#2 Nuty na leniwą niedzielę

Dziś doskonały dzień na leniuchowanie. Dlaczego? Bo właśnie rozpoczął się listopad, bo dużymi krokami zbliża się zima, bo niedziela i jutro znów trzeba stawić się w pracy. I tylko nie mówcie, że to nie wystarczające argumenty … (?!) Dlatego zamiast treściwego wpisu filmowego pozostawiamy Was z 11. muzycznymi propozycjami, doskonale pasującymi do aury za oknem i dzisiejszego leniwego nastroju.

#1
Sam Smith? Wiem, powiecie : oklepane… Jednak zamiast dobiegającego z każdego radiowego głośnika Stay with me czy  I’m Not The Only One, proponuję mniej znany cover hitu z lat osiemdziesiątych. Dokładnie w 1988 roku niejaka Tracy Chapman wyśpiewała najlepszą w swojej dyskografii piosenkę o szybkim samochodzie. Zadziwiające, jak dobrze Fast Car brzmi po 26 latach!

#2
Kimbrę już zawsze będziemy kojarzyć z hitem Somebody That I Used to Know, zespołu Gotye. Wokalistka wykorzystała rozgłos jaki przyniósł jej wspomniany duet i ze swoją debiutancką płytą Vows szturmem zdobyła muzyczny rynek na całym świecie. Posypały się pochwały (fantastycznie miesza soul, indie rock oraz funk) i porównania (nowa Björk i Amy Winehouse, zmieszana z Nancy Sinatrą i Niną Simone). Mnie najbardziej przypadł do gustu melancholijny Two Way Street.

#3

Nieobecność amerykańskiego zespołu Shy Girls w polskich mediach to chyba jakieś nieporozumienie. Dan Vidmar wraz z zespołem proponuje przecież niezwykle wysublimowane, intymne i pełne świetnych melodii nowe brzmienie R&B. Utwór Still Not Falling jest tego dowodem.

#4
Diany Krall nie ma potrzeby nikomu przedstawiać. Jej piosenki zdecydowanie nadają się na leniwą niedzielę. Oczekując na nowy album wokalistki (premiera krążka Wallflower została przesunięta z października na luty przyszłego roku) przypominam jeden z najlepszych jej kawałków – Just The Way You Are.

#5

Gdy słucha się Tony Bennetta trudno uwierzyć, że w tym roku skończył 88 lat. Lady Gaga, z którą na muzycznej ścieżce spotkał się po raz drugi jest młodsza od niego o okrągłe 60 lat (!). Nie przeszkadza im to jednak tworzyć wspólnie muzyki. Przecież, jak mówią – jazz nie zna wieku. Po sieci krąży już nowy numer tego duetu Cheek To Cheek, ja jednak proponuję powrót do poprzedniego wspólnego singla – The Lady is a Tramp.

#6
Matylda Damięcka nigdy nie interesowała mnie szczególnie jako aktorka, ani tym bardziej wokalistka. Do czasu. 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdy zobaczyłam i usłyszałam ją w repertuarze legendarnego Davida Bowie. Oto próbka głosu Matyldy…

#7

Tak się składa, że czego Jassie Were nie zaśpiewa, zawsze idealnie trafia w mój gust muzyczny. Ubolewam jedynie nad faktem, że Brytyjka regularnie odwiedzając nasz kraj i koncertując, równie regularnie pomija Wrocław. Zatem, póki co zostaje mi youtube.

#8
Film Stoker, z którego pochodzi numer Becomes The Color to jeden z najlepiej dopracowanych wizualnie filmów. Przy takiej dbałości o szczegóły nie dziwi również rewelacyjnie dobrana ścieżka muzyczna. Ten numer tylko to potwierdza.


#9, #10,#11

Na koniec trzy utwory – raz usłyszane, wpadły do głowy i tak już zostały. Banks, która zdobyła rozpoznawalność w 2013 roku, kiedy to jej utwór Waiting Game został wykorzystany w reklamie Victoria’s Secret ponownie zachwyca w Beggin For Thread, Get Lucky doczekał się kolejnego (którego to z kolei?), ale ciekawego coveru, a Bullet Train znakomicie nadaje się nie tylko do reklamy kinowych transmisji baletowych, ale również do wielokrotnego słuchania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s