Wyznając świętą zasadę najpierw książka potem film, Kulturalnie po Godzinach co jakiś czas przedstawia zestaw lektur, po które warto czym prędzej sięgnąć. W przeciwnym razie kino albo telewizja zrobi to za Ciebie. Tym razem naprawdę trzeba spieszyć się, filmy już zostały zrealizowane, a część z nich miała swoją premierę na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu w Wenecji i na trwającym właśnie święcie kina w Toronto.
Inne wpisy z tego cyklu znajdziecie pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK.

Książka amerykańskiego alpinisty, pisarza i dziennikarza przyniosła mu międzynarodową sławę i nominację do nagrody Pulitzera w 1998 roku. Wszystko za Everest opowiada historię jednej z najtragiczniejszej wypraw na ten szczyt (Krakauer brał w niej udział jako dziennikarz). Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie.
Oparty na książce Krakauera film w reżyserii Baltasara Kormákura z gwiazdorską obsadą (Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Robin Wright, Sam Worthington, Michael Kelly, Keira Knightley) otwierał tegoroczny festiwal w Wenecji. Już 18 września pojawi się w polskich kinach.

Bohaterem Sekretu jej oczu jest emerytowany urzędnik sądowy, który wspomina wydarzenia z roku 1968, kiedy to brał udział w dochodzeniu w sprawie śmierci młodej kobiety. Sprawa ta wywrze wpływ na jego dalsze losy, nie tylko zawodowe.
W 2010 nakręcony na podstawie książki film o tym samym tytule zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego (Sacheri był współautorem scenariusza). Teraz o argentyńską historię upomniało się Hollywood. Obraz, który na ekrany polskich kin wejdzie już 20 listopada, wyreżyserował Billy Ray (scenarzysta Kapitana Phillipsa i Igrzysk śmierci). W rolach głównych wystąpili: Chiwetel Ejiofor, Julia Roberts i Nicole Kidman.

Jedyna w dzisiejszym zestawieniu książka, która jeszcze nie doczekała się polskiego wydania. Możliwe, że zmieni to pokazywana właśnie na festiwalu w Toronto ekranizacja książki z udziałem Kate Winslet i Liama Hemswortha.
Akcja debiutanckiej powieści australijskiej pisarki – Rosalie Ham – toczy się około 1950 roku w fikcyjnym miasteczku – Dungatar. Myrtle „Tilly” Dunnage po latach nieobecności wraca w rodzinne strony, by zaopiekować się schorowaną matką. Tam musi zmierzyć się z duchami przeszłości i ludźmi, którzy jej nienawidzą. Tajną bronią Tilly okaże się francuski szyk, którego uczyła się pod okiem znanej projektantki.

Dziewczyna z portretu to intymna historia duńskiej malarki Grety Wegener, która pomogła swemu mężowi Einarowi Wegenerowi zrealizować jego najgłębsze pragnienie – przeprowadzić pierwszą na świecie operację zmiany płci.
Film Toma Hoopera (Nędznicy, Jak zostać królem), który pokazywany był na festiwalu w Wenecji, na dobre rozgrzał dyskusje na temat Oskarów. Eddie Redmayne, który ponownie przechodzi ekranową metamorfozę, ma pewną nominację do statuetki. Nie wiadomo tylko czy w męskiej czy kobiecej kategorii. Krytycy nie szczędzili pochlebnych słów ekranowej partnerce Redmayne’a – Alicii Vikander.

Komfortowy 40-piętrowy wieżowiec na przedmieściach Londynu zbudowano by zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki bogatych, wykształconych mieszkańców. Ledwie jednak budynek został zasiedlony nieustanne drobne awarie i niewygody zaczęły budzić nerwowość i agresję jego lokatorów, którzy podzielili się na wrogie obozy. Dawne podziały społeczne oparte na władzy, pieniądzach i interesie osobistym odtworzyły się tutaj ze zwielokrotnioną siłą. Przerażeni postępującą anarchią i jednocześnie jakby zahipnotyzowani narastającą nienawiścią sąsiedzi dali się wciągnąć w morderczą konfrontację.
Powieść z 1975 roku na język filmu przełożył znany brytyjski reżyser Ben Wheatley (Turyści, Lista płatnych zleceń). Do projektu udało mu się zaangażować znakomitych aktorów z Wysp Brytyjskich, między innymi: Toma Hiddlestona, Jeremy’ego Ironsa i Luke’a Evansa. Film miał premierę w Toronto.

Akcja powieści brytyjskiego pisarza Martina Amisa rozgrywa się u progu nowego milenium, w atmosferze nadciągającej zagłady. Kiedy Nicola Six przewiduje własną śmierć, rozpoczyna romans z trzema różnymi mężczyznami, wiedząc, że jeden będzie jej mordercą.
Debiutancki film Mathew Cullena pierwszy raz zostanie pokazany na festiwalu w Toronto. Na ekranie pojawią się, między innymi: Billy Bob Thornton, Johnny Depp, Amber Heard, Jim Sturgess i Cara Delevingne