Wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Wam opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.
Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.
Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz klikając pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK.
książka: Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk
film: Pokot, Agnieszka Holland
Powieść Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych utrzymana w kryminalnym tonie to historia Janiny Duszejko– byłej inżynier mostów, dziś wiejskiej nauczycielki angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych, której pasją jest astrologia, a miłością – zwierzęta. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się o śmierci swojego sąsiada- kłusownika. Zaraz potem pojawiają się kolejne ofiary, których ślady prowadzą do zwierząt …
Po powieść Tokarczuk z 2009 roku sięgnęła reżyserka Agnieszka Holland. Wraz z pisarką stworzyła scenariusz filmu. Obraz będący koprodukcją polsko-niemiecko-czesko-szwedzką, nosi tytuł Pokot, choć reżyserka śmieje się, że z racji tematyki powinna nosić tytuł To nie jest kraj dla starych kobiet. Na ekranie zobaczymy między innymi: Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Jakuba Gierszała, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Kota. Po raz pierwszy film zostanie pokazany już 12 lutego, w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Premiera filmu: 24 lutego | zwiastun: tutaj
książka: Ukryte działania, Margot Lee Shetterly
film: ukryte działania, Theodore Melfi
Książka Margot Lee Shetterly powstała dzięki setkom rozmów, wywiadów i mrówczej pracy badawczej. I pewnie nie trafiłaby do Polski, gdyby nie ekranizacja powieści, o której zrobiło się głośno w gorącym sezonie nagród filmowych. Ukryte działania to prawdziwa historia trzech kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Świadome swej wartości, walczą o należne im miejsce w zdominowanym przez mężczyzn świecie, w którym dodatkowo obowiązują prawa segregacji rasowej.
W filmie wyreżyserowanym przez Theodore’a Melfi (Mów mi Vincent) wystąpili, między innymi: Octavię Spencer, Taraji P. Henson, Janelle Monáe, Jima Parsonsa, Kevina Costnera, Kirsten Dunst i Mahershala Ali. Ukryte działania walczą o Oscara w najważniejszej kategorii: Najlepszy film.
Premiera filmu: 24 lutego | zwiastun: tutaj
książka: Był sobie pies, W. Bruce Cameron
film: Był sobie pies, Lasse Hallström
Ponoć pisarz W. Bruce Cameron wpadł na pomysł napisania tej powieści po przypadkowym spotkaniu z pewnym czworonogiem, który bardzo przypominał mu jego pierwszego psiego przyjaciela. Zachowanie psa, to jak reagował, patrzył, merdał ogonem zaszczepiło w nim myśl, że prawdopodobnie spotkał reinkarnację mojego dawno zmarłego zwierzaka. To wrażenie utkwiło w nim na lata. Zaczął się zastanawiać, co by było, gdyby psy nigdy nie umierały…Tak powstała bestsellerowa historia o psie, który po odejściu z tego świata niespodziewanie odradza się ponownie w kolejnym psim wcieleniu. I w kolejnym…i w kolejnym…
Lasse Hallström – twórca głośnych filmów, takich jak Co gryzie Gilberta Grape’a, czy Czekolada, podjął się próby przeniesienia powieści na język filmu. W angielskojęzycznej wersji głosu psiakowi użycza Josh Gad, zaś w polskiej – Marcin Dorociński. Niestety, kontrowersje związane ze złym traktowanie zwierząt na planie filmu nie służą promocji produkcji. Jeśli macie wątpliwości czy pójść do kina, zawsze można skończyć na lekturze powieści o bezinteresownej miłości człowieka i czworonoga.
premiera: 17 lutego | zwiastun: tutaj
książka: Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO, Diane Ackerman
film: Azyl, Niki Caro
W czasie drugiej wojny światowej warszawskie zoo bardzo mocno ucierpiało. Podczas okupacji Niemcy urządzili tam hodowlę świń. Dyrektor – Jan Żabiński – miał przepustkę do getta, aby tam zbierać odpady restauracyjne. Ale z getta wynosił nie tylko jedzenie. Wraz z żoną w pustych klatkach po zwierzętach przemycali Żydów. Ukrywali ich między innymi w piwnicy swojej willi znajdującej się na terenie ogrodu zoologicznego. Tę niesamowitą historię spisała Diane Ackerman opierając się na pamiętnikach żony dyrektora – Antoniny. Dziś zainteresowało się nią Hollywood.
