany ekran przeniósł Thomas Vinterberg, twórca znakomitego Polowania. Główną rolę zagrała Carey Mulligan, partnerują jej Tom Sturridge, Michael Sheen oraz Matthias Schoenaerts. Polska premiera obrazu przewidziana jest na lipiec 2015 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s