Jak zwykle organizatorzy American Film Festival trzymają nas w niepewności do ostatniej chwili. Pełny repertuar tegorocznej, czwartej edycji festiwalu, będzie znany dopiero 7 października, czyli na około dwa tygodnie przed wydarzeniem. Jednak na zaostrzenie apetytu kinomaniaków biuro prasowe festiwalu uchyla co nieco rąbka tajemnicy. Na pewno zobaczymy najnowszy film Joe Swanberga – Drinking Buddies – o przyjaźni damsko – męskiej z brzękiem butelek piwa w tle (na ekranie zobaczymy wielbiciela flaneli z The New Girl – Jake’a Johnsona, Olivię Wilde, Annę Kendrick oraz Rona Livingstona). Pojawi się również The Wait, M. Blasha – metafizyczny thriller z elementami horroru z udziałem Chloë Sevigny oraz At any price Ramina Bahraniego z Zaciem Efronem i Dennisem Quaidem. Ale najbardziej elektryzującą informację podano przedwczoraj. Oto najnowszy film Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją otworzy 4. American Film Festival. Do pełni szczęścia brakuje tylko by ten oryginalny reżyser pojawił się na czerwonym dywanie imprezy (zdaje się, że dotąd go nie rozkładano, ale dla takiego gościa!), ale ponoć filmowiec nie lubi latać i pokazywać się publicznie.
Nie czekając na opublikowanie pełnego repertuaru festiwalowego, postanowiłyśmy ułożyć naszą filmową listę życzeń. Choć, podobnie jak w przypadku życzeń do świętego Mikołaja, nie wszystko musi się spełnić. Przekonamy się wkrótce. Festiwal rusza 22 października we Wrocławiu.
Don Jon
Argument za: Joseph Gordon -Levitt w stuningowanej wersji i jego reżyserski debiut.
O czym: John Martello (Joseph Gordon Levitt) robi w życiu wiele rzeczy, chodzi do kościoła, sprząta w domu, spędza czas z rodziną oraz przesadnie dba o furę i własne bicepsy. Ma jedną ponadprzeciętną zdolność, potrafi podrywać dziewczyny (stąd nick Don Jon). Ponieważ jednak dziewczyny na jedną noc nie spełniają jego oczekiwań (w przeciwieństwie do filmów porno, od których jest uzależniony), wyrusza na poszukiwanie tej jedynej. Czy Barabara (Scarlett Johansson) się nią okaże?
Afternoon Delight
Argument za: nagroda za reżyserię dla Jill Soloway na tegorocznym festiwalu w Sundance
O czym? historia 30-paroletniej Rachel (Kathryn Hahn), która pozornie ma wszystko – piękny dom, zaradnego męża, hipsterskie ciuchy. Pewnego dnia w klubie ze striptizem poznaje młodą dziewczynę, McKenna (Juno Temple), którą przygarnia do siebie. Trafny obraz współczesnego pokolenia trzydziestolatków, które niczym Piotruś Pan, nie chce dorosnąć.
Touchy Feely
Argument za: podobał nam się poprzedni film Lynn Shelton, Siostra twojej siostry.
O czym? Abby jest masażystką, która niespodziewanie traci zapał do pracy, a co więcej zaczyna odczuwać odrazę wobec ludzkiej skóry. Tymczasem jej brat, Paul, który jest dentystą, odkrywa w sobie moc uzdrawiania. To oryginalna historia opowiedziana z charakterystyczna dla reżyserki wrażliwością. Plus za świetną obsadą (Rosemarie DeWitt, Josh Pais, Ellen Page, Scoot McNairy, Allison Janney, Ron Livingston).
O czym: Wyjęci spod prawa Ruth i Bob zostają aresztowani. Bob bierze na siebie winę za strzelanie do policjanta (Bob Foster). Trafia do wiezienia, ale ucieka z niego po czterech latach. Chce odnaleźć Ruth i córkę, która przyszła na świat w czasie odbywania przez niego kary. Sytuacja się jednak komplikuje, gdyż ukochana zaprzyjaźnia z postrzelonym policjantem. Reżyserem i autorem scenariusza jest David Lowery.
