Chce się żyć

DOBRZE JEST!
Do tej pory wydawało mi się, że to amerykańskie kino niezależne ma monopol na opowiadanie o sprawach trudnych w lekki i zabawny sposób. Dziś już mogę powiedzieć, że Amerykanom rośnie silna konkurencja i to gdzie? Właśnie w Polsce! Śląski reżyser, Maciej Pieprzyca, nakręcił film Chce się żyć, który trafia w serca widzów niezależnie od szerokości geograficznej, dowodzą tego nagrody przywiezione z tegorocznego festiwalu filmowego w Montrealu (Grand Prix i nagroda publiczności).

Bohaterem filmu jest 26-letni Mateusz (Dawid Ogrodnik) z głębokim porażeniem mózgowym. Lekarze nie pozostawiają złudzeń – Nie będzie pani miała z nim porozumienia, nigdy – mówią do zatroskanej matki. I porównują go do rośliny, w najlepszym wypadku, do psa. Ale rodzice czują, że ich syn ich doskonale rozumie. Zresztą to najlepsi rodzice na świecie. Matka (Dorota Kolak) nie widzi świata poza chłopcem, czym wzbudza zazdrość starszej córki Matyldy (Helena Sujecka), a ojciec (Arkadiusz Jakubik) jest czarodziejem, który skleci nowy wózek dla syna, urządzi rodzinne zawody w czołganiu (tylko tak porusza się chłopiec) i zawsze powie: Dobrze jest!
527950_433105210065296_491076026_nO Mateuszu zapewne wiedzielibyśmy niewiele, prawie nic, czyli tyle, co większość postaci przewijających się w filmie. Ale twórcy filmu postanowili zrobić z kalekiego chłopaka narratora. Stąd wiemy, że Mateusz lubi astronomię, podglądać sąsiadów z blokowiska i kobiece biusty, które ocenia w skali od 1-10. Wiemy też, że nie użala się nad swoim losem, tylko go akceptuje (choć na modlitwę księdza, która kończy się słowami, Bóg cię miłuje, dopowiada w myślach – ciekawe, co by było, gdyby Bóg mnie nie nienawidził?). Może jego poskręcane ciało jest do kitu, za to umysł pracuje pełną parą, czego udaje mu się w końcu dowieźć dzięki pani Joli (Anna Nehrebecka), nauczycielce z ośrodka dla umysłowo upośledzonych.
 280723_433106623398488_606058783_oTo właściwie życie napisało scenariusz do Chce się żyć. Prawdziwy Mateusz ma na imię Przemek, a Dawidowi Ogrodnikowi udało się z nim spotkać. Choć aktor przyznał w jednym z wywiadów, że z pierwszego spotkania zwyczajnie dał nogę. Ale zdaje się, że Ogrodnik nie potrzebował wielu spotkań, by fenomenalnie odegrać rolę upośledzonego mężczyzny (mogłabym go porównać z młodym Leonardo DiCaprio w Co Gryzie Gilberta Grape’a?). Inni aktorzy również dołożyli swoją cegiełkę do sukcesu filmu, zwłaszcza świetna Dorota Kolak i Arkadiusz Jakubiak oraz debiutujący na dużym ekranie Kamil Tkacz jako mały Mateusz.

Można się przyczepić do kilku szczegółów w filmie. Ale po co? Chce się żyć wzrusza do łez i jednocześnie bawi. W polskim kinie nie łatwo znaleźć obraz z tak doskonale zachowaną równowagą.
________________________
tekst: Magdalena
Chce się żyć
Scenariusz i reżyseria: Maciej Pieprzyca
Polska / 2013
Obsada: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Helena Sujecka

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. W tym filmie zdecydowanie „Dobrze jest”. Oby nasza rodzima kinematografia wydawała na świat więcej takich filmów 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s