Zeszłej nocy / Last night

EGZAMIN Z WIERNOŚCI

Oscar Wilde powiedziałby, że najłatwiej uwolnić się od pokusy, ulegając jej. I pewnie miałby rację, gdyby mówił o tabliczce czekolady, której nie sposób się oprzeć. Sprawy się komplikują, gdy w rachubę wchodzą uczucia osoby bliskiej naszemu sercu. Doskonale wiedzą to bohaterowie filmu Zeszłej nocy.

last_night01

Joanna (Keira Knightley) i Michael (Sam Worthington) są małżeństwem od czterech lat. Byli ze sobą od czasów szkolnych (no może z krótką przerwą). On jest biznesmenem, ona pisarką. Mieszkają w stylowym lofcie w Nowym Jorku. Są młodzi, atrakcyjni i szczęśliwi. Ten piękny obrazek zaburza dopiero pojawienie się Laury (Eva Mendes), uwodzicielskiej koleżanki z pracy Michaela. Joanna panikuje, gdy mąż wyjeżdża z nią w interesach. Zbiegiem okoliczności, w dzień wyjazdu Michaela, Joanna wpada na swojego ex-chłopaka, Alexa (Guillaume Canet). Tej jednej nocy, Joanna w Nowym Jorku, Michael w Filadelfii, zdają się przeżywać te same udręki i katusze.

Oglądając film obstawiamy, kto zdradzi. Ale też zastanawiamy się, co właściwie w małżeństwie jest zdradą. Czy niewinne kłamstewko, że wciąż tkwimy na kolacji z klientem, podczas gdy popijamy drinki w towarzystwie innej kobiety? Czy zdradą jest wspominać dobre, stare czasy i tęsknić do nich? A może zdrada zaczyna się tam, gdzie pójdziemy na całość? Czy można w ogóle jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć? Reżyserka nawet nie próbuje…

Twórcą filmu jest, urodzona w Iranie, wychowana w USA, Massy Tadjedin, która udanie debiutowała w 2005 roku obrazem Obłęd. Film zrealizowany był dzięki Section 8, firmy producenckiej, którą prowadził George Clooney i Stephen Soderbergh. Główną rolę zagrał Adrien Brody, a partnerowała Keira Knightley. Scenariusz do Zeszłej nocy napisała Tadjedin. Zapytana o inspiracje wymienia Spotkanie Davida Leana (obraz z 1945 roku), Porozmawiajmy o kobietach, Zgaga Mike’a Nicholsa. Ale ja bym do tej listy dopisała jeszcze Bliżej, bo niesie ze sobą ten sam rodzaj smutnej obserwacji współczesnych relacji.

MV5BMTgxOTExOTM2Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwOTk5MTA1NA@@._V1__SX1537_SY680_

Tadjedin udało się zaangażować do współpracy najgorętsze nazwiska Hollywood. Choć ponoć, w momencie realizacji zdjęć do Zeszłej nocy,  Sam Worthington  dopiero zaczynał pracę nad Avatarem. Aktorsko najjaśniej błyszczy Keira Knightley i Guillaume Canet (Niebo nad Saharą), Evę Mendes chciałoby się zobaczyć w końcu w mniej oczywistej roli, niekoniecznie kusicielki.

To film przegadany, choć przewrotnie postępowanie bohaterów nie podlega ocenie, a finałowa scena pozostawia widzom pole do interpretacji. Nie jest to kino wybitne, ani wbijające w fotel. Na szczęście interesujące.

MV5BMjE1OTI2NTA1Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDEwMjA1NA@@._V1__SX1537_SY680_

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s