Wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Tobie opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.
Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.
Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz pod tym tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK.
***
Książka: Co nas nie zabije, David Lagercrantz
Film: Dziewczyna w sieci pająka, Fede Alvarez
Od ostatniej części przygód hakerki Lisbeth Salander minęło aż siedem lat. W tym czasie wiele się zmieniło. David Fincher nie zasiada już w fotelu reżysera, jego miejsce zajął Urugwajczyk Fede Alvarez (Nie oddychaj). W roli Salander zamiast Rooney Mary pojawia się Claire Foy (gwiazda serialu The Crown). Dziennikarza Mikaela Blomkvista, którego w Dziewczynie z tatuażem grał Daniel Craig, gra tym razem Szwed Sverrir Gudnason. Dziewczyna w sieci pająka nie jest ekranizacją prozy Stiega Larssona, bo twórcy ominęli dwie książki w serii i zabrali się od razu za czwartą część Millenium – Co nas nie zabije autorstwa Davida Lagercrantza. Trochę to wszystko zagmatwane, ale miejmy nadzieję, że efekt zadowoli miłośników szwedzkiej serii kryminałów.
***
Książka: Juliet, naga, Nick Horby
Film: Juliet, Naked, Jesse Peretz
Książki brytyjskiego pisarza Nica Hornby’ego często trafiają na duży ekran. Filmowej adaptacji doczekały się bowiem Futbolowa gorączka, Wierność w stereo, Był sobie chłopiec i Długa droga w dół. W tym roku do kin na świecie (nie ma jeszcze daty polskiej premiery) wchodzi komedia Julia, naked. Główną bohaterką jest o Annie, dziewczyna tkwiąca w mało satysfakcjonującym związku. Jej chłopak – Duncan jest oddanym fanem Tuckera Crowe’a – znanego w wąskich kręgach muzyka rockowego, którego jedynym docenionym przez krytykę albumem jest tytułowy Juliet, naked. Punkt zwrotny historii następuje, kiedy Annie przypadkowo poznaje muzyka. Rychło dochodzi do wniosku, że przy Duncanie straciła wiele lat swojego życia i nie chce tracić już ani jednego dnia więcej. Sęk w tym, że Tucker nie jest idealnym partnerem, z którym można by zbudować trwały związek… W filmie Jessego Peretza (reżysera pracującego głównie dla telewizji – Jess i chłopaki, GLOW, Biuro) rolę Annie zagrała Rose Byrne, Ethan Hawke wcielił się w postać Tuckera, zaś Chris O’Dowd w postać Duncana.
***
Książka: Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy, Miguel de Cervantes
Film: Człowiek, który zabił Don Kichota, Terry Gilliam
Na wstępie warto zaznaczyć, że film Terry’ego Gilliama jest luźno oparty na powieści Miguela de Cervantesa. Ale może przy okazji zbliżającej się premiery (w Polsce – 10 sierpnia) warto sięgnąć do tej pozycji z klasyki literatury. Niewątpliwie w kinie czeka nas ponad dwie godziny frajdy. Adam Driver wciela się w postać znudzonego reżysera reklam, który zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem (w tej roli Jonathan Pryce). Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.
***
Książka: Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn, David Sheff; Tweak: Growing Up on Methamphetamines, Nic Sheff
Film: Beautiful Boy, Felix Van Groeningen
O tym filmie już jest głośno, choć nie miał on jeszcze premiery. Niewątpliwie za sprawą Timothee Chalameta i Steve’a Carella czeka nas aktorska uczta i sporo wzruszeń. Film Beautiful Boy jest anglojęzycznym debiutem Belga Felixa van Groeningena, nominowanego do Oscara za dramat W kręgu miłości. Scenariusz filmu został oparty na dwóch książkach: Tweak: Growing Up on Methamphetamines Nica Sheffa, wspominającego najczarniejszy okres w swoim życiu oraz Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn Davida Sheffa, dokumentującego swoje bezradne próby wyciągnięcia syna z nałogu. Druga książka została przełożona na język polski. Światowa premiera filmu zaplanowana jest na październik.
***
Książka: Żona, Meg Wolitzer
Film: The Wife, Björn Runge
Tytułowa żona to 64-letnia kobieta, życiowa partnerka sławnego pisarza, z którym właśnie odbywa podróż lotniczą do Helsinek po odbiór nagrody stanowiącej ukoronowanie jego twórczości. Kilka godzin spędzonych w samolocie staje się pretekstem do wewnętrznego rozliczenia z czterdziestoletnią historią ich małżeństwa i emocjami, które przez te lata się zrodziły – od miłości, przez wstręt i nienawiść do męża. Film na podstawie powieści Meg Wolitzer nakręcił Björn Runge. Główną rolę zagrała Glenn Close. Towarzyszą jej Jonathan Pryce, Christian Slater i Max Irons. Film znalazł się w programie tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.