W Kulturalnie po Godzinach wyznajemy zasadę: najpierw książka potem film. Jeśli i Wam opowiada taka właśnie kolejność, ten wpis może się Wam przydać.
Po prezentowane poniżej tytuły warto sięgnąć czym prędzej, filmowcy już wzięli je na warsztat i niebawem trafią na duży ekran.
Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziesz klikając pod tagiem: EKRANIZACJE KSIĄŻEK
książka: David Grann, Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji
Pułkownik Percy Fawcett, angielski podróżnik, w 1925 roku wyrusza na wyprawę życia w głąb puszczy amazońskiej. Razem ze swoim dorosłym synem i jego kolegą chce odnaleźć mityczne miasto, które nazwał Z (miało się ono znajdować gdzieś w rejonie Mato Grosso w Brazylii). Po kilku tygodniach ślad po podróżnikach ginie.
Filmową wersję opowieści Granna sfilmował James Grey (Imigrantka). W rolę pułkownika Fawcetta wcielił się Charlie Hunnam. W pozostałych rolach zagrali Robert Pattinson, Sienna Miller oraz Tom Holland. Za niesamowite zdjęcia w amazońskiej puszczy odpowiedzialny był Darius Khondji, który uprzednio współpracował z Greyem przy okazji wspomnianej Imigrantki, a wcześniej uchwycił piękno (chociażby) rzymskiej i paryskiej stolicy w filmach Woody’ego Allena.
Światowa premiera już w październiku.
książka: Hologram dla króla, Dave Eggers
Jest rok 2010. Biznesmen Alan Clay przeżywa ciężkie chwile. Jakby cały świat zmówił się przeciwko niemu. Nie dość, że boryka się z kryzysem wieku średniego to na domiar złego – gospodarką właśnie wstrząsa poważny kryzys, a rodziną – wewnętrzne kłopoty. Rozwiązaniem problemów finansowych oraz zapewnieniem stabilnej sytuacji materialnej rodziny ma być pewien lukratywny interes na Bliskim Wschodzie, a dokładniej w Arabii Saudyjskiej. Tam Alan ma dobić targu z Abdullahem, władcą azjatyckiego państwa. Jednak zawarcie transakcji nieoczekiwanie przedłuża się.
Hologram dla króla, który powstał na podstawie bestsellerowej powieście Dave’a Eggersa to pełna ironii opowieść o bohaterze naszych czasów – drobnym biznesmenie – cwaniaczku, który robi, co może, żeby utrzymać się na życiowej fali. W główną rolę wcielił się Tom Hanks, a całość wyreżyserował Tom Tykwer, znamy z takich tytułów, jak: Biegnij, Lola biegnij, Niebo, czy Atlas chmur.
Film zamiast do kin trafił w Polsce na vod i dvd.
książka: Nerve, Jeanne Ryan
Nerve to nazwa popularnej młodzieżowej gry internetowej, w której uczestnicy mają za zadanie zmierzyć się z wybranym dla nich wyzwaniem. Do udziału w tej grze zostaje wybrana Vee – uczennica ostatniej klasy liceum. Wraz ze swoim przystojnym kolegą z teamu – Ianem, dopingowani przez licznych obserwatorów, zmierzają się z coraz to bardziej wymagającymi zadaniami. Napięcie rośnie, organizatorzy kuszą nagrodami. Aby zwyciężyć muszą pokonać innych uczestników. Finałowa runda ulokowana przez organizatorów w tajemnym miejscu pokaże, że aby wygrać Vee i Ian muszą postawić na szali absolutnie wszystko.
Książka Jeanne Ryan przełożona została na filmowy język przez Jessicę Sharzer, scenarzystkę serialu American Horror Story. A w główne role wcieli się popularni aktorzy młodego pokolenia: Emma Roberts i Dave Franco.
Polska premiera: 2 września.
książka: Amerykańska sielanka, Philip Roth
Seymour Levov zwany Szwedem miał w życiu wszystko, czego można było mu zazdrościć. To człowiek, któremu ziścił się amerykański sen. Mimo, że pochodził z ubogiej rodziny, swoją uczciwością i pracowitością zdołał wspiąć się na wyżyny społeczne i osiągnąć finansowy sukces. Przystojny, męski, z piękną żoną u boku oraz ukochaną córeczką prowadził dotąd spokojne życie z dala od miasta. Sielanka nie trwa jednak wiecznie – brutalnie przerwała ją wieść o tym, że ukochana córka (wówczas szesnastoletnia) w ramach sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie podkłada bombę w miejscu publicznym.
Filmowej adaptacji Amerykańskiej sielanki podjął się Ewan McGregor, dla którego jest to pierwszy samodzielny projekt reżyserski. McGregor obsadził siebie również w roli Seymoura. Na planie towarzyszą mu utalentowane przedstawicielki płci pięknej: Jennifer Connelly, Dakota Fanning oraz Uzo Aduba.
Światowa premiera w październiku.
książka: Mroczna wieża, Stephen King
Mroczna Wieża to najgłośniejszy cykl powieściowy Stephena Kinga, który autor tworzył przez ponad kilkadziesiąt lat (1970-2012). W skład cyklu wchodzi osiem książek, będących opowieścią o niejakim Rolandzie, który jest ostatnim żyjącym członkiem bractwa rycerskiego znanego jako rewolwerowcy. Roland przemierza postapokaliptyczne pustkowia, by odnaleźć tytułową Mroczną Wieżę – mistyczne miejsca, znajdujące się w centrum wszystkich światów.
Adaptacja dzieła Kinga wydaje się być nie lada wyczynem, a przecież nadzieję się duże… Podsyca je z pewnością świetna ekipa aktorska zatrudniona do projektu. Do głównej roli, Rolanda zaangażowano Idrisa Elbę, któremu towarzyszyć będzie Matthew McConaughey jako Człowiek w czerni. Za kamerą stoi utalentowany Duńczyk, Nikolaj Arcel (Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Kochanek królowej), który w walce o reżyserię pokonał największych w branży – Rona Howarda czy J.J. Abramsa. Nad całością czuwa sam Stephen King jako producent wykonawczy.
Premiera światowa: 12 stycznia 2017.
Najlepsza jest oczywiście „Mroczna wieża” Kinga – książka to klasyka, ciekawe czy film jej sprosta 🙂 Nerve też wydaje się ciekawe, to pewnie taka typowa młodzieżówka, jeśli chodzi o film to nie przepadam za Emmą Roberts, ale Dave Franco.prezentuje się bardzo ładnie 😀
PolubieniePolubienie
Ooo, zainteresuję się książką „Nerve”, bo o filmie już co nieco słyszałam i mam na niego wielką ochotę 😀
PolubieniePolubione przez 1 osoba