Człowiek dwóch szefów (NT Live)

Rzadko chodzę do teatru na sztuki typowo rozrywkowe. Wolę teatr artystyczny, z wizją i przekazem. Dlatego przez pierwsze kilkanaście minut przedstawienia kręciłam się nerwowo w fotelu, myśląc sobie, że chyba źle trafiłam i czekają mnie prawie trzy godziny co najwyżej przeciętnej rozrywki. Ale potem na scenie pojawił się on … James Corden …

Człowiek dwóch szefów to historia niezbyt bystrego Francisa Henshalla (Corden), który przypadkowo zostaje ochroniarzem drobnego rzezimieszka  z East Endu, Roscoe’a Crabbe’a. Trochę to wszystko pogmatwane, … Bo tak naprawdę Roscoe to Rachel – siostra – bliźniaczka gangstera, który niedawno zginął z rąk jej narzeczonego, Stanleya. Teraz Roscoe (czyli Rachel) zjawia się w nadmorskim Brighton, by odebrać sporą kasę od ojczulka swojej… narzeczonej.  Tymczasem straszliwie głodny Francis, bez kasy w kieszeni, dostrzega szansę na dodatkowy zarobek. Pod pubem o wdzięcznej nazwie – Ramiona Krykiecisty, poznaje Stanleya, który oferuję mu posadę. Mężczyzna ukrywa się przed policją i czeka, aż sprawy przycichną, by móc spokojnie powrócić do swojej ukochanej Rachel. Francis ma być jego chłopcem na posyłki. Ostatecznie pracuś nieźle się namęczy, by utrzymać swoich dwóch szefów z dala od siebie. Katastrofa wisi w powietrzu …

Trudno uwierzyć, że tekst dramatu wyszedł spod pióra Carla Goldoni w XVIII wieku. Świetnej adaptacji dokonał Richard Bean, który z powodzeniem zamienił Wenecję na Londyn i  Brighton, uwspółcześnił język i dodał aktualny kontekst (The Beatles, nawiązania do polityki Margaret Thatcher). Reżyser, Nicholas Hytner, niezwykle sprawnie poprowadził aktorski zespół przez tą szaloną komedię omyłek, serwując widzom trzygodzinną terapię śmiechem. Znakomicie wszedł w interakcję z publicznością zgromadzoną w teatrze, angażując przypadkowe osoby do zadań aktorskich (nawet jeśli nie były całkiem przypadkowe, ubaw był po pachy). Co więcej, błyskotliwie wykorzystał przerwę między aktami, by zabawić widzów w sali kinowej.

Grupa aktorów (i muzyków, którzy grają mini koncerty między scenami) musiało nieźle się napracować, bo ta sztuka nie zwalnia ani na moment. Scena z serwowaniem posiłków przyprawia o taki ból przepony, że z ulgą przyjmuje się informację o 15 minutowej przerwie.

James Corden jest rewelacyjny. Potrafi wywołać uśmiech na twarzy, samym tylko faktem, że pojawia się na scenie. Świetnie wykorzystuje warunki fizyczne w roli wiecznie głodnego cwaniaczka, a naturalność w kontaktach z innymi idealnie sprawdza się w scenach, w których zwraca się bezpośrednio do publiczności. W piosence finałowej pokazuje talent wokalny (szkoda, że reżyser nie dał mu większej partii do śpiewania). Choć Corden to największa gwiazda spektaklu, to niesprawiedliwością byłoby nie wspomnieć choćby słowem o reszcie znakomitego zespołu. Mnie najbardziej urzekł Daniel Rigby w roli aspirującego aktora, Oliver Chris jako Stanley i oczywiście …Tom Edden jako 87-letni kelner z rozrusznikiem serca.

Przy najbliższej okazji, idźcie koniecznie na Człowieka dwóch szefów. Tylko, żeby nie było, że Was nie ostrzegałam. Taka dawka humoru może być niebezpieczna …

 

KONKURS

8 grudnia 2016 o godzinie 19:00 spektakl Człowiek dwóch szefów będzie można zobaczyć w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady oraz Zabrze.

Rozdajemy 3 podwójne zaproszenia na to wydarzenie.

Zasady konkursu:

1. Polubić wpis na fb

(przypięty na górze strony: https://www.facebook.com/Kulturalnie.Po.Godzinach/)

2. Odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Wymień tytuły 3 filmów, w których zagrał James Corden.

Odpowiedź wyślij na adres: kulturalniepogodzinach@gmail.com wpisując w tytule NT Live oraz miasto, które Cię interesuje. Nie zapomnij podać swoje imię i nazwisko.

Na odpowiedzi czekamy do wtorku, tj. 6 grudnia, do godz.24. Zwycięzcę powiadomimy mailowo.

Koniecznie zapoznaj się z repertuarem wydarzeń teatralnych na stronie Multikina.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s