Taka piękna katastrofa

INTYMNY KONIEC ŚWIATA
Taka piękna katastrofa to jeden z tych filmów, które zapewne przejdą bez echa. A szkoda, bo ta niepozorna komedia Todda Bergera ma w sobie duży potencjał w postaci absurdalnych sytuacji, zabawnych dialogów i błyskotliwych puent. Tylko, że boków raczej zrywać nie będziemy!

Tracy (Julia Stiles) przyprowadza na przyjęcie swojego nowego chłopaka, Glenna (David Cross), poznanego w warzywniaku (jak twierdzi ona) albo w internecie (jak twierdzi on). Wraz z nim poznajemy pozostałych uczestników brunch party: gospodarzy – Emmę (Erinn Hayes) i Pete’a (Blaise Miller), którzy są małżeństwem od ośmiu lat, Hady (America Ferrera) i Shane’a (Jeff Grace), którzy równie długo są narzeczonymi (choć lepiej nie pytać ich o datę ślubu) oraz Lexi (Rachel Boston) i Bucka (Kevin M. Brennan) hippisowską parę, która nie stroni od narkotyków i partnerów na boku (zawsze za przyzwoleniem partnera). W tym momencie zaczynamy podejrzewać, że owa piękna katastrofa będzie miała wymiar wyłącznie towarzyski, tym bardziej, że Glennowi przydarza się wpadka za wpadką, a małżeństwo Emmy i Pete’a się rozpada. Nagle do domu wpada ubrany w kombinezon sąsiad (Todd Berger) i informuje o wybuchu brudnych bomb.
 
Na wiadomość o globalnej katastrofie każdy z barwnych bohaterów reaguje odmiennie. Hady topi smutki w whiskey, Lexi i Buck nie mają nic przeciwko małemu co nieco z Glennem, gospodarze imprezy próbują ratować małżeństwo, a Tracy żałuje rzeczy, których nie zdążyła zrobić (jak chociażby obejrzeć serial The Wire). Wygląda na to, że nawet w obliczu śmierci, globalna zagłada stanowi mniejsze zmartwienie niż małe, prywatne kataklizmy głównych bohaterów.
Film Bergera przypomina nieco Rzeź Romana Polańskiego. Oba filmy kręcone są w czasie rzeczywistym i nie wychodzą w zasadzie poza granice mieszkania. Oba pokazują też rozpad społecznej konwencji. Reżyser Takiej pięknej katastrofy skupił się jednak na zobrazowaniu pokolenia trzydziestoparolatków, których przedstawił jako ludzi słabych psychicznie, niezdolnych zbudować silnych i trwałych relacji międzyludzkich. Jest to obraz dość niepokojący, ale jednak trafny.
________________________
tekst: Magdalena
 Taka piękna katastrofa (It’s a Disaster)
Reżyseria: Todd Berger
Obsada: Julias Stiles, David Cross, Erinn Haye, Blaise Miller, America Ferrera, Jeff Grace, Rachel Boston, Kevin M. Brennan.
USA, 2012
 

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Marcin pisze:

    Chętnie obejrzę ten film w wolnej chwili. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s