Dziś jestem blondynką

 9 PERUK
Sophie (Lisa Tomaschewsky) ma 21 lat i głowę pełną marzeń. Właśnie rozpoczyna studia i chce wyfrunąć z rodzinnego domu. Na przeszkodzie realizacji planów staje jednak diagnoza. Rak! Choroba, która umiejscowiła się w okolicach płuc. Doktor Google mówi, że dziewczyna ma 15 procent szans na pokonanie raka, operacja w tym przypadku odpada, pozostaje chemia i radioterapia. Po trzech tygodniach chemii włosy zaczną wypadać – informuje ją pielęgniarka. Sophie, która jest posiadaczką długich, gęstych włosów prosi swojego przyjaciela, Roba (David Rott), by zrobił jej zdjęcia, by uchwycił jej piękno. Gdy na skutek chemioterapii pierwsze włosy wypadają, Sophie z uśmiechem goli głowę. A potem, wraz z przyjaciółką, Annabel (Karoline Teska) dobiera peruki. Kupuje ich łącznie dziewięć. Tak powstają jej nowe wcielenia: imprezowa Platina, kokietka Daisy, silny rudzielec Sue…Dzięki perkom nikt (poza najbliższymi) nie podejrzewa, że dziewczyna jest śmiertelnie chora, nikt się nad nią nie lituje. To daje jej siłę. Zaś spokój osiąga dzięki pisaniu bloga, na którym opisuje swoje zmagania z chorobą.

Blog ostatecznie został wydany w formie pamiętnika, który stał się bestsellerem na holenderskim rynku wydawniczym. Jego autorka – Sophie van der Stap – ostatecznie wygrała walkę z rakiem, a jej historia zainspirowała Marca Rothemunda, autora Sophie Scholl – ostatnie dni, do nakręcenia przejmującego filmu Dziś jestem blondynką. Główną rolę zagrała piękna Lisa Tomaschewsky, której – pomimo młodego wieku – udało się stworzyć bardzo dojrzałą kreację.

Ostatnio w kinie panuje tendencja do opowiadania o chorobach z humorem (Sesje, Chce się żyć). Dzisiaj jestem blondynką nie idzie w tym kierunku. Dominuje w nim smutek, a widzom nie raz zakręci się łezka w oku. Na szczęście przesłanie filmu jest optymistyczne. Główna bohaterka pokonuje raka, a spisane przez nią myśli dają siłę innym zmagającym się z chorobą.
 448529.1
Dziś jestem blondynką pojawi się w kinach 29 listopada. Tym, którzy mieliby ochotę poznać prawdziwą Sophie, polecam 8-minutowy filmik z konferencji Tedex w Maasticht (klik).
___________________________________
tekst: Magdalena
 Dziś jestem blondynką (Heute bin ich blond)
Reżyseria:  Marca Rothemund
Obsada: Lisa Tomaschewsky, Karoline Teska, David Rott, Jasmin Gerat
Niemcy 2013
Film obejrzałam dzięki uprzejmości dystrybutora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s