Kilka książek, które powinieneś znać zanim film trafi do kin

Wyznając świętą zasadę najpierw książka potem film, Kulturalnie po Godzinach co jakiś czas przedstawia zestaw lektur, po które warto czym prędzej sięgnąć. W przeciwnym razie kino albo telewizja zrobi to za Ciebie. Tym razem naprawdę trzeba spieszyć się, filmy już zostały zrealizowane, a część z nich miała swoją premierę na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu w Wenecji i na trwającym właśnie święcie kina w Toronto.

Inne wpisy z tego cyklu znajdziecie pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK.

kultura_kulturalnie po godzinach
WSZYSTKO ZA EVEREST / JON KRAKAUER

Książka amerykańskiego alpinisty, pisarza i dziennikarza przyniosła mu międzynarodową sławę i nominację do nagrody Pulitzera w 1998 roku. Wszystko za Everest opowiada historię jednej z najtragiczniejszej wypraw na ten szczyt (Krakauer brał w niej udział jako dziennikarz). Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie.

Oparty na książce Krakauera film w reżyserii Baltasara Kormákura z gwiazdorską obsadą (Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Robin Wright, Sam Worthington, Michael Kelly, Keira Knightley) otwierał tegoroczny festiwal w Wenecji. Już 18 września pojawi się w polskich kinach.

TRAILER

kultura_kulturalnie po godzinach
SEKRET JEJ OCZU / EDUARDO SACHERI

Bohaterem Sekretu jej oczu jest emerytowany urzędnik sądowy, który wspomina wydarzenia z roku 1968, kiedy to brał udział w dochodzeniu w sprawie śmierci młodej kobiety. Sprawa ta wywrze wpływ na jego dalsze losy, nie tylko zawodowe.

W 2010 nakręcony na podstawie książki film o tym samym tytule zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego (Sacheri był współautorem scenariusza). Teraz o argentyńską historię upomniało się Hollywood. Obraz, który na ekrany polskich kin wejdzie już 20 listopada, wyreżyserował Billy Ray (scenarzysta Kapitana Phillipsa i Igrzysk śmierci). W rolach głównych wystąpili: Chiwetel Ejiofor, Julia Roberts i Nicole Kidman.

TRAILER

kultura_kulturalnie po godzinach
THE DRESSMAKER / ROSALIE HAM

Jedyna w dzisiejszym zestawieniu książka, która jeszcze nie doczekała się polskiego wydania. Możliwe, że zmieni to pokazywana właśnie na festiwalu w Toronto ekranizacja książki z udziałem Kate Winslet i Liama Hemswortha.

Akcja debiutanckiej powieści australijskiej pisarki – Rosalie Ham – toczy się około 1950 roku w fikcyjnym miasteczku – Dungatar. Myrtle „Tilly” Dunnage po latach nieobecności wraca w rodzinne strony, by zaopiekować się schorowaną matką. Tam musi zmierzyć się z duchami przeszłości i ludźmi, którzy jej nienawidzą. Tajną bronią Tilly okaże się francuski szyk, którego uczyła się pod okiem znanej projektantki.

TRAILER

kultura_kulturalnie po godzinach
DZIEWCZYNA Z PORTRETU / DAVID EBERSHOFF

Dziewczyna z portretu to intymna historia duńskiej malarki Grety Wegener, która pomogła swemu mężowi Einarowi Wegenerowi zrealizować jego najgłębsze pragnienie – przeprowadzić pierwszą na świecie operację zmiany płci.

Film Toma Hoopera (Nędznicy, Jak zostać królem), który pokazywany był na festiwalu w Wenecji, na dobre rozgrzał dyskusje na temat Oskarów. Eddie Redmayne, który ponownie przechodzi ekranową metamorfozę, ma pewną nominację do statuetki. Nie wiadomo tylko czy w męskiej czy kobiecej kategorii. Krytycy nie szczędzili pochlebnych słów ekranowej partnerce Redmayne’a – Alicii Vikander.

TRAILER

kultura_kulturalnie po godzinach
WIEŻOWIEC / JAMES GRAHAM BALLARD

Komfortowy 40-piętrowy wieżowiec na przedmieściach Londynu zbudowano by zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki bogatych, wykształconych mieszkańców. Ledwie jednak budynek został zasiedlony nieustanne drobne awarie i niewygody zaczęły budzić nerwowość i agresję jego lokatorów, którzy podzielili się na wrogie obozy. Dawne podziały społeczne oparte na władzy, pieniądzach i interesie osobistym odtworzyły się tutaj ze zwielokrotnioną siłą. Przerażeni postępującą anarchią i jednocześnie jakby zahipnotyzowani narastającą nienawiścią sąsiedzi dali się wciągnąć w morderczą konfrontację.

Powieść z 1975 roku na język filmu przełożył znany brytyjski reżyser Ben Wheatley (Turyści, Lista płatnych zleceń). Do projektu udało mu się zaangażować znakomitych aktorów z Wysp Brytyjskich, między innymi: Toma Hiddlestona, Jeremy’ego Ironsa i Luke’a Evansa. Film miał premierę w Toronto.

kultura_kulturalnie po godzinach
POLA LONDYNU / MARTIN AMIS

Akcja powieści brytyjskiego pisarza Martina Amisa rozgrywa się u progu nowego milenium, w atmosferze nadciągającej zagłady. Kiedy Nicola Six przewiduje własną śmierć, rozpoczyna romans z trzema różnymi mężczyznami, wiedząc, że jeden będzie jej mordercą.

Debiutancki film Mathew Cullena pierwszy raz zostanie pokazany na festiwalu w Toronto. Na ekranie pojawią się, między innymi: Billy Bob Thornton, Johnny Depp, Amber Heard, Jim Sturgess i Cara Delevingne

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s