W filmie wyreżyserowanym przez Niki Caro (McFarland, USA) główną rolę zagrała Jessica Chastain. W rolę Żabińskiego wcielił się Johan Heldenbergh – belgijski aktor znany z dramatu W kręgu miłości, zaś Daniel Brühl zagrał niemieckiego zoologa przydzielonego przez Rzeszę do kontrolowania działalności zoo. Choć Azyl odnosi się do warszawskich wydarzenia, to jednak zdjęcia do filmu powstały w sąsiednich Czechach.
premiera: 24 marca | zwiastun: tutaj
książka: Krąg, Dave Eggers
film: Krąg, James Ponsoldt
Mae Holland dostaje pracę marzeń w najpotężniejszej firmie internetowej The Circle. Dziewczyna zafascynowana jest nowoczesnością i rozmachem, z jakim działa firma, otwartymi przestrzeniami biurowymi i licznymi atrakcjami oraz całonocnymi imprezami. Mae zdaje się nie dostrzegać zagrożenia nawet wtedy, gdy życie poza firmowym campusem staje się coraz bardziej odległe. Świat wykreowany przez Dave’a Eggersa jest przypowieścią – jak może wyglądać życie człowieka, w którym prywatność przestała mieć znaczenie, a jedyną wartością jest posiadanie jak największej liczby znajomych w wirtualnym świecie.
Krąg wyreżyseruje James Ponsoldt (Cudowne tu i teraz). Jest on również autorem scenariusza. Tom Hanks już drugi raz zagra główną rolę w ekranizacji prozy Eggersa (wcześniej mogliśmy go oglądać w Hologramie dla króla). Tu wcieli się w postać wizjonerskiego założyciela The Circle – Eamona Baileya. Rolę Mai Holland zagra Emma Watson.
premiera: nie ma jeszcze oficjalnej daty | zwiastun: tutaj
książka: Moja kuzynka Rachela, Daphne du Maurier
film: My Cousin Rachel, Roger Michell
Powieść autorstwa Daphne du Maurier to historia młodego Anglika Filipa Ashleya, który stracił rodziców i został wychowany przez swego wuja Ambrożego w posiadłości w Kornwalii. Mężczyźni byli bardzo ze sobą zżyci. Pewnej zimy Ambroży wyjechał dla poratowania zdrowia do Italii. Tam poznał i zakochał się w Racheli, a wkrótce ją poślubił, o czym Filip dowiedział się z listów od wuja. Z czasem jednak otrzymywał listy niepokojące, sugerujące, że małżonka ma niekorzystny wpływ na Ambrożego. Filip od tamtej pory stworzył w swojej głowie wrogi obraz swej kuzynki Racheli, myśląc o niej najgorsze rzeczy.
To nie pierwszy raz, gdy powieść Daphne du Maurier z 1951 roku została przeniesiona na duży ekran. Zaledwie rok po wydaniu Henry Koster nakręcił film z Olivią de Havilland i Richardem Burtonem w rolach głównych (film zdobył kilka nominacji do Oscara). Teraz po brytyjską powieść sięgnął Roger Michell, reżyser znany z Notting Hill. W rolę Philipa wcielił się Sam Claflin, zaś Rachel zagrała Rachel Weisz.
premiera: nie ma jeszcze oficjalnej daty | zwiastun: tutaj
„Krąg” zapowiada się szczególnie ciekawie (nie tylko dzięki Emmie Watson), ale sama historia jest fascynująca. Dlatego muszę kupić książkę i przed filmem ją sobie przeczytać 🙂 Świetne zestawienie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba