Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Najpierw książka, potem film. To święta zasada, której staram się przestrzegać. Zwykle się udaje. Jednak zdarzają się sytuację, gdy zwyczajnie się zagapię albo nie zdążę na czas z opasłym tomiskiem. Tak stało się w przypadku Igrzysk śmierci autorstwa Suzanne Collins. Rezultat? Obrazy, które pozostawił w głowie film Gary’ego Rossa były na tyle silne, że Katniss w mojej wyobraźni miała zadziorne spojrzenie Jennifer Lawrence, a niestroniący od kieliszka Haymitch rozdawał zawadiackie uśmiechy a la Woody Harrelson. Ciężko się oderwać od tego, co zobaczyliśmy w kinie, a wyobraźnia pracuje na pół gwizdka…Żeby zmusić szare komórki do wytężonej pracy, stworzyłam listę książek, do których warto zajrzę, zanim filmowa adaptacja trafi na ekrany polskich kin. Dziś już wiem, że nie dam rady zapoznać się z amerykańskim bestsellerem Gillian Flynn, Zaginiona dziewczyna. Za bardzo kusi mnie nowa produkcja  Davida Finchera, która polską premierę ma już w najbliższy weekend. Reżyser ponoć nie trzymał się sztywno tekstu literackiego, szkoda, że tego nie zrewiduję. Jest jednak szansa, że lepiej pójdzie mi z innym thrillerem Flynn, Mroczny zakątek. Film – znów w reżyserii Finchera – z Charlize Theron i Chloë Grace Moretz nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery.

Oto co będę czytać przez najbliższe miesiące…

Serena, Ron Rash

Wygląda na to, że po sukcesie Poradnika pozytywnego myślenia wszyscy uważają, że Bradley Cooper najlepiej na ekranie wypadnie w towarzystwie Jennifer Lawrence. Serena to kolejny po Poradniku… i American Hustle film, w którym główne role zagra właśnie ta dwójka. Tym razem jednak wraz z bohaterami przeniesiemy się ładnych parę lat wstecz a to za sprawą powieści Rona Rasha, której ekranizacji podjęła się Susanne Bier (Bracia, Wesele w Sorrento). Książka co prawda dostępna w naszym kraju jedynie w języku Szekspira, ale jestem pewna, że wraz z nadchodzącą premierą filmową szybko trafi na półki polski przekład.

Gottland, Mariusz Szyczgieł

Gottland, perła polskiej literatury faktu, to wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy – Gottland – to kraj horroru, smutku i groteski. Zainspirowani książką Mariusza Szczygła, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów. Film nie jest dosłowną interpretacją książki, a jedynie punktem wyjścia do rozważań. Składa się on z pięciu części, czerpiąc z kina dokumentalnego, fabularnego oraz animacji.Na ekrany kin Gottland trafi 7 listopada.

Papierowe miasta, John Green 

Autora książkowego bestsellera dla młodzieży nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, zwłaszcza po sukcesie zekranizowanej niedawno książki Gwiazd naszych wina z udziałem nadziei młodego pokolenia, Shailene Woodley i nowego bożyszcze nastolatek, Ansela Elgorta. Ekranizacja kolejnej książki Greena – Papierowe miasta była tylko kwestią czasu. Data premiery wciąż owiana jest tajemnicą, ale już dziś znamy odtwórców głównych ról. Będą to Nat Wolff (Stuck in Love, Gwiazd naszych wina, Palo Alto) i chyba najpopularniejsza dziś modelka, Cara Delevingne.

Podróże Hektora, czyli poszukiwanie szczęścia, Francois Lelord 

Książka Francois Lelord była bestsellerem we Francji i Niemczech, w Polsce nie zdobyła większej popularności. Wszystko jednak może się zmienić za sprawą filmowej adpatacji, w której zobaczymy całą plejadę filmowych gwiazd. W tytułową rolę psychiatry, który w pewnym momencie swojego życia uświadamia sobie, że – tak jak jego pacjenci – nie jest szczęśliwy, wcielił się Brytyjczyk Simon Pegg. Partnerują mu Toni Collette, Rosamund Pike, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård oraz Jean Reno. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 14 listopada.


Mroczny zakątek, Gillian Flynn

Wygląda na to, że dziś Gillian Flynn jest tym kim niegdyś dla Skandynawów i dla literatury w ogóle był Stieg Larsson i jego trylogiaMillenium. Nic dziwnego, że David Fincher, który kilka lat temu wykorzystał fenomen wydawniczy Szweda, teraz chętnie przenosi na ekran ponure opowieści Flynn (Zaginiona dziewczyna sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy na całym świecie!). Póki co film z Benem Affleckiem pobija rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych i czeka na polską premierę. Zaś Fincher nie próżnuje i rozpoczął zdjęcia do Mrocznego zakątka. Obsada robi wrażenie – Charlize Theron, Chloë Grace Moretz, Nicholas Hoult,Tye Sheridan.


Rogi, Joe Hill

Talent do pisania zapewne odziedziczył po ojcu. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, zyskała bardzo dobre opinie wśród czytelników i krytyków, zdobyła prestiżowe nagrody Gdy autor ogłosił, ze pracuje nad pierwszą powieścią (Pudełko w kształcie serca) wytwórnia Warner Bros. nabyła plany do ekranizacji. Dopiero wtedy autor ujawnił swoje prawdziwe nazwisko. Naprawdę nazywa się Joseph Hillstorm King i jest starszym synem pisarza Stephena Kinga. We wrześniu w Stanach Zjednoczonych do kinowej dystrybucji wszedł film Rogi z Danielem Radcliffem w roli głównej. To historia Ignatiusa Perrisha, który pewnego ranka, po obficie zakrapianej imprezie, z przerażeniem zauważa, że wyrosły mu rogi. Niebawem odkrywa, że skrywają one moc, która może zmusić każdego by wyjawił swoje najmroczniejsze grzechy i najskrytsze pragnienia. Moc tę wykorzystuje, gdy próbuje znaleźć sprawcę, który zgwałcił i zamordował jego dziewczynę. W Polsce premiera filmu zaplanowana jest na 31 października.

The Revenant, Michael Punke

kultura_kulturalnie po godzinach

Leonardo DiCaprio i Tom Hardy ponownie połączą siły na ekranie, tym razem w adaptacji powieści Michaela Punke The Revenant(polski tytuł książki Zjawa). DiCaprio wcieli się tu w postać Hugh Glassa, który szuka zemsty na ludziach, którzy zostawili go poważnie rannego po starciu z niedźwiedziem. Obraz wyreżyseruje Alejandro González Iñárritu, który stoi za sukcesem takich filmów jak 21 gramów czy Babel. Mamy czas na zapoznanie się z lekturą, zanim film trafi na szklany ekran – premiera planowana dopiero na Boże Narodzenie 2015!


Milczenie, Shūsaku Endō

Podobno amerykański reżyser, Martin Scorsese przymierzał się do adaptacji powieści Milczenie Shūsaku Endō już w 2007 roku. Czas jednak ostudził jego zapał i premiera filmu przesunęła się o ładnych parę lat. Przy okazji zmieniła się też obsada.  Daniela Day-Lewis, Benicio Del Toro oraz Gaela García Bernala zastąpią bardziej dziś „na czasie”: Liam Neeson, Andrew Garfield i Adam Driver. Chociaż – póki co – podobno tylko Garfield z tej trójki jest pewniakiem, Aktor wcieli się w postać młodego portugalskiego jezuity – misjonarza wysłanego do Japonii aby wspierać lokalnych katolików.


The Price of Salt, Patricia Highsmith

Powieść Patricii Highsmith ma dwa tytuły: Carol albo The Price of Salt. Filmowa adaptacja skorzystała z tego krótszego tytułu i prawdopodobnie, o ile wszystko pójdzie z planem trafi do programu przyszłorocznego festiwalu w Cannes. Teresa to młoda pracownica sklepu, która marzy o lepszym życiu i miłości. To drugie marzenie spełnia się, gdy poznaje starszą od siebie i wyrafinowaną kobietę o imieniu Carol. W rolach głównych zobaczymy Cate Blanchett, Rooney Mara i  Kyle’a Chandlera.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s