Spadkobiercy

HAWAJSKA KOSZULA CLOONEYA
Znajomi sądzą, że mieszkać na Hawajach, to mieszkać w raju. Nic tylko popijamy mai tai i surfujemy…, mówi Matt King, główny bohater Spadkobierców, nowego obrazu Aleksandra Payne’a. Przecież Hawaje to bajeczne plaże, turkusowa woda, tancerki hula, wieńce lei i wesołe aloha na powitanie turystów na lotnisku. Okazuje się jednak, że to także zwykłe miejsce, jakich wiele na świecie, gdzie zdarzają się również złe rzeczy, rodzinne dramaty i nieszczęśliwe wypadki. Payne wspaniale pokazał kontrast między piękną przyrodą hawajskich wysp, luksusowym, wystawnym życiem i bieganiem na co dzień w klapkach a trudem życia codziennego po wypadku na motorówce żony Matta i matki dwójki nastoletnich dziewczynek.

King mówi o sobie, że jest zapasowym rodzicem, bo przecież mimo tego, że ma piękną żonę i równie piękne córki, nie żyje ich życiem. Ciągle zapracowany i zajęty załatwiam interesów nie ma czasu na zwykłą rozmowę z najbliższymi. Problemy córek są mu obce , w zasadzie nie wie o nich nic. Nie wie też, że żona czując się samotna i zaniedbywana, szuka pocieszenia w ramionach innego mężczyzny. W sumie to nic dziwnego, skąd może o tym wiedzieć, skoro ciągle nie ma go w domu. A teraz jego żona ulega wypadkowi na motorówce i zapada w śpiączkę…Świat staje do góry nogami. Z zapasowego rodzica, Matt musi stać się tym prawdziwym. Tylko jak tego dokonać, skoro córki za nim nie przepadają. Jak przekonać do siebie dziesięciolatkę, nie mówiąc o nastoletniej buntowniczce, która na dodatek nie szczędzi ojcu bólu i prosto w twarz mówi mu, że matka go zdradzała.
Przed Mattem stoją  dwa zadania do wykonania. Pierwsze, nieco szalone – namierzyć kochanka żony. Drugie – powiedzieć córkom, że ich matka nigdy nie wróci do zdrowia i ułożyć sobie wspólne życie. Jedno trudniejsze i bardziej szalone od drugiego. Na szczęście podczas wspólnych poszukiwań, dzieci zbliżają się do ojca, co znacznie ułatwia realizację zadania numer dwa. Zanim jednak uporządkują sobie życie w trójkę, wiele dni minie, wiele łez wyleją. Ważna okaże się postawa starszej córki, Alexandry, która z nadąsanej nastolatki przerodzi się w świadomą młodą kobietę i poczuje się odpowiedzialna za młodszą siostrę Sprawi też , że ojciec dojrzeje do swojej roli – rodzica. Pomocnym okaże się także Sid, kolega Aleksandry, na pierwszy rzut oka wyluzowany półgłówek,  który zawsze palnie coś niestosownego. Mimo początkowych zgrzytów między Sidem a Mattem, panowie z czasem staną się sobie bliscy.  Dzięki jego obecności Mattowi łatwiej będzie dotrzeć do córek.
271554.1Aleksaner Payne nakręcił film smutny i zabawny zarazem. Smutny, bo okoliczności, w jakich poznajemy rodzinę Kingów są nie są do pozazdroszczenia. Ale historię opowiedziano z lekkim humorem. Smutne sceny w szpitalu przeplatają się z tymi zabawnymi, jak sceny z Sidem czy ta, w której Clooney biegnie w szortach i  mokasynach przez pół wyspy, aby dowiedzieć się z kim jego żona go zdradzała. Reżyser umiejętnie wykorzystał niezwykłe okoliczności przyrody do opowiedzenia historii  nie do końca szczęśliwej.  Zresztą  Payne to mistrz tworzenia pięknych obrazów. Przypomnieć należy chociażby nagrodzone Oskarem za scenariusz Bezdroża. Był również jednym z 20 filmowców zaproszonych do  wyreżyserowania obrazu Zakochany Paryż. Wraz z Natem Faxonem i Jimem Rashem podjął się napisania scenariusza do Spadkobierców, co zaowocowało Oskarem w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Twórcy filmu mieli ogromne wsparcie rodowitej hawajki, Kaui Hart Hemminings autorki powieści, na podstawie której oparto film.

Reżyser zdecydował się w głównej roli obsadzić największego amanta Hollywood, Georga Clooney’a, który uchodzi za jednego z najlepiej ubranych i najprzystojniejszych mężczyzn na świecie. Tu wciela się w postać lekko siwiejącego ojca, chodzącego na co dzień w mało twarzowych (delikatnie mówiąc)  hawajskich koszulach i japonkach. Nie ma jednak wątpliwości, że aktor sprawdza się w tej także nieco odmiennej roli. Przecież to aktor wielkiego formatu, człowiek-orkiestra i po prostu fajny i zabawny gość! Zasłużenie za rolę otrzymał Złotego Globa oraz nominację do Oskara.
302610.1Dość o Clooney’u! Na uwagę zasługują również obie aktorki, grające córki. Młodsza (Amara Miller), mimo, że ma dopiero 11 lat i po raz pierwszy zagrała w filmie, jest bardzo przekonywująca. Twórcy mieli ogromny problem ze znalezieniem odtwórczyni Scottie. Ale po przesłuchaniu 300 dziewczynek, byli pewni, że jedyną prawdziwą Scotiie będzie Amara. Nie mieli natomiast problemu z wyborem odtwórczyni starszej z córek. Rolę Aleksandry otrzymała zjawiskowa Shailene Woodley, znana z serialu Tajemnice Amy (podobno o rolę walczyła też piękna Amanda Seyfried). Ciężko oderwać wzrok od Woodley, jest w tej roli po prostu urocza. Obok młodych aktorek zagrała także Judy Greer (żona Briana Speera, kochanka Elizabeth King). Aktorka kina, zarówno komercyjnego jak i niezależnego (Jeff, Who Lives at Home) oraz aktorka teatralna.  Mała rola, ale, jak zawsze w przypadku Greer, przyjemna kreacja.

Zachęcam do obejrzenia filmu, do podróży na egzotyczne hawajskie wyspy i poznania rodziny Kingów. Bo to zwykła rodzina z problemami.  Znajomi sądzą, że mieszkać na Hawajach, to mieszkać  w raju. Odbiło im? Nasze rodziny są równie pokręcone. Złamane serca bolą tak samo – mówi Matt i po tym filmie wiemy, że ma rację.
__________________
tekst: Agnieszka
Spadkobiecy (The Descendants)
Reżyseria: Aleksander Payne
Obsada: George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller, Beau Bridges, Judy Greer, Nick Krause, Matthew  Lillard
USA, 2011
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s