Dama w vanie

Ponoć najlepsze scenariusze pisze życie, a Dama w vanie jest najlepszym tego dowodem. Historia przydarzyła się brytyjskiemu pisarzowi i autorowi sztuk teatralnych – Alanowi Bennettowi i najpierw posłużyła za materiał na słuchowisko radiowe, potem książkę oraz sztukę, by w końcu trafić na taśmę filmową. Można powiedzieć, że temat sam znalazł pisarza, a właściwie wjechał mu na posesję.

W roku 1974 w londyńskim Camden pojawiła się bezdomna Mary Shepherd. Zaparkowała vanem marki Bedford na podjeździe Bennetta. Miała tam zostać kilka dni, została kilkanaście lat. Początkowo staruszka z charakterkiem doprowadzała mieszkańców dzielnicy do szału. Była despotyczna i arogancka. Pachniała wątpliwie i robiła sporo bałaganu. Choć sąsiedzi pomagali ekscentrycznej lokatorce vana, to trudno było uznać to za odruch serca. W końcu „to Londyn tu nikt niczego nie czuje” – jak skwitował sytuację Bennett. Po latach stała się stałym elementem społeczności, jej kolorytem, a nawet sumieniem. Zaś piętnaście lat spędzone ze starszą damą dało pisarzowi nie tylko wymarzony materiał do literackiej obróbki, ale przede wszystkim pozwoliło mu zajrzeć w głąb siebie i przyjrzeć się relacjom z innymi (zwłaszcza ze schorowaną matką).

Postać pani Shepard intryguje od pierwszych scen. Największa w tym zasługa wspaniałej Maggie Smith. 81-letnia aktorka doskonale wygrywa wszystkie humorystyczne partie, a jednocześnie tworzy postać niezwykle dramatyczną, która – pomimo trudnego charakteru – potrafi budzić  sympatię i współczucie. Można powiedzieć, że Maggie Smith zdążyła zżyć się z panią Shepherd na dobre. Wcześniej grała ją w słuchowisku radiowym, a potem na deskach teatru.

Choć w wyreżyserowanym przez Nicholasa Hytnera filmie sporo jest (prawdziwie brytyjskiego) humoru, to jednak o ból przepony trudno. Bo historia damy w vanie to przede wszystkim wzruszająca lekcja wrażliwości mówiąca o potrzebie otwierania się na innych ludzi.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. stefanoyt pisze:

    Jakby ktoś szukał filmu z Lektorem PL to polecam tę stronę http://filmy-24.pl/dama-w-vanie-lektor-pl-2016/
    Film sam w sobie świetny 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s