Argument za: Daniel Radcliffe, Dane DeHaan, Ben Foster, Michael C. Hall w filmie o początkach Beat Generation
O czym? Uniwersytet Kolumbii, rok 1944, młody Allen Ginsberg poznaje Luciena Carra. Ten otwiera przed nim świat bohemy i poznaje go z Williamem Borroughs i Jackiem Kerouac. Jest jeszcze David Kammerer, trzydziestolatek, beznadziejnie zakochany w Lucienie. Kiedy ten zostaje znaleziony martwy, a Kerouac, Burroughs i Carr zostają aresztowani w związku z morderstwem, świat młodych pisarzy zmienia się na zawsze. Kill Your Darlings jest debiutanckim filmem John Krokidasa, w którym ponoć najlepiej wypada ex-Harry Potter.
Argument za: Scott Neustadter, Michael H. Weber, czyli autorzy scenariusza do niebanalnego 500 dni miłości znów w akcji. Specjalna nagroda dla aktorów: Milesa Tellera and Shailene Woodley na festiwalu w Sundance.
O czym: trochę o dorastaniu, trochę o tym, że przeciwieństwa się przyciągają. Sutter to przebojowy nastolatek, ma pracę, samochód i piękną dziewczynę, bywa na wszystkich imprezach, na których wypada się pokazywać, jest duszą towarzystwa. Żyje chwilą. Aimee to pilna i pracowita uczennica, której nie bardzo interesują randki. Poznają się o szóstej rano na trawniku przed jej domem, gdzie pijany Sutter kończy balangę. Poderwanie tej porządnej, trochę naiwnej dziewczyny byłoby dla niego jak bułka z masłem, ale chłopak zaczyna naprawdę lubić Aimee. Między nastolatkami rodzi się uczucie…
Argument za: temat 30-latków, którzy nie chcą dorosnąć.
O czym: Leigh za chwilę wkroczy w wiek, w którym pewnych rzeczy już nie wypada, a na pewno nie wypada być beztroskim dzieckiem swoich rodziców. Rozczarowana związkiem pakuje walizki i jedzie w rodzinne strony (ku radości ukochanego taty i niezadowoleniu trzeźwo myślącej mamy). Znajduje pracę jako ratowniczka na pobliskim basenie i nawiązuję bliską znajomość z pewnym nastolatkiem. O ile jej samej udaje się zapomnieć o dotychczasowych niepowodzeniach, o tyle bezwiednie ściąga nieszczęścia na swoich bliskich. Czy Leigh przełknie tę gorzką pigułkę i pogodzi się ze swoją dorosłością ?
Enough said
Argument za: Jedna z ostatnich i zdecydowanie odmiennych ról Jamesa Gandolfini
O czym: Trochę o miłości, trochę o przyjaźni i o godzeniu się z losem rodzica osamotnionego po wyjeździe dziecka. Eva jest masażystką i rozwiedzioną matką. Jej córka właśnie wyjechała na studia i ciężko jej się pogodzić z samotnością, Na przyjęciu poznaje Alberta, który może nie jest facetem z jej marzeń, ale niezwykle ujmującym, a co najważniejsze jest z pewnością jej bratnią duszą. Los jednak chce, że przypadkiem Eva poznaje także Marianne, klientkę, stale opowiadającą (źle) o swoim byłym mężu. Łatwo przypuszczać, kto nim jest…
Fruitvale Station
Argument za: nagroda jury oraz nagroda publiczności w Sundance
O czym: Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 2008 roku. 22-letni Oscar Grant (Michael B. Jordan) mieszka w Bay Area, w Kalifornii, wraz z dziewczyną Sophiną (Melonie Diaz), uroczą 4-letnią córeczką (Ariana Neal) i matką (Octavia Spencer). W jego aktach widnieje wyrok za handel narkotykami. W sylwestrową noc wdaje się w bójkę w metrze i zostaje zatrzymany przez policjantów pod zarzutem wzbudzania zamieszek. Noc kończy się dla chłopaka tragicznie.
Ciekawe jesteśmy ile z powyższych filmów zawita na festiwal do Wrocławia…