Wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Tobie opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.
Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.
Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz pod tym tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK.
***
Książka: Bracia Sisters, Patrick Dewitt
Film: Bracia Sisters, Jacques Audiard
Osadzona w ogarniętej gorączką złota Ameryce, pełna humoru, barwnych postaci i groteskowych sytuacji historia braci Sisters autorstwa Patricka Dewitta jest bez wątpienia idealnym materiałem na film. Ku zaskoczeniu ta bestsellerowa powieść nie przypadła, jak początkowo typowano, ani braciom Coen ani Quentinowi Tarantino. Za kamerą adaptacji stanął bowiem francuski reżyser-Jacques Audiard, do tej pory kojarzony z wysokiej klasy kinem niekomercyjnym (Rust and Bone, Prorok, Imigranci). Tym bardziej ciekawi efekt końcowy. Nie ma wątpliwości, że zapowiada się przednia zabawa w doborowym towarzystwie. Braci Sisters grają bowiem Joaquin Phoenix i John C. Reilly (ten ostatni wykupił prawa do ekranizacji książki już w 2011 roku, z myślą by wcielić się w rolę Charlie’go). W pozostałych zaś rolach zobaczymy Jake’a Gyllenhaala i Riza Ahmeda.
Książka: W imię dziecka, Ian McEwan
Film: Children Act, Richard Eyre
Brytyjski pisarz Ian McEwan należy do bardziej poczytnych na świecie, a po jego fabuły chętnie sięgają twórcy filmowi (znaczna część jego twórczości już została przeniesiona na szklany ekran). W swoich książkach podejmuje bardzo różne tematy. W trzynastej w dorobku książce, Brytyjczyk przenosi nas do sali sądowej. Pisarz, zafascynowany sprawozdaniami z procesów, które jak twierdzi, czyta się często jak doskonałą literaturę oraz opierając się na różnych historiach dostarczanych mu przez znajomych prawników opowiada historię Adama. Chłopiec z rodziny świadków Jehowy nie godzi się na transfuzję krwi. Sąd ma rozstrzygnąć, czy lekarze powinni ratować mu życie wbrew jego wierze i woli rodziców. Sprawę prowadzi Fiona Maye (Emma Thompson) – ciesząca się świetną opinią w środowisku sędzia Sądu Najwyższego i specjalistka od prawa rodzinnego. Kariera zawodowa nie rekompensuje jej jednak problemów w życiu osobistym. Jej małżeństwo z Jackiem (Stanley Tucci) w tak ważnym dla niej momencie zawodowym wchodzi w fazę głębokiego kryzysu.
Książka: Belcanto, Ann Patchett
Film: Bel Canto, Paul Weitz
Bel Canto w reżyserii Paula Weitza (Był sobie chłopiec) to ekranizacja książki autorstwa amerykańskiej pisarki – Ann Patchett. Historia została zainspirowana wydarzeniami w Limie z 1996 roku. Wówczas terroryści wzięli zakładników w peruwiańskiej ambasadzie Japonii. Roxanne Coss (Julianne Moore) to znana diwa operowa. Na prośbę lokalnych władz przyjeżdża do Ameryki Południowej, by zaśpiewać na urodzinowym przyjęciu japońskiego przemysłowca Katsumi Hosokawy (Ken Watanabe). Władze chcą w ten sposób nakłonić potentata do wybudowania fabryki na ich terenach. Jednak, jak się później okazuje, mężczyzny nie interesuje biznes, zaś wyłącznie piękna śpiewaczka. Gdy tylko Roxanne kończy swój występ, rezydencja staje się celem ataku terrorystów, którzy chcą uprowadzić prezydenta.
Książka: Galveston, Nic Pizzolatto
Film: Galveston, Mélanie Laurent
Nic Pizzolatto kojarzony jest przede wszystkim jako scenarzysta głośnych seriali: True Detective i The Killing. Ale Amerykanin bardzo dobrze radzi sobie także jako pisarz. W 2010 ukazała się debiutancka powieść Galveston (polskie wydanie w 2014), która klimatem przypomina serialowy dorobek Pizzolatto. Głównym bohaterem książki jest Roy Cady – mężczyzna solidnej postury, małomówny ale skuteczny w swoim fachu (ściga niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie). Gdy Roy odkrywa, że podczas jednego z napadów został wystawiony przez swoją ekipę, postanawia uciec. Po drodze spotyka kobietę o imieniu Rocky. Filmową wersję Galvestona wyreżyserowała francuska aktorka Mélanie Laurent, a w rolach głównych obsadziła Elle Fanning i Bena Fostera.
Książka: Wymazać siebie, Garrard Conley
Film: Boy Erased, Joel Edgerton
Książka – pamiętnik Garrarda Conley’a póki co nie doczekała się polskiego tłumaczenia, jednak wchodzący wkrótce na ekrany naszych kin film w reżyserii Joela Edgertona prawdopodobnie przyspieszy wydanie jej w naszym kraju. Boy Erased to historia dziewiętnastoletniego Jareda, pochodzącego z małego miasteczka w Arkansas. Jako młody baptysta i syn poważanego pastora nie może sobie pozwolić na to, by otwarcie przyznawać się do orientacji homoseksulanej. Gdy prawda wychodzi na jaw, chłopak staje przed wyborem: albo podda się terapii konwersyjnej, albo straci rodzinę, przyjaciół i Boga. Wybiera terapię w ośrodku, w którym za pomocą wojskowego drylu i Biblii sprowadza się młodzież na heteroseksualną ścieżkę. Aż trudno uwierzyć, że wydarzenia spisane przez Conley’a miały miejsce w 2004 roku. Joel Edgerton coraz śmielej wybiera scenariusze, które bierze na reżyserski warsztat. Z ciekawą historią zainspirowaną pamiętnikiem, bardzo aktualną tematyką LGTB oraz świetną obsadą (Nicole Kidman, Russell Crowe, Lucas Hedges) z pewnością ma szansę narobić hałasu tuż przed oskarową gorączką.
Książka: Ktoś we mnie, Sarah Waters
Film: The Little Stranger, Lenny Abrahamson
Czterdziestoletni doktor Faraday, zostaje wezwany do starej posiadłości, w którym wiele lat temu pracowała jego matka. Jednak, ku jego zaskoczeniu Hundreds Hall, który kiedyś kojarzył się z przepychem, dziś niszczeje i straszy. Mieszkająca w nim rodzina – zdziwaczała pani Ayres oraz jej dzieci, Roderick i Caroline bezskutecznie próbują łatać dziury w rodzinnym budżecie. Wizyta doktora będzie wstępem nie tylko do wielkiej przyjaźni, ale i tragedii. Mroczną prozą Sarah Walters zainteresował się Lenny Abrahamson, reżyser nagradzanych produkcji Frank i Pokój. W rolach głównych obsadził Domhnalla Gleesona, Ruth Wilson, Willa Poultera i Charlotte Rampling.
Muszę przeczytać Braci Sisters bo akurat lubię tematykę westernów. Dzięki za podrzucenie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Co do „Ktoś we mnie”. Widział ktoś ten film? Na liście Cinema City widnieje data premiery 28 września 2018, ale czy on rzeczywiście był wyświetlany? Ciekawa jestem kreacji Ruth Wilson, bo strasznie irytowała w „The affair”.
PolubieniePolubienie
Nie było tego filmu jeszcze w Polsce. Ale mam nadzieje, ze pojawi się w końcu w kinach, jak wszystkie ostatnie fillmy Lenny’ego Abrahamsona. Poza tym pamiętam, że w UK miał bardzo dobre recenzje.
PolubieniePolubienie