Kulturalnie Po Godzinach lubi brytyjski teatr. Ale słabość ma do amerykańskiego kina, zwłaszcza jeśli można określić je mianem niekomercyjnego bądź niezależnego. Początek roku to przede wszystkim śledzenie filmowych doniesień z festiwalu Sundance. Przegląd, który za sprawą Roberta Redforda urósł do rangi jednego z najważniejszych filmowych wydarzeń, od kilku ładnych lat jest bardzo bliski również nam. Dlatego, jak co roku, postanowiłyśmy wytypować tytuły, o których już głośno jest za oceanem, a które powinny trafić do kin (albo przynajmniej na wrocławski American Film Festival).

Jest rok 1790. Lady Susan Vernon – atrakcyjna wdowa przybywa do domu teściów, aby bezpiecznie przeczekać burze wywołaną plotkami o jej niemoralnym prowadzeniu. W czasie pobytu nie zamierza jednak próżnować, a poszukać męża dla siebie i swojej córki. Najnowszy film Whita Stillmana to adaptacja niepublikowanej powieści Jane Austen, Lady Susan, do którego reżyser ponownie zaangażował sprawdzony duet: Kate Beckinsale – Chloë Sevigny (poprzednio aktorki zagrały u niego w 1998r. w obrazie w Rytmy nocy). Zapowiada się zabawna komedia utrzymana w klimacie VIII wiecznej Anglii.
TWÓRCY: reżyser: Whit Stillman (Rytmy nocy, Pannice w opałach, Barcelona).
OBSADA: Kate Beckinsale, Chloë Sevigny, Stephen Fry

John Krasiński po raz kolejny próbuje swych sił po drugiej stronie kamery w słodko – gorzkim dramacie o mężczyźnie, który na wieść o chorobie matki, powraca do rodzinnego miasteczka. Reżyser z celuje w klimat Małej Miss i zeszłorocznego hitu festiwalu Ja i Earl, i umierająca dziewczyna, ponoć ze skutkiem całkiem niezłym. Tytułem już zainteresowało się studio Sony Pictures Classics.
TWÓRCY: reżyser: John Krasiński
OBSADA: John Krasiński, Margo Martindale, Richard Jenkins, Anna Kendrick, Mary Elizabeth Winstead, Charlie Day, Josh Groban

Other People to pełnometrażowy debiut reżyserski Chrisa Kelly’ego – na co dzień scenarzysty Saturday Night Live. Film opowiada historię młodego mężczyzny, który po 10 latach wraca z Nowego Jorku do rodzinnego Sacramento. W domu czekają na niego konserwatywny ojciec, młodsze siostry, z którymi nie jest zbyt zżyty, a przede wszystkim poważnie chora matka. Po pokazach festiwalowych krytycy nie szczędzili pochwał pod adresem obsady, a zwłaszcza Molly Shannon i Jessego Plemonsa.
TWÓRCY: Chris Kelly (scenariusz i reżyseria)
OBSADA: Jesse Plemons, Molly Shannon, June Squibb

Najbardziej dziwaczny film w historii festiwalu Sundance. Lepiej nie rozwodzić się nad fabułą, ale pewnie już Was doszły słuchy. W końcu Swiss Army Man, to jeden z najczęściej komentowanych filmów przeglądu. Zaznaczmy tylko, że Daniel Radcliffe gra trupa, którym opiekuje się Paul Dano.
TWÓRCY: Dan Kwan, Daniel Scheinert (scenariusz i reżyseria)
OBSADA: Mary Elizabeth Winstead, Paul Dano, Daniel Radcliffe

Aż dwa filmy na tegorocznym przeglądzie dotyczą tego samego epizodu w historii telewizji. W filmie Antonio Camposa, Rebecca Hall wciela się w Christine Chubbuck, która 15 lipca 1974 roku strzeliła sobie z pistoletu w głowę w trakcie wejścia na żywo na antenę.
TWÓRCY: Antonio Camposa (reżyseria), Craig Shilowich (scenariusz)
OBSADA: Rebecca Hall, Michael C. Hall

