3 idealne książki na lato

 Żeby nie było, że Polacy nie czytają, bo przecież czytają! Dziś aż trzy propozycje książkowych nowości w sam raz do poczytania w długie, letnie wieczory. Lato to najbardziej odpowiedni moment na czytanie, długi dzień i więcej wolnego czasu sprawia, że pozycje z listy „do przeczytania” szybko znikają. Oto co w tym miesiącu zniknęło z mojej…

 

PODRÓŻNICZO….Prawda, Michael Palin

Nie dajcie się zwieść pozorom. To, że Michael Palin rozpoczynał karierę w grupie Monty Pythona, to nie znaczy wcale, że przy jego książce będziecie boki zrywać. Może co najwyżej parę razy uśmiechniecie się półgębkiem. Palin w swojej książce zawarł gorzki obraz współczesnego świata, gdzie wszystko można kupić za pieniądze, gdzie ludziom legendom daleko do ideału, a poszukiwanie prawdy oznacza szukanie taniej sensacji.

Prawda opowiada historię pięćdziesięcioletniego pisarza, Keitha Mabbuta, który od lat nie odniósł żadnego sukcesu. By utrzymać siebie i swoją rozpadającą się rodzinę łapie się każdej pisarskiej chałtury. Dlatego niespodziewana propozycja napisania książki o najsławniejszym ekologu świata, z jednej strony wzbudza w nim podejrzenia, z drugiej podbudowuje jego wyraźnie nadwyrężone ego. Wyjazd do Indii i dni spędzone w towarzystwie wpływowego aktywisty przypominają mu o jego własnych młodzieńczych ideałach, w które tak bardzo wierzył, a które ostatecznie odsunął na dalszy plan.

Tematyka książki nie jest zaskoczeniem, w końcu Michael Palin to ekolog i podróżnik z bogatym dorobkiem pisarskim w tej dziedzinie. Cieszy jednak jego powrót do beletrystyki po kilkunastu latach od wydania Krzesła Hemingwaya. Bo ten brytyjski pisarz ma rzadką umiejętność opowiadania o sprawach ważnych bez zadęcia i patosu. By poznać Prawdę wystarczą zaledwie dwa leniwe popołudnia. Warto je dla tej książki znaleźć…

JAZZOWO…Dobre wychowanie, Amor Towles
Porównania debiutanckiej powieści Amora Towlesa do Wielkiego Gatsby’ego, Fitzgeralda wydają się być nieco na wprost, nie przeszkadza to jednak pogratulować pisarzowi niezwykle lekkiej ręki  i łatwości, z jaką udało mu się oddać klimat Nowego Jorku lat trzydziestych.
Dobre Wychowanie to świetnie spisana kronika wydarzeń z lat 1937 -1940. Spisana, co prawda oczami jej narratorki, młodej i bystrej Katey, ale jakże starannie obrazująca mieszkańców ówczesnego Wielkiego Jabłka, będących w stałej pogoni za pieniądzem, kołyszących się na jazzową nutę i wdychających papierosowy dym w nocnych klubach. Towles sprawnie wciąga czytelnika w wielkomiejski i pełen blichtru świat młodej i ambitnej kobiety, świat dokonywania trudnych życiowych wyborów, pierwszych poważnych miłości i rozczarowań. A język, którym się posługuje, lekki i wysmakowany daje ogromną przyjemność z czytania.

SURREALISTYCZNIE…Piana dni, Boris Vian
Gdyby nie film Dziewczyna z lilią z udziałem najpopularniejszych aktorów franuskiego kina, pewnie o powieści Borisa Viana długo nie byłoby słychać w kraju nad Wisłą. A przecież Piana dni należy do najbardziej popularnych powieści tego autora. Nic w tym dziwnego,bo świat, który Vian sobie wymyślił jest godny surrealistycznych snów Dalego. Podobnie jak u hiszpańskiego artysty, tak i u Viana nierzeczywiste wizje biorą górę nad realnym światem. Serwujące drinki pianino, lilia wyrastająca w płucu czy pobudzający zmysły i powodujący niezwykłą gibkość ciała taniec „przelećmnie”, sprawia, że wraz z bohaterami, Collinem i Chloe przenosimy się do świata bajkowego. I gdyby nie to, że w drugiej połowie książki przekonujemy się, że ten nierealny świat nie jest wolny od chorób i cierpienia, to pewnie chcielibyśmy w nim pozostać znacznie dłużej.
9b6ce-1
 
 
Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

 1. Ollaland pisze:

  Urzekła mnie okładka „Dobrego wychowania” muszę się jej przyjrzeć w księgarni 🙂

  Polubienie

 2. Warto. Bardzo ładna proza i ciekawa historia. Jedyny minus w tym wydaniu to druk. Jest bardzo mały i czasami ciężko się czyta.

  Polubienie

 3. verse movie pisze:

  Na podstawie książki był tworzony film do którego liryk znalazł się na moim blogu trochę dni wstecz. Dziś: „Mężczyzna po przejściach, kobieta z przeszłością” tak można by krótko opisać liryk, który znalazł się na moim blogu, zapraszam versemovie.blog.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s