Othello | Shakespeare’s Globe, London

Jeśli komuś się wydaje, że w Londynie trzeba wydać majątek, by obejrzeć gwiazdy na teatralnej scenie, to jest w błędzie. Czasem wystarczy 5 funtów i … modlitwa o sprzyjającą aurę.

Na szczęście pogoda w to sierpniowe popołudnie była jak na zamówienie, choć przezornie upchnęłam pelerynę w torebkę (parasole na płycie teatru są zabronione). W tenisówkach (bo czekało mnie dwie i pół godziny stania) pobiegłam do Shakespeare’s Globe na spektakl Othello. W roli tytułowej gwiazda filmu Moonlight i serialu Castle Rock – André Holland, zaś w roli Iago – Mark Rylance, zdobywca Oscara za Most szpiegów (zresztą, przez wiele lat dyrektor artystyczny tego teatru).

Othello to jedna z moich ulubionych szekspirowskich sztuk. Atmosfera dramatu nie jest szczególnie przygnębiająca, choć – jak to u Szekspira – everybody dies… Reżyserce najnowszej teatralnej adaptacji  – Claire van Kampen – udało się znaleźć idealny balans pomiędzy elementami dramatycznymi i humorystycznymi. Statyczna scena Globe nie pozwala scanarzystom rozwinąć skrzydeł, ale za to projektant kostiumów ma pełne recę roboty. Oczy cieszyły mundury ozdobione haftowanymi elementami oraz olśniewające suknie z satyny i aksamitu.

Zespół aktorski porwał serca publiczności w scenie pijackiej imprezy (i muzyczno – tanecznej sekwencji w czasie owacji). Mark Rylance bawił do łez jako figlarny Iago, zachwycił André Holland jako charyzmatyczny Otello oraz Sheila Atim w roli Emilii’

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s