Kilka lat temu Matt Rose przyglądał się relacjom damsko – męskim w odważnym 28 pokoi hotelowych. Tym razem skupia się na więzach rodzinnych w historii ekscentrycznego ojca (w tej roli Viggo Mortensen), który w lesie, z dala od społeczeństwa wychowuje gromadkę swoich dzieci. Jego metody wychowawcze zostaną wystawione na próbę, gdy rodzina zostanie zmuszona opuścić swój raj.
TWÓRCY: scenariusz i reżyseria Matt Ross (28 pokoi hotelowych)
OBSADA: Viggo Mortensen, Frank Langella, Kathryn Hahn, George MacKay, Steve Zahn, Ann Dowd

Pełnometrażowy debiut Nate’a Parkera The Birth of a Nation to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu. Nie tylko zdobył dwa najważniejsze wyróżnienia – nagrodę jury oraz nagrodę publiczności, ale również natychmiast i to za rekordową sumę (17,5 mln dolarów) został kupiony przez Fox Searchlight (do tej pory nikt dotąd takiej sumy za obraz pokazywany na Sundance nie zapłacił). Film nawiązuje do do dzieła D.W. Griffitha z 1915 roku, który był jednym z najważniejszych filmów o Ku Klux Klanie w historii kina amerykańskiego. Opowiada o Nacie Turnerze, który zainicjował największe powstanie niewolników w dziejach południowych stanów USA.
TWÓRCY: reżyser: Nate Parker (do tej pory znacznie częściej przed niż za kamerą)
OBSADA: Nate Parker, Armie Hammer, Gabrielle Union

Manchester by the Sea to jeden z najczęściej komentowanych obrazów tegorocznego festiwalu Sundance. Film opowiada o pochodzącym z Bostonu Lee, który wraca w rodzinne strony, by opiekować się swoim szesnastoletnim siostrzeńcem. Ta prosta historia nie zdobyłaby jednak serc uczestników festiwalu gdyby nie świetna kreacja Caseya Afflecka, który regularnie grywa w niezależnych produkcjach.
TWÓRCY: Kenneth Lonergan (scenariusz i reżyseria), twórca Możesz na mnie liczyć z Markiem Ruffalo i Laurą Linney
OBSADA: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler

Małe amerykańskie miasteczko gdzieś w Montanie i trzy zupełnie różne kobiety, których losy niespodziewanie się przecinają. Certain Women to skromny, kameralny projekt, do którego reżyserce udało się zaangażować gwiazdorską obsadę. Dern, Williams oraz Steward tworzą ponoć nietuzinkowe kreacje.
TWÓRCY: reżyser: Kelly Reichardt (Night Moves)
OBSADA: Kristen Stewart, Michelle Williams, Rosanna Arquette, Laura Dern

Morris from America to ciepła i pełna uroku historia typu coming of age story, przywodząca na myśl zeszłoroczny hit festiwalu Dope czy nieco starszy The Wackness. Świetnie przyjęty obraz Chada Hartigana to opowieść o tytułowym Morrisie – trzynastoletnim Afroamerykaninie, który trafia z USA do niemieckiego miasta Heidelberg. Tu musi odnaleźć się w nowym środowisku, zmierzyć z odmiennościami kulturowymi oraz zdobyć serce Katrin – zbuntowanej niemieckiej nastolatki.
TWÓRCY: Chad Hartigan (reżyseria i scenariusz)
OBSADA: Markees Christmas, Craig Robinson, Carla Juri, Lina Keller oraz Jakub Gierszał (!)

Miles Ahead to historia zainspirowana wydarzeniami z życia Milesa Davisa, jednego z największych geniuszy muzyki XX wieku. Na co dzień aktor – Don Cheadle (znany między innymi z marvelowskich produkcji) próbuje swoich sił jako reżyser i scenarzysta, a jednocześnie tworzy niezwykle zabawną kreację aktorską (co sugeruje świetny zwiastun filmu – tutaj).
TWÓRCY: reżyseria – Don Cheadle, scenriusz – Steven Baigelman & Don Cheadle
OBSADA: Don Cheadle, Ewan McGregor
Wszystkie filmy mnie zainteresowały, więc wszystkie zaznaczyłam na filmwebie jako „chcę obejrzeć”. Dzięki za to zestawienie! 😀
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Viggo ❤ Tylko mi w głowie rozbrzmiało ,,Are you my mummy?". Wiele filmów z twojego zestawienia mnie zainteresowało 🙂 Z pewnością większość (o ile nie wszystkie) obejrzę.
PolubieniePolubione przez 1 osoba