Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Wyznając świętą zasadę najpierw książka potem film, Kulturalnie po Godzinach co jakiś czas przedstawia zestaw lektur, po które warto czym prędzej sięgnąć (bo inaczej kino albo telewizja zrobi to za Ciebie). Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin z założenia miał być wpisem jednorazowym, ale ponieważ doskonale sprawdził się w cyklicznej formie dziś serwujemy Tobie już piątą jego porcję. Smacznego!

Jeśli jesteście tu po raz pierwszy, albo (jakimś cudem) przegapiliście poprzednie wpisy, to polecamy kliknąć tag: EKRANIZACJE KSIĄŻEK .Mimo upływu czasu, nadal znajdziecie tam wiele książkowych pozycji, które niedawno trafiły na duży lub mały ekran, albo lada chwila tam się pojawią.

kultura_kulturalnie po godzinach

Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins

Podobno w Stanach Zjednoczonych co 6 sekund ktoś kupuję tę książkę, a jej nakłady już sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Tylko nie w Polsce. My musimy poczekać przynajmniej do 21 października, no chyba, że zdecydujemy się przeczytać książkę w oryginale.
Bestsellerowa powieść Pauli Hawkins to historia rozwiedzionej alkoholiczki Rachel, która codziennie jeździ tym samym pociągiem. Po drodze obserwuje domy na przedmieściach, ale jej uwagę przyciąga jeden z nich. Mieszkańców tego idealnego (w jej mniemaniu) domu obserwuje codziennie jak jedzą śniadania na tarasie. Pewnego dnia kobieta jest świadkiem szokującej sceny. Od tego momentu wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka.
Rolę Rachel prawdopodobnie zagra Emily Blunt, a za kamerą stanie Tate Taylor – reżyser Służących. Tylko data premiery ciągle owiana jest tajemnicą.
kultura_kulturalnie po godzinach

Żona ambasadora, Jennifer Steil

To swego rodzaju literacki thriller, osadzony w fikcyjnym środkowo-wschodnim państwie. Rozpoczyna się od porwania żony ambasadora, która jest również matką 13-miesięcznego dziecka. Nie chciałabym ujawniać za dużo, ponieważ to suspens nadaje książce tempa. Jednak powieść analizuje sprawy związane ze sztuką, życiem dyplomatycznym, terroryzmem, małżeństwem, relacjami między Zachodem i Środkowym Wschodem, wyzwaniami dotyczącymi próby przeniesienia feminizmu w amerykańskim stylu na podłoże nieprzygotowanej na to kultury – tak amerykańska dziennikarka i pisarka – Jennifer Steil opisuje swoją najnowsza książkę, która ukaże się na rynku jeszcze w tym roku (żródło: magazynobsesje.pl). Warto zwrócić na tę pozycję uwagę, zwłaszcza, że do zekranizowania jej przymierza się telewizja. Odtwórczynią głównej roli – żony brytyjskiego ambasadora w Jemenie  i zarazem współproducentką telewizyjnej serii będzie laureatka Oskara – Anne Hathaway. Osią fabuły, jak podają media, będzie wątek porwania amerykańskiej obywatelki i próby uratowania jej przez męża.

kultura_kulturalnie po godzinach

Poniedziałkowe dzieci, Patti Smith

Wstyd się przyznać, ale tę książkę mam w swojej biblioteczce od czasu polskiej premiery, czyli już od ponad 2 lat. I pomimo bardzo dobrych recenzji prasowych i opinii znajomych nie zdążyłam do niej zerknąć. Może informacja o planowanej ekranizacji zdopinguje mnie do przeczytania jej w pierwszej kolejności?

Punktem wyjścia Poniedziałkowych dzieci jest relacja autorki z fotografem – Robertem Mapplethorpem. Książka to naszkicowany z wielkim rozmachem portret Nowego Jorku przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Kalejdoskop postaci i przygód ujęty w scenerię, którą tworzą opanowane przez bohemę hotele i undergroundowe cluby.

Ponieważ nikt inny tak sprawnie nie przeniósłby na mały ekran wspomnień artystki – telewizja Showtime zaproponowała Smith stanowisko scenarzystki i współproducentki. Ciekawe, czy telewizyjna odyseja dwójki zbuntowanych nastolatków spotka się z takim samym uznaniem co książka.

kultura_kulturalnie po godzinach

Dallas ’63, Stephen King

Hulu sięgnęło po powieść Stephena Kinga Dallas ’63. Jest to historia nauczyciela języka angielskiego – Jake’a Epplinga, znajdującego w swoim ulubionym barze portal, dzięki któremu może cofnąć się w czasie i zapobiec zamachowi na Johna F. Kennedy’ego, do którego doszło 22 listopada 1963 roku. Miniserial składający się z 9 odcinków będzie nosił tytuł 11/22/63 (taki jest też oryginalny tytuł powieści), a w głównej roli zobaczymy Jamesa Franco, któremu będą partnerować Chris Cooper i Josh Duhamel.  Za produkcję odpowiedzialni są: J.J Abrams i Stephen King, który osobiście gościł na planie zdjęciowym.

Premiera: początek 2016 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s