Kilka książek, które powinieneś znać, zanim film trafi do kin

W Kulturalnie po Godzinach wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Wam opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.

Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.

Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz klikając pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK

KULTURA_KULTURALNIE PO GODZINACH
TULIP FEVER

książka: Tulipanowa gorączka, Deborah Moggach

Autorka powieści przenosi czytelnika do Holandii z czasów Vermeera i Rembrandta do świata płomiennych uczuć i pięknych obrazów. Artysta Jan Van Loos dostaje zlecenie namalowania portretu młodej mężatki Sophie. W czasie pracy między mężczyzną i kobietą rodzi się uczucie. Chcąc zbudować wspólną przyszłość, decydują się skorzystać z panującej gorączki tulipanowej i zainwestować w ryzykowny rynek kwiatowy.

Reżyserem filmu jest Justin Chadwick (Mandela: Droga do wolności), któremu udało się zebrać znakomity zespół aktorski. Na ekranie zobaczymy, między innymi: Alicię Vikander, Christopha Waltza, Judi Dench, Jacka O’Connella, Dane’a DeHaana oraz Zacha Galifianakisa.

kulturalnie po godzinach
OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU

Książka: Opowieść o miłości i mroku, Amos Oz

Opowieść o miłości i mroku uważana jest za najważniejszą książkę w twórczości Amosa Oza, bo stanowi klucz do zrozumienia jego twórczości. Na tle dramatycznych losów narodu żydowskiego autor opowiada bardzo intymną historię własnej rodziny. Wspomina lata dzieciństwa na przedmieściach Jerozolimy i życie w kibucu. Odsłania też rodzinna tragedię, jaką było samobójstwo matki.

Do ekranizacji autobiograficznej powieści izraelskiego pisarza aktorka, Natalie Portman, przymierzała się kilka lat. Film miał premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes w 2015. W kwietniu tego roku zagości na ekranach polskich kin.

null
THE LIGHT BETWEEN OCEANS

Książka: Światło między oceanami, M.L. Stedman

Kiedy Tom i Isabel zamieszkali na Janus Rock, niewielkiej wyspie u wybrzeży Australii, wierzyli, że odnaleźli upragnione szczęście. Kobieta wkrótce dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci. Gdy pewnego dnia do brzegów wyspy przybija łódź, małżonkowie znajdują w niej ciało mężczyzny i niemowlę. Tom, wbrew sobie, ulega namowom żony i decyduje się zatrzymać dziecko i wychować je jak własne. W dniu chrztu małej Lucy, Tom i Isabel odkrywają prawdę o pochodzeniu dziewczynki.

Film wyreżyserował Derek Cianfrance, twórca Blue Valentine i Drugiego oblicza. Do projektu zaangażował Michaela Fassbendera, Alicię Vikander i Rachel Weisz.

KULTURALNIE PO GODZINACH
ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ

książka: Zanim się pojawiłeś, Jojo Moyes

Dwudziestosześcioletnia Lou spotyka na swej drodze Willa. Ona właśnie straciła pracę i rozstała się ze swoim chłopakiem, a on po wypadku samochodowym nie ma chęci do życia. Niegdyś pełen energii, dziś cyniczny do szpiku kości Will wyzbył się już wszelkiej nadziei na szczęście.

Powieść Jojo Moyes na ekran przenosi Scott Neustadter i Michael H. Weber, czyli para scenarzystów odpowiedzialna za sukces takich filmów, jak: 500 dni miłości, Cudowne tu i teraz. Reżyseruje Thea Sharrock, zajmująca się głównie reżyserią teatralną. Na ekranie zobaczymy sympatyczną parę brytyjskich aktorów – Sama Claflina i Emilię Clarke.

kulturalnie po godzinach
PIERWSZY ŚNIEG

Książka: Pierwszy śnieg, Jo Nesbø

Głównym bohaterem powieści jest Harry Hole, detektyw, który pojawił się w dziesięciu książkach Jo Nesbø. W Pierwszym śniegu Hole bada sprawę morderstwa. W pobliżu miejsca zbrodni pojawia się… bałwan.

Film reżyseruje Tomas Alfredson (Szpieg). Scenariusz napisał Søren Sveistrup – współtwórca sukcesu The Killing i jego amerykańskiej wersji – Dochodzenia. Pisarz jest producentem wykonawczym filmu, podobnie jak Martin Scorsese, który pierwotnie miał być reżyserem całości. W roli głównej zobaczymy Michaela Fassbendera. Towarzyszyć mu będą: Rebecca Ferguson i Charlotte Gainsbourg.

kulturalnie po godzinach
ALICJA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

Książka: Po drugiej stronie lustra, Lewis Carroll

Alicja w krainie czarów, książka mojego dzieciństwa doczekała się znakomitej ekranizacji. Jak będzie z kolejną odsłoną przygód dzielnej dziewczynki? Trudno powiedzieć, wszak pokład niespodziewanie opuścił reżyser Tim Burton. Za kamerą zastąpił go James Bobin (Muppety, Muppety: Poza prawem). W obsadzie – na szczęście – starzy znajomi: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter i Anne Hathaway. Premiera filmu w maju.

5 Komentarzy Dodaj własny

  1. Klapserka pisze:

    Świetny wpis, dzięki za te pozycje. Sama właśnie podganiam z lekturami, za mną Dziewczyna z pociągu, aktualnie Osobliwy dom pani Peregrine, w planach Krąg i W śnieżną noc. Będzie co czytać i oglądać 🙂

    Alicia w aż dwóch ekranizacjach. Co za uroczy przypadek 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Sigma pisze:

    Książka ,,Prestiż” Christophera Priesta. Film bardzo dobry ale… prawie nic nie ma wspólnego z książką. Jakże byłam zaskoczona, gdy udało mi się sprowadzić egzemplarz z Anglii i zabrałam się do czytania… (żeby wszystko było jasne – książka jest niezwykła i warta przeczytania). Myślę, że warto też znać ,,Dziewczynę z portretu” Davida Ebershoffa przed obejrzeniem filmu.

    Polubienie

    1. Kulturalnie Po Godzinach pisze:

      Jasne, z tym że ten wpis raczej odnosi się do książek, które w najbliższym czasie zostaną zekranizowane (filmy są na etapie produkcji, post produkcji) bądź niedługo wejdą na ekrany kin 🙂

      Polubienie

  3. Ile do nadrobienia, olaboga.
    Ja chyba w ogóle przestanę niedługo oglądać filmy, bo okazuje się, że prawie każdy teraz powstaje na podstawie książki. Same ekranizacje. No naprawdę. A mam taką zasadę, że nie obejrzę, póki nie przeczytam. Może czas zmienić zasady, nie wiem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s