Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Niektórzy z niecierpliwością czekają na kolejne przygody Hobbita, które jak co roku odciągają nas od świątecznych stołów. Inny wyczekują Angeliny Jolie w Unbroken, nawet jeśli występuję tylko po drugiej stronie kamery. Jeszcze inni w walentynkowy wieczór wybiorą się z drugą połówką na 50 Twarzy Greya, sprawdzić, czy film ma w sobie tyle samo pikanterii, co książkowa wersja pióra niejakiej pani E.L. James. Nie ma co się dziwić, częstym powodem naszej wizyty w kinie jest bowiem przeczytana wcześniej książka. Już raz zastanawiałyśmy się nad słusznością tezy: najpierw książka, potem film (o tutaj). Dziś także napiszemy o kilku zbliżających się premierach filmowych, których seans warto poprzedzić wizytą w bibliotece bądź księgarni.

Laura Hillenbrand, Niezłomny

Gdziekolwiek spojrzał, widział tylko wodę. Wokoło sunęły leniwe rekiny, ocierając się grzbietami o tratwę. Czekały. Tak zaczyna się powieść Laury Hillenbrand przedstawiająca niezwykłe losy Louisa Zamperiniego – młodego biegacza, który wywalczył sobie miejsce w drużynie olimpijskiej. Podczas II wojny światowej zestrzelony nad Pacyfikiem, przez 47 dni dryfował na oceanie, broniąc się zarówno przed kulami wroga, jak i szczękami żarłocznych rekinów.

Wydaje się, że sama historia ma w sobie tyle niezwykłości, że film obroniłby się również, gdyby w jego produkcji palców nie maczała sama Jolie. Jednak, jakby tego było mało, scenariusz pomogli pisać najsłynniejsi filmowi bracia, czyli Ethan i Joel Coenowie. Gdy dodamy do tego nazwiska odtwórców głównych ról – Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Miyavi, Garrett Hedlund, Luke Treadway oraz przychylne oceny amerykańskich krytyków, mamy już co najmniej kilka powodów, dla których warto wybrać się do kina. Ale wcześniej może warto sięgnąć po książkowy pierwowzór, o ile uda Wam się go zdobyć (póki co książka dostępna w wersji angielskiej, wznowienie polskiego wydania zapewne zbiegnie się z premierą filmu- ta już w styczniu!).

J.K Rowling, Trafny wybór

Jakieś angielskie zadupie o nazwie Pagford. Barry Fairbrother (nazwisko bynajmniej nie jest przypadkowe), pagfordzki radny, umiera. W radzie tworzy się wakat, ale kim zastąpić lubianego, poczciwego faceta? Może Milesem, prawnikiem, który powoli staje się kalką swojego ojca, rubasznego radnego i dumnego właściciela delikatesów? Może Simonem, który dorabia na kradzionym sprzęcie, a w domu chętnie podnosi rękę na synów i żonę. Może Collinem, zwanego Przegródką, z powodu swojego zamiłowania do porządku, wicedyrektorem szkoły Winterdown?  Trafny wybór zastępcy nie jest jednak zadaniem łatwym, bo jak się okazuje, każdy z kandydujących (lub ich bliskich) ma coś za uszami.

J.K Rowling stworzyła historię, tak złożoną i plastyczną, że jej ekranizacja była tylko kwestią czasu. Spekulacje nie dotyczyły kwestii „czy” ale raczej „jak”. Nie było bowiem pewne, czy Trafny wybór pojawi się na małym, czy może od razu na dużym ekranie. Niedawno zagadkę rozwiązano. Trzy godzinne odcinki wyemituje rodzima stacja pisarki, czyli BBC (przy współpracy z HBO), a w bohaterów  tej polityczno-społecznej historii wcielą się znani brytyjscy aktorzy: Keeley Hawes, Julia McKenzie, Michael Gambon i Rory Kinner.

Zygmunt Miłoszewski, Ziarno Prawdy

Prokurator Teodor Szacki nie był człowiekiem wierzącym. Nie wierzył w Boga, przeznaczenie, miłość od pierwszego wejrzenia, seks na pożegnanie, promocje, mechaników samochodowych oraz istnienie rzeczy dobrych i tanich. Przede wszystkim jednak nie wierzył, że utknął na dobre w tej pieprzonej, przereklamowanej dziurze. Nie wierzył, że z gwiazdy stołecznej prokuratury stał się popychadłem w powiatowym miasteczku. Nie wierzył, że jego rodzina to odległa przeszłość, a jedyne, co dostał w zamian, to nudne fizjologiczne romanse i związek, który dawno przestał się mieścić na skali „niemożliwych i niespełnialnych” […]

Szacki ma wszystkie zalety (i wady), by stać się filmowym bohaterem, który przyciągnie widzów do kina. Reżyser, Borys Lankosz był najwyraźniej mocno przekonany, zarówno o sile głównego bohatera, jak i o niezwykłości historii spisanej przez Zygmunta Miłoszewskiego. Podobnie jak w Ojcu Mateuszu urokliwy i spokojny zazwyczaj Sandomierz zmienia się w miejsce straszliwej zbrodni, której zbadania podejmie się właśnie Teodora Szacki – gwiazdor stołecznej prokuratury.

Za Ziarnem prawdy przemawia również fakt, że reżyser zebrał naprawdę świetną aktorską ekipę. W thrillerze Szackiego gra niezawodny Robert Więckiewicz, a towarzyszą mu Jerzy Trela, Magdalena Walach, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński, Jacek Poniedziałek, Piotr Głowacki, czy Arkadiusz Jakubik. Dzięki solidnej fabule i świetnej obsadzie możemy liczyć, że Lankosz odczaruje ten filmowy gatunek.

Cheryl Strayed, Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Zanim Reese Witherspoon wyruszy w filmową drogę szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej (a może i w podróż po Oskara) warto zapoznać się z literackim pierwowzorem tej historii. Choć opis książki Cheryl Strayed budzi z skojarzenia z Jedz, módl się, kochaj to jednak jest duża szansa, że Dzika droga … ma w sobie większy ładunek emocjonalny, a rozterki bohaterki są bardziej przyziemne.

Film to pozycja obowiązkowa tego sezonu. Warto na niego zwrócić uwagę, tym bardziej, że reżyserii podjął się odpowiedzialny za sukces Dallas Buyers Club – Jean-Marc Vallée, a scenariusz napisał sam Nick Hornby. Warto też sprawdzić, czy Reese Witherspoon w ciekawej roli raz na zawsze pozbędzie się łatki american sweetheart, która ciągnie się za nią od czasów Legalnej blondynki.

Stephen King, Bastion

Ten projekt w porównaniu do pozostałych wydaje się być najbardziej odległy, co nie znaczy, że twórcy i media nie uchyliły już rąbka tajemnicy. Bastion wymieniany jest jako największe dzieło Stephena Kinga i jeden z najbardziej przerażających obrazów apokalipsy w literaturze. Dziś już wiadomo, że trafi na szklany ekran. Takie dzieło niewątpliwie zasługuje na gwiazdorską obsadę. Póki co mówi się, że w czarny charakter – postać Randalla Flagga wcieli się ulubieniec Hollywoodu i jeden z najbardziej cenionych ostatnio aktorów, Matthew McConaughey. Zaś za kamerą stanie Josh Boone – odpowiedzialny za sukces innej filmowej adaptacji,Gwiazd naszych winna.

Ahern Cecelia, Love. Rosie

Począwszy od literackiego debiutu irlandzkiej pisarki, Cecelii Ahern w 2004 roku, dobra passa nie odstępuje jej nawet na krok. Książkę P.S, Kocham Cię napisała mając zaledwie 21 lat i podbiła serca czytelników na całym świecie. O pisarski talent Irlandki upomniał się również Hollywood. Po sukcesie zekranizowanego debiutu (P.S. Kocham Cię z Hilary Swank i Gerardem Butlerem) przyszła pora na kolejną adaptację…

Love, Rosie to opowieść o potędze miłości, przyjaźni, dojrzewaniu i o podejmowaniu życiowych wyborów. W rolach głównych zobaczymy Lily Collins i znanego z sagi  Igrzyska Śmierci –  Sama Claflina. Premiera w nadchodzący weekend.

Thomas Pynchon, Wada ukryta

Zawiła, nieprawdopodobna, ale jednocześnie dowcipna fabuła wraz z narzuconą czytelnikowi perspektywą detektywa-narkomana sprawia, że wydarzenia powieści, nawet te najbłahsze, stają się wyjątkowo odrealnione. Narkotyki są immanentną częścią życia głównego bohatera i całego świata, napędzają go, a doświadczane halucynacje uzupełniają jego wiedzę i wpływają na rozwój śledztwa. Dzięki temu zabiegowi dziwna powieść detektywistyczna przeobraża się w swoistą powieść metafizyczną, w której Kalifornia jest miejscem przecięcia się wielu światów i bramą do innych wymiarów. Być może właśnie w tym przeskoku jakościowym należy dopatrywać się największej wartości książki Thomasa Pynchona […] – Paweł Orzeł, Dwutygodnik

Paul Thomas Anderson wziął na warsztat powieść Pynchona i tworząc Inherent Vice nie tylko stanął za kamerą, ale również napisał scenariusz. Do współpracy ponownie zaprosił fenomenalnego Joaquina Phoenixa, z którym z sukcesem pracował przy okazjiMistrza. Partnerują mu: Josh Brolin, Owen Wilson, Reese Witherspoon i Benicio Del Toro. Więcej chyba nie trzeba mówić …

Michael Bond, Miś zwany Paddington i inne

Trudno uwierzyć w to, że Michael Bond stworzył postać sympatycznego misia Paddingtona przeszło pół wieku temu. Zabawne, że Brytyjczyk nigdy nie zamierzał pisać dla dzieci. Można przypuszczać, że sukces związany z wydaniem pierwszych (i kolejnych) przygód misia nieco „wymknął się spod kontroli” pisarza, który nie spodziewał się, że futrzak w charakterystycznym niebieskim kubraczku i czerwonym kapeluszu zyska taką sympatię czytelników. Popularność zaowocowała 14 książkami dla najmłodszych oraz kilkoma filmami animowanymi. Teraz Paddington trafia na szklany ekran, a głosu użyczy mu Ben Whishaw.

Jess Walter, Ścieżka nad urwiskiem (Beautiful Ruins) 

Na zapleczu kalifornijskiej wytwórni filmowej pojawia się mężczyzna w podeszłym wieku. Aby zrozumieć powody dla których wybrał się do Fabryki Snów musimy się jednak cofnąć o ponad pół wieku. W 1962 roku ten młody wówczas hotelarz z włoskiego wybrzeża zobaczył na brzegu kobietę – zjawę, która okazała się znaną amerykańską aktorką. Teraz jedzie do Stanów, by ją odnaleźć.

Niewiele jeszcze wiemy o ekranizacji powieści Jess Walter, Ścieżka nad urwiskiem. Nie zdradzono chociażby, kto zagra włoskiego hotelarza. Jedno jest pewne – w postać aktorki wcieli się urocza Imogen Poots, znana z Nauki Spadania, filmu na podstawie powieści Nicka Hornby’ego.

Lisa Genova, Motyl (Still Alice)

Motyl to książka o pokonywaniu słabości i radzeniu sobie z chorobą. Tylko czy można uciec przed takim wyrokiem? Alzheimer. Alice Howard jest kobietą sukcesu, cenionym wykładowcą psychologii na Harvardzie, a ponadto szczęśliwą żoną i matką. Diagnoza jest dla niej bolesnym ciosem. Nie godząc się na utratę świadomości oraz własnej tożsamości, którą prędzej czy później przyniesie choroba, Alice tworzy na komputerze folder Motyl, który ma być jej „zapasową” pamięcią.

Film Still Alice z udziałem Julianne Moore w roli profesor Howard (oraz Kristen Stewart, Kate Bosworth i Aleca Baldwina) miał światową premierę we wrześniu 2014. Czy i kiedy trafi na ekrany polskich kin? Nie wiadomo. Możliwe, że nasi dystrybutorzy obudzą się tuż przed oskarową galą, bowiem dużo mówi się o szansach Moore na złotą statuetkę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s