Pan Holmes, Mitch Cullin

W książce Mitcha Culina, Sherlock Holmes ma 93 lata i umysł może mniej lotny niż niegdyś, ale wciąż imponujący wiedzą i wnikliowścią. Ludzie nie przestają szukać u niego pomocy w rozwiązaniu tajemniczych zagadek. Mieszkanie w londyńskiej kamienicy detektyw zamienił na skromną posiadłość w hrabstwie Sussex, gdzie wiedzie spokojne życie. Towarzystwa dotrzymują mu gospodyni i jej nastoletni syn, z którym mężczyzna dzieli zamiłowanie do hodowli pszczół.

IMG_6729Miłośników brytyjskiego detektywa z Baker Street powinna ucieszyć książka Culina, choć tak bardzo różni się od tego, do czego przyzywyczaił nas Arthur Conan Doyle. Przede wszystkim po Panu Holmsie nie należy spodziewać się powieści detektywistycznej, a spragnieni kryminalnych zagadek, będą musieli zadowolić się tylko jedną nierozwiązaną sprawą z dawnych lat.

Książka amerykańskiego pisarza nie oferuje jednaj spójnej historii, łaczy za to trzy wątki i trzy płaszczyzny czasowe: aktualne wydarzenia w Sussex, relację z ostatniej wyprawy detektywa do Japonii oraz londyńską zagadkę kryminalną z początku XX wieku. Przez tą swoistą opowieść przebijają się rozmaite wspomnienia i postaci doskonale znane fanom przygód bystrego detektywa.

Pan Holmes jest powieścią o pamięci (co sugeruje oryginalny tytuł książki: A Slight Trick of the Mind) i poszukiwaniu sensu życia. W dużej mierze jest także powieścią o ludziach, i to nie tylko o głównym bohaterze, ale o wszystkich tych, których Holmes poznał i stracił. To opowiesć o samotności, jaka pod koniec życia zaczęła mu doskwierać, a do której nie bardzo chciał się przyznać. Nawet przed samym sobą.kultura_kulturalnie po godzinachNa podstawie książki Mitcha Culina powstał film z Ianem McKellenem w roli głównej.

________________________________

tekst: Magdalena

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s