Nie tylko Robin Hood i Mary Poppins, czyli kilka filmów, na które czekamy

Wkrótce znajdzie się wiele powodów, by zajrzeć do kina. Na ekranie pojawi się druga odsłona przygód Newta Scamandera, bohatera Fantastycznach zwierząt, a Adonis Creed znowu stanie na ringu bokserskim pod czujnym okiem Rocky’ego Balboy (Creed II). Taron Egerton po raz pierwszy przywdzieje szaty Robin Hooda (Robin Hood. Początek), a Emily Blunt przybędzie wraz ze wschodnim wiatrem jako aroganacka niania w filmie Mary Poppins powraca.

Ale pozostawmy na chwilę mainstream i blockbustery, bo poza nim jest całkiem sporo filmów godnych uwagi. Mamy nadzieję, że wszystkie trafią do repertuaru polskich kin.

Kraina wielkiego nieba (Wildlife)

Wildlife to reżyserski debiut utalentowanego aktora amerykańskiej sceny niezależnej, Paula Dano. Ten kameralny i subtelny obraz to historia małżeństwa oparta na podstawie powieści Richarda Forda. Dano, nie tylko stanął za kamerą, ale także, wraz ze swoją partnerką – Zoe Kazan współtworzył scenariusz. Główne role powierzył Carey Mulligan i Jake’owi Gyllenhaalowi. Film trafi na ekrany polskich kin 7 grudnia.

trailer

Wdowy

Film wyreżyserowany przez Steve’a McQueena (Zniewolony. 12 Years a Slave) został oparty na serialu brytyjskim z 1983 roku oraz powieści Lyndy La Plate. Scenariusz współtworzyła autorka mrocznych bestsellerów powieściowych – Gillian Flynn. Thriller opowiadający o czterech kobietach walczących o swoje miejsce w męskim świecie z Violaą Davis, Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo i Elizabeth Debicki, pojawił się na kilku prestiżowych festiwalach i zdobył uznanie się krytykom i publiczności. Na ekranach polskich kin Wdowy zadebiutują już 16 listopada.

trailer

Oni

Zwiastun do filmu Oni, sugeruje, że Paolo Sorrentino pozostaje wierny swojemu stylowi dopieszczonemu w poprzednich filmach (Wielkie piękno, Młodość) i serialu (Młody papież). Pozostaje też wierny swojemu ulubionemu aktorkowi. Tym razem Toni Servillo wciela się w postać miliardera, skandalisty i wieloletniego premier Włoch – Silvia Berlusconiego. Reżyser najwyraźniej miał sporo do powiedzenia na temat człowieka stojącego na czele rządu w jego rodzimym kraju, bo w pierwotnej wersji powstał dwuczęściowy obraz. W polskich kinach pojawi się skrócona wersja filmu. Premiera zaplanowana jest na 28 grudnia.

trailer

A Private War

Marie Colvin była gwiazdą w światku reporterów wojennych. Z charakterystyczną czarną opaską na oku, które straciła w wybuchu na Sri Lance, relacjonowała dla Sunday Timesa większość wojen ostatnich dziesięcioleci. Zginęła wraz z francuskim fotoreporterem – Rémim Ochlikiem na skutek ataku rakietowego przeprowadzonego podczas oblężenia Homsu w Syrii. Film poświęcony dziennikarce wyreżyserował Matthew Heineman. Główną rolę zagrała Rosamund Pike.

trailer

Przedszkolanka

Film zadebiutował na Sundance Film Festival 2018, przyciągając uwagę krytyków i wywołując zachwyt publiczności. Nie trzeba było długo czekać na decyzję Netfliksa o dołączeniu go do swojej oferty. Niestety, film trafił na platformę w Kanadzie i USA. W Polsce będzie go można oglądać w kinach, od 25 stycznia. Maggie Gyllenhaal wciela się w rolę przedszkolanki, która ma obsesję na punkcie jednego ze swoich podopiecznych. Partneruje jej Gael García Bernal.

trailer

Historia pokazuje, że laureaci nagród Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto zawsze liczą się w oskarowym rozdaniu. Nic dziwnego, że najnowszy film Petera Farrelly’ego Green Book, po wyróżnieniu Grolsch People’s Choice, przyznawanym przez publiczność TIFFu zaczyna się wymieniać jako jednego z pretendentów do oskarowej statuetki. Zdaje się, że duże szanse na nominacje mają także odtwórcy głównych ról –  Viggo Mortensen i Mahershal Ali. Polscy widzowie będą się musieli uzbroić w cierpliwość. Premiera filmu zapowiedziana jest dopiero na luty 2019 roku.

trailer

Faworyta

Twórca doskonałego Lobsera niedawno powrócił z nowym obrazem i już zgarnął ważną nagrodę (Srebrny Lew w Wenecji). Fabuła filmu rozgrywającej się w XVII-wiecznej Anglii została luźno oparta na prawdziwej historii rywalizacji o względy królowej Anny Stuart pomiędzy Sarah, księżną Marlborough i jej kuzynką Abigail Masham. Zabawna, podszyta absurdalnym humorem znanym z poprzednich filmów Yorgosa Lanthimosa, Faworyta to opowieść o trudnej do uchwycenia granicy między miłością a manipulacją. Grecki reżyser w miłosny trójkąt uwikłał trzy znakomite aktorki – Olivię Colman (nagroda dla najlepszej aktorki w Wenecji), Rachel Weisz, Emmę Stone. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 8 lutego.

trailer

Maria, królowa Szkotów

Nazwisko Josie Rourke niewiele mówi kinomanom. Za to tym, miłośnikom brytyjskiego teatru jest ono znane doskonale. Przez ostatnie kilka lat Rourke była dyrektorem artystycznym jednego z najciekawszych teatrów w Londynie  –  Donmar Warehouse. W czasie swojego urzędowania wyreżyserowała takie sztuki, jak Koriolan z Tomem Hiddlestonem czy Niebezbieczne związki z Dominiciem Westem (pokazywane w kinach w ramach NT Live). Teraz zaczyna przygodę z filmem i to z rozmachem. Maria, królowa Szkotów opowie o rywalizacji dwóch silnych władczyń – Marii Stuart (w tej roli Saoirse Ronan) oraz królowej Elżbiety I (Margot Robbie).

trailer

Vox Lux

Brady Corbet najbardziej kojarzony jest z aktorskiej kariery, ale ostatnio coraz śmielej poczyna sobie po drugiej stronie kariery. Vox Lux , jego najnowszy film (do którego napisał również scenariusz) opowiada historię Celeste, międzynarodowej gwiazdy muzyki pop. Choć sezon nagród jeszcze się nie zaczął na dobre, w mediach coraz częściej pojawiają się głosy, że Natali Portman za główną rolę w filmie Coberta, może zgarnąć kolejną nominację do Oscara.

trailer

kulturalnie po godzinach
On the Basis of Sex

W filmie dokumentalnym RBG, sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg śmieje się, że ma 85 lat, a wszyscy chcą z mieć z nią selfie. Nie ma wątpliwości, że prawniczka, której siła tkwi w odważnych, precyzyjnych, oszałamiająco trafnych wypowiedziach stała sie gwiazdą popkultury. Ginsburg poświęciła całą swoją karierę żmudnej walce z dyskryminacją ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną. O początkach imponującej kariery opowiada film On the Basis of Sex, w którym amerykańską legendę zagrała Felicity Jones.

trailer

kulturalnie po godzinach
The Upside

Do remake’ów podchodzę ze sporą ostrożnością. Jaki jest sens kręcenia filmu, jeśli ktoś już raz zrobił to dobrze? A nawet bardzo dobrze – jak w przypadku francuskiej komedii Nietykalni. Ale tak się składa, że w nowej wersji główną rolę gra Bryan Cranston, a z nim obejrzę abslolutnie wszystko. Amerykański remake pojawił się rok temu na festiwalach i miał przyzwoite recenzje, ale z powodu kłopotów Weinstein Company premiera kinowa została przsunięta. Niedawno pojawił się jednak trailer, więc jest szansa, że obraz trafi do kin albo na platformy internetowe.

trailer

kulturalnie po godzinach
Beautiful Boy

Film Beautiful Boy jest anglojęzycznym debiutem Belga – Felixa van Groeningena, nominowanego do Oscara za dramat W kręgu miłości. Scenariusz filmu został oparty na dwóch książkach: Tweak: Growing Up on Methamphetamines Nica Sheffa, wspominającego najczarniejszy okres w swoim życiu oraz Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn Davida Sheffa, dokumentującego bezradne próby wyciągnięcia syna z nałogu. Polska premiera filmu zaplanowana jest na styczeń. Niewątpliwie za sprawą Timothee Chalameta i Steve’a Carella czeka nas aktorska uczta i sporo wzruszeń.

trailer

kulturalnie po godzinach

Sidonie-Gabrielle Colette była skandalistką, ale również genialną i nieco wyrachowaną oportunistką, której od roli ciemiężonej przez męża ghostwriterki udało się przejść do statusu literackiej lwicy salonowej, członkini Królewskiej Akademii Belgijskiej oraz przewodniczącej Akademii Goncourtów. To właśnie francuska pisarka, autorka niemlże 80 książek, jest główną bohaterką filmu Washa Westmorelanda (Motyl. Sill Alice). Reżyser opowie o początkach jej kariery, pierwszym małżeństwie i procesie jej emancypacji. W roli tytułowej zobaczymy Keirę Knightley.

trailer

4 Komentarze Dodaj własny

  1. Flora Eerschay pisze:

    O, cieszę się że Paolo Sorrentino w końcu wykonał ten film o Berlusconim 🙂 i że w ogóle zrobił nowy film. Lobster był beznadziejny 😛
    A ja właśnie obejrzałam „Nocnego recepcjonistę”… chyba będę się musiała przyzwyczaić do Elizabeth Debicki 😉 bo widzę ją ostatnio wszędzie. Przynajmniej mnie tak nie drażni, jak Keira Knightley na którą mam alergię 😛 za to od Olivii Colman jestem uzależniona, więc idę oglądać Flowers 🙂

    Polubienie

    1. Kulturalnie Po Godzinach pisze:

      Ja też nie byłam kiedyś przekonana do Debicki, ale potem zobaczyłam ją na scenie. I doceniłam 😉 Flowers nie znam, może kiedyś znajdę chwilę, by nadrobić 😉

      Polubione przez 1 osoba

      1. Flora Eerschay pisze:

        Flowers jednak nie polecam, zapowiadało się nawet fajnie ale beznadziejnie wyreżyserowane i zagrane…

        Polubienie

  2. kinolityka pisze:

    „Green book” to zdecydowanie pozycja warta czekania, premiera przesunięta na luty, czyli wiecej niż pewne, że wpadnie jakiś Oscar. Co do „Beautiful Boy” to coś czuję, że Timothee Chalamet poważnie namiesza w hollywoodzkim światku.:)

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz