Wielki Gatsby, F.Scott Fitzgerard

Czy Jay Gatsby to wyrachowany oszust czy nieszczęśliwie zakochany mężczyzna, gotowy zrobić wszystko w imię miłości? Początkowo tajemniczy, ze swym niewiadomym pochodzeniem (studiował w Oxfordzie? zwyciężał na wojnie?) jest intrygujący, aż chce się powiedzieć Kim do cholery jest TEN Gatsby? Jak dorobił się tak olbrzymiego majątku? Jest przestępcą, prowadzi ciemne interesy a może wzbogacił się uczciwie i wytrwale pracując? Jego posiadłość budzi ciekawość, a imprezy, które się w niej odbywają słyną w całym Nowym Jorku. Kto bogaty i chce się liczyć w towarzystwie musi tu bywać, niezależnie czy młody czy stary i nie szkodzi, że nie zna gospodarza. Bo w zasadzie kto go zna, wszyscy tylko o nim słyszeli …Podobno kogoś zabił…szeptają. To jednak nie przeszkadza w bywaniu na najgłośniejszych balangach w mieście. Mówiąc kolokwialnie, kto nie bywa u Gatsby’ego ten nie żyje! I w myśl tej zasady tłumy ciągną do West Egg, aby zaznać choć przez chwilę luksusowego życia i bawić się wśród nowojorskiej śmietanki. Śmiechom i tańcom nie ma końca.

Dla Gatsby’ego dom pełen ludzi to powód do dumy. Osiągnął wszystko co chciał, sławę i bogactwo. Ludzie chcą u niego bywać. Może pochwalić się wszystkim, co cieszy oko zwykłego śmiertelnika, piękny dom, jeszcze piękniejsze ubrania, książki i dzieła. To wszystko ma mu służyć odzyskaniu kobiety, którą kiedyś kochał i dla której nie okazał się wystarczająco dobry i majętny. Teraz, kiedy ma już wszystko może  o nią ponownie zawalczyć.

Jednak w miarę jak poznajemy bliżej Jay’a, jego wizerunek traci na wartości. Z pewnego siebie mężczyzny w mig staje się małym nieporadnym chłopcem. Z jednej strony miotany przez romantyczne uczucie do kobiety, z drugiej zaś wodzony przez chęć udowodnienia sobie i innym, że jest coś wart. Paradoksalnie Daisy tylko umacnia to złe wrażenie. Aż dziw bierze, że Wielki Gatsby mógł pokochać kogoś tak płytkiego i nudnego. W zasadzie prawdziwość uczucia poddana jest w wątpliwość Bo czy rzeczywiście intencją Gatsby’ego jest odzyskanie ukochanej czy raczej udowodnienie sobie i innym, że mu się udało to. co jako biedakowi mogło się tylko śnić, a więc zdobycie kobiety z wyższych sfer. Jednak w tym wszystkim Gatsby się zatraca. Miłość uniemożliwia mu racjonalne myślenie, do tego stopnia, że w dramatycznym i kulminacyjnym momencie książki jest w stanie poświęcić dla niej swoje życie.

W rezultacie książka z opowiadania o zepsutym, ale intrygującym bogaczu zmienia się w historię o nieszczęśliwym człowieku, który zaślepiony przez niewartą uczucia kobietę, niszczy swoje własne życie, skazując się ostatecznie na klęskę. To także dramat społeczny, ukazujący portret amerykańskiego społeczeństwa opanowanego kultem pieniądza i dobrej zabawy. Warto przeczytać, autor gwarantuje piękny literacki język , dawkę humoru i odrobinę sensacji, zwłaszcza, że lada moment na ekrany wchodzi nowa ekranizacji książki z Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan w rolach głównych.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s