Bling Ring

PODEJRZANI NOSZĄ LOUBOUTINY CZYLI COPPOLA DLA NASTOLATKÓW
Długo się zastanawiałam po co Sofii Coppoli był taki film. Po dobrych Przekleństwach niewinności i wprost rewelacyjnym Między Słowami reżyserka podjęła się zadania karkołomnego. Jak pokazał ostatni film Harmony Korine’ a Spring Breakers o podobnej do Bling Ring tematyce, ciężko z niej wyjść obronną ręką. Piękne ubrania i wnętrza, modna muzyka i kilka głośnych nazwisk wymienionych w fabule, to za mało, by widz czuł się usatysfakcjonowany. No, chyba, że akurat jest nastolatkiem. Nie dziwi mnie zatem, że film wygwizdano podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Dziś w kinie gwizdów nie słyszałam, ale kilka osób (głównie panów) w połowie seansu ostentacyjnie wyszło z sali. Czyżby za dużo Diora, Louboutina i Prady? Nawet jako kobieta, muszę przyznać, że od przybytku boli głowa.

Coppola oparła swój najnowszy obraz na prawdziwych wydarzeniach, opisanych w 2010 roku w magazynie Vanity Fair (oryginalny artykuł znajdziecie tutaj). Paczka kalifornijskich nastolatków (18-i 19-latków) skradła ubrania i biżuterię o wartości ponad 3 milionów dolarów z hollywoodzkich posiadłości takich gwiazd, jak Paris Hilton, Lindsay Lohan, Megan Fox czy Orlando Bloom. Z portali internetowych, typu tmz.com dowiadywali się, który celebryta właśnie opuścił miasto, wyszukiwali adresy posiadłości w google i udawali się na łowy. Brali tylko dobre marki, ubrania, torebki, bieliznę, kosztowną biżuterię i zegarki. Z jednego z domów wynieśli nawet broń. Jak wpadli? Mimo, że nastoletni złodzieje wchodzili poprzez otwarte drzwi lub okna, zapomnieli o monitoringu. Ponadto nie umieli trzymać języka za zębami, chwaląc się znajomym, ile razy byli i co wynieśli z domu Hilton. Zidentyfikowanie włamywaczy było tylko kwestią czasu.
Film Coppoli trochę przypomina reportaż. Suche fakty, bez szczególnego wdawania się w analizę postępowań nastolatków. W zasadzie nie do końca znamy motywy ich działania, poza tym, że chcieli przez chwilę poczuć się jak swoi idole. Coppola nie wysiliła się na dogłębne zbadanie psychiki bohaterów, ani tego jaka była ich sytuacja materialna czy rodzinna. Może z wyjątkiem jedynego chłopaka w szajce, Marca, który kradł raczej dla towarzystwa i dla pozyskania sympatii dziewczyn, nie zaś ze zwykłej chęci wzbogacenia się. Po prostu znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie.
Dla lepszych efektów wizualnych film został wzbogacony o efektowne zdjęcia i modną muzykę. Te zabiegi, choć w pełni uzasadnione nie uratowały filmu. Bling Ring to bowiem zbyt długi i zbyt nudny obraz, dodatkowo, niestety o bardzo płytkiej fabule. Historia nastolatków jest dość ciekawa, ale niestety nie na tyle, by zrobić z niej pełnometrażowy film i przez półtorej godziny skupić uwagę widza. A, mam wrażenie, że nie tylko ja już po około pół godzinie zaczęłam ziewać i wiercić się w kinowym fotelu.
Oceniając najnowszy obraz Coppoli nie sposób uciec od porównań do wspomnianego wcześniej filmu Spring Breakers. Choć i w produkcji Corine’a było wiele niedociągnięć, to jednak trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do Bling Ring była w filmie dynamika i pewna nieprzewidywalność. U Coppoli te dwie rzeczy zawiodły.
_DSC6244.NEF


Wyszukane :

Na koniec kilka żenująco-śmiesznych faktów z prawdziwych wydarzeń:

 • Część z nastoletnich włamywaczy przyznało, że wybrało jako swój pierwszy cel dom Paris Hilton, ze względu na to, że wśród wszystkich celebrytów wydawała się najmniej inteligentna (w zasadzie użyli słowa dumb). Nie powiedziano o tym w filmie, pewnie dlatego, że celebrytka użyczyła własnego domu na potrzeby zdjęć do filmu
 • Podczas napadu na dom aktorki, Rachel Bilson, rabusie postanowili wziąć sobie kąpiel
 • Jedna z dziewczyn, jeszcze podczas rozprawy sądowej nosiła skradziony naszyjnik, który Lohan rozpoznała jako swoją własność. Nie wiadomo, czy było to celowe działanie czy zwykła bezmyślność (stawiam na to drugie)
 • Detektyw, który rozgryzł szajkę, dziś ma problemy. Bez poinformowania przełożonych konsultował z Sopią Coppolą na potrzeby filmu niezakończoną jeszcze sprawę Bling Ring
 • Wszyscy członkowie Bling Ring, w większości skazani wyrokami więzienia, wyszli już na wolność
_____________________
tekst: Agnieszka
Bling Ring
Reżyseria: Sofia Coppola
Obsada: Emma Watson,  Israel Broussard, Katie Chang, Taissa Farmiga, Claire Julien

3 Komentarze Dodaj własny

 1. Baba Druga pisze:

  Chciałam obejrzeć głównie ze względu na rolę Emmy Watson (byłam ciekawa jak wypadnie w takiej roli), ale po przeczytaniu Twojej recenzji chyba sobie daruję 🙂

  Polubienie

 2. Ja nie przepadam za Watson, a w tym filmie jest wyjątkowo irytująca. Filmem jestem strasznie rozczarowana, bo uwielbiam Między słowami i łudziłam się, że Coppola wróci do formy. Niestety. Bling Ring nie polecam, zwłaszcza, że tego lata dobrych filmów nie brakuje 🙂

  Polubienie

 3. Anonimowy pisze:

  Coppola niestety z każdym filmem jest coraz słabsza. Rewelacyjny Między słowami wysoko podniósł poprzeczkę. Po nim wszystkie jej filmy przynoszą rozczarowanie, mniejsze lub większe